Bezpieczny internet w szkole. OSE rusza z kampanią!

2022-05-12 20:59 aktualizacja: 2022-05-13, 08:29
Fot. Pixabay/AmrThele (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay/AmrThele (zdjęcie ilustracyjne)
Każdego dnia przekonujemy się, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo i jak wiele może nas kosztować chwila nieuwagi, czy nadmierna łatwowierność. Dlatego właśnie tak ważne jest, by bezpiecznego korzystania z internetu uczyć od najmłodszych lat. Wierzę, że dzięki naszej wspólnej kampanii ta świadomość będzie rosła - mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) rusza z kampanią, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci. Ambasadorem kampanii został popularny aktor Paweł Małaszyński.  

„Jesteś rodzicem i chcesz, żeby Twoje dziecko zawsze było bezpieczne. Tylko jak to zrobić, kiedy świat realny miesza się z wirtualnym? W domu wspólnie ustalamy zasady gry. W szkole o bezpieczeństwo dzieci w sieci dba OSE. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to szybki, bezpieczny i bezpłatny internet. I nie tylko!” – mówi Małaszyński w spocie, który od dziś można zobaczyć na antenach największych polskich telewizji. Wkrótce będzie można usłyszeć go także w radiu. 

Dlaczego warto dbać o zdrowe cyfrowe nawyki

"Nasza kampania to nie tylko spoty. To także, a nawet przede wszystkim, edukacja" – mówi Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK. "Procesowi podłączania szkół do szybkiego i bezpłatnego internetu od miesięcy towarzyszą nasze działania edukacyjne wspierające uczniów w bezpiecznym korzystaniu z sieci. Podpowiadamy także nauczycielom, dyrektorom szkół i rodzicom jak być przewodnikami dzieci w cyfrowym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii przygotowywane przez naszych ekspertów poradniki, webinaria czy kursy e-learningowe dotrą do jeszcze większej grupy odbiorców i będą wsparciem dla mądrego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów internetu" – dodaje.

„Zawsze staram się angażować w projekty, które są bliskie mojemu sercu, w które wierzę i tak było właśnie w przypadku Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – mówi. – Jestem rodzicem. Wiem, że młodzi spędzają w internecie coraz więcej czasu. Ich bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Powinniśmy zadbać o to, by nasze dzieci, korzystając z sieci, bez obaw mogły kontaktować się z rówieśnikami, zdobywać wiedzę, bawić się. OSE w tym pomaga” – mówi Paweł Małaszyński. 

"OSE odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji"

Bezpieczeństwo w sieci jest nie tylko osią kampanii, ale i priorytetem całego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 

"Z szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu OSE korzysta już ponad 20 tys. polskich szkół. Nasze działania nie kończą się na podłączeniach. Sercem OSE jest bezpieczeństwo. Dbamy o nie dostarczając szkołom odpowiednie usługi, ale także edukując – uczniów, nauczycieli i rodziców" – mówi Maciej Dudkiewicz, dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK. "OSE jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji, kształtującej kompetencje cyfrowe i otwartej na nowoczesne technologie. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to kluczowy projekt z punktu widzenia modernizacji polskiej szkoły i ewolucji nauczania z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych" – dodaje. 

Kampania przygotowana jest w ramach Programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) realizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (PAP)

Więcej informacji o kampanii: ose.gov.pl/kampania-ose

mmi/