Media: Bułgaria może zablokować embargo UE na import rosyjskiej ropy

2022-05-06 17:51 aktualizacja: 2022-05-06, 18:33
Zbiorniki z ropą rosyjskiej rafinerii Łukoil. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
Zbiorniki z ropą rosyjskiej rafinerii Łukoil. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
Bułgaria może zawetować decyzję Unii Europejskiej dotyczącą wprowadzenia unijnego embarga na import rosyjskiej ropy - poinformowała w piątek telewizja Nowa, powołując się na bułgarskie źródła w Brukseli.

Wicepremier Asen Wasilew powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika finansowego "Kapitał", że jeżeli Komisja Europejska przewiduje wyjątki od planowanego unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy, to Bułgaria chciałaby zostać wyłączona z ewentualnego embargo. Według źródeł unijnych Węgry, Słowacja i Czechy mogą otrzymać taką zgodę, jednak Sofii jej odmówiono.

W Bułgarii znajduje się największy na Bałkanach kombinat petrochemiczny Neftochim Łukoił, który połowę swojej produkcji opiera na ropie importowanej z Rosji.

Dyrektor kombinatu Krasimir Pyrwanow powiedział portalowi Mediapool, że jeżeli unijna propozycja w sprawie embargo zostanie zatwierdzona w oryginalnej wersji, to Neftochim Łukoil będzie musiał wstrzymać produkcję. Jeżeli embargo na rosyjską ropę będzie częściowe i zakłady będą musiały jedynie zmniejszyć import, to będą mogły kontynuować pracę.

Zawieszenie produkcji w rafinerii oznaczałoby konieczność importowania gotowych produktów naftowych, co znacznie podwyższyłoby ich cenę, a to z kolei napędzałoby inflację.

W końcu kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Bułgarii.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

kgr/