Posiedzenie komisji sprawiedliwości. Posłowie zajmą się m.in. zmianami przepisów o Sądzie Najwyższym

2022-05-10 10:28 aktualizacja: 2022-05-10, 11:19
grafika ilustracyjna/ Fot. PAP/Albert Zawada
grafika ilustracyjna/ Fot. PAP/Albert Zawada
Porządek wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka zostanie poszerzony o punkt dotyczący zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - poinformował PAP szef komisji Marek Ast (PiS).

Na wtorek na godz. 11 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która ma zająć się rządowym projektem nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych.

Ast poinformował, że porządek posiedzenia zostanie poszerzony o punkt dotyczący zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym.

Komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami w tej sprawie - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący.

Projekt prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Solidarna Polska do projektu prezydenta złożyła ponad 20 poprawek w dwóch pakietach. Główne z nich dotyczą wykreślenia instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". "Celem poprawki jest realne wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej, poprzez wyeliminowanie niezgodnej z Konstytucją RP procedury badania niezawisłości sędziowskiej po powołaniu sędziego na swój urząd przez prezydenta RP" - uzasadniła SP. (PAP)

Ast: być może dziś wypracujemy sprawozdanie 

Jeśli prace na posiedzeniu komisji będą przebiegały konstruktywnie i sprawnie, być może we wtorek wypracujemy sprawozdanie dotyczące projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym - powiedział dziennikarzom Marek Ast.

Przyznał, że opozycja ma prawo zgłaszać poprawki. "Chodzi mi tylko o to, żeby praca była merytoryczna" - powiedział szef komisji. Dodał, że jeśli poprawki będą zgłaszane, zapewne przedstawiciele prezydenta, który jest autorem projektu, będą się do nich ustosunkowywać.

Ast został zapytany, czy możliwe jest, by w czwartek odbyło się głosowanie na plenarnym posiedzeniu Sejmu nad projektem noweli. "Jeżeli byłoby sprawozdanie, to tak. Ale musimy się liczyć z tym, że prace w komisji będziemy kontynuować jeszcze w dniu jutrzejszym, gdyby się nie udało dzisiaj zakończyć" - odpowiedział.

Szef komisji zapewniał, że jest "wola polityczna", by nowelę jak najszybciej uchwalić. "Chcielibyśmy, żeby do końca maja ustawa została uchwalona i w czerwcu by mogła wejść w życie" - zaznaczył.

autor: Rafał Białkowski/ Piotr Śmiłowicz 

an/