Szefernaker: Polska wykorzysta każdy cent na pomoc dla uchodźców

2022-05-09 16:01 aktualizacja: 2022-05-09, 16:01
Paweł Szefernaker. Fot. PAP/Leszek Szymański
Paweł Szefernaker. Fot. PAP/Leszek Szymański
Chciałem jasno powiedzieć, że Polska wykorzysta każdy cent, który zostanie przesunięty. Aczkolwiek są to środki daleko niewystarczające, które nie pozwolą na to, aby finansować w tej chwili pomoc uchodźcom z Ukrainy - powiedział na konferencji po spotkaniu ministrów ds. uchodźców z 12 państw europejskich, wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Jak podkreślił wiceszef MSWiA podczas spotkania wielu przedstawicieli innych rządów wsparło także polskie działania dotyczące dodatkowych środków na uchodźców, utworzenia dodatkowego funduszu unijnego dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

"Zdecydowana większość państw wykorzystała już środki z poprzedniej perspektywy finansowej i nie jest w tej chwili możliwe przenoszenie znaczących sum na pomoc uchodźcom. A nawet jeśli jest możliwość te środki wykorzystać to są to środki daleko niewystarczające" - powiedział Szefernaker.

Zaznaczył, że cieszy się, że wiele państw popiera stworzenie dodatkowego funduszu na pomoc dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. "Chciałem jasno powiedzieć, że Polska wykorzysta każdy cent, który zostanie przesunięty. Aczkolwiek są to środki daleko niewystarczające, są to środki, które nie pozwolą na to aby finansować w tej chwili pomoc uchodźcom z Ukrainy" - zaznaczył Szefernaker i podkreślił, że potrzebny jest dodatkowy fundusz.

Zadeklarował, że kolejne takie forum odbędzie się we wrześniu. "Rozpoczynamy dzisiaj maraton, nie rozpoczynamy krótkiego biegu. Potrzebne są rozwiązania systemowe na lata" - podsumował.(PAP)

Autrzy: Marta Stańczyk, Agnieszka Ziemska

an/