"Puls Biznesu": polskie firmy już myślą o odbudowie Ukrainy

2022-05-06 09:00 aktualizacja: 2022-05-06, 14:15
Zniszczony hangar, w którym znajdował się największy samolot świata Antonov An-225 Mriya na lotnisku Hostomel pod Kijowem, fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Zniszczony hangar, w którym znajdował się największy samolot świata Antonov An-225 Mriya na lotnisku Hostomel pod Kijowem, fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Kolejne firmy zgłaszają się do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej - chcą brać udział w powojennej rekonstrukcji naszego wschodniego sąsiada – informuje "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła w środę o propozycji planu odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny. "Pakiet pomocowy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform. Polskie firmy już się szykują do udziału w rekonstrukcji Ukrainy, nawiązując bliższe relacje z sąsiadem" - czytamy w "PB".

"Od początku konfliktu do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG - przyp. red.) przystąpiło co najmniej 40 polskich firm. Z pewnością jednym z powodów jest zainteresowanie udziałem w odbudowie Ukrainy po wojnie" - mówi cytowany przez "PB" wiceprezes PUIG Dariusz Szymczycha. Przed wojną członkami izby było ok. 220 firm, w tym ok. 160 z Polski.

Dyrektor PUIG Sławomir Szymusiak informuje na łamach "PB", że ostatnio akces do organizacji zgłaszają nawet dwie, trzy firmy dziennie, wśród nich budowlane. (PAP)

js/