Rosyjski odpowiednik You Tube'a zablokowany przez hakerów w Dniu Zwycięstwa. Zaatakowano też strony internetowe firm telekomunikacyjnych

2022-05-10 17:14 aktualizacja: 2022-05-11, 08:05
 Fot. PAP/DPA/Nicolas Armer
Fot. PAP/DPA/Nicolas Armer
W Dniu Zwycięstwa, obchodzonym w Rosji 9 maja na pamiątkę wygranej ZSRR w II wojnie światowej, rosyjski serwis Rutube, został zablokowany przez hakerów. Cyberatak, przeprowadzony przez nieznanych sprawców na rosyjski odpowiednik YouTube, trwa już drugi dzień - podaje we wtorek SkyNews.

Na stronie Rutube można obecnie przeczytać wiadomość: "Uwaga! Strona jest w trakcie prac technicznych. Serwis został zaatakowany. W tej chwili sytuacja jest pod kontrolą. Dane użytkowników zostały zapisane".

"To największy atak w historii Rutube. Odzyskanie dostępu (do strony) zabierze więcej czasu niż pierwotnie zakładali inżynierowie" - poinformowali przedstawiciele platformy w mediach społecznościowych.

Witryna została wyłączona w poniedziałek rano przed coroczną paradą z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie, która odbyła się ponad dwa miesiące po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Władze Ukrainy: 9 maja zaatakowano strony internetowe firm telekomunikacyjnych

Strony internetowe ukraińskich operatorów telekomunikacyjnych zostały zaatakowane przez rosyjskich hakerów 9 maja, ale atak nie wpłynął na świadczenie usług - poinformowała we wtorek ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (DSSZ).

"Agresor kontynuuje ataki na infrastrukturę ukraińską, nie tylko przy użyciu amunicji i pocisków rakietowych, ale i poprzez cyberataki" - przekazała DSSZ.

Jak dodano, "hakerzy rozpoczęli masowy atak DDoS na strony internetowe głównych ukraińskich firm telekomunikacyjnych".

"Choć strony internetowe atakowanych firm były częściowo niedostępne, ich sieci działają bez zakłóceń. U niektórych użytkowników jakość dostępu do internetu mogła się nieznacznie pogorszyć. Jednak atak DDoS faktycznie nie wpłynął na pracę firm, ani też na okazywane przez nie usługi" - oceniono w oświadczeniu.

Według strony ukraińskiej rosyjscy hakerzy nie próbowali ukrywać swoich działań i informowali w internecie o cyberatakach.

DSSZ podkreśliła też, że atak nastąpił 9 maja, gdy Rosja i część krajów poradzieckich obchodzi Dzień Zwycięstwa w rocznicę kapitulacji Niemiec hitlerowskich w II wojnie światowej. (PAP)

kgr/