
Nowy format mającego się rozpocząć w sobotę po południu spotkania, ma na celu przełamanie ich dotychczasowych oficjalnych ram. Planowane są między innymi nieformalne spotkania w mniejszych grupach, które powinny sprzyjać bezpośredniej, poufnej wymianie poglądów i otwartej, bezpośredniej dyskusji - poinformowała cytowana przez dziennik "Sueddeutsche Zeitung" rzeczniczka niemieckiego MSZ.
Spotkaniu w Berlinie przewodniczy zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg jest zakażony koronawirusem i zgodnie z zaleceniami medycznymi obowiązującymi w Belgii od wtorku pracuje w domu.
Portal tygodnika "Spiegel" pisze, że w sobotę wieczorem "podczas nieformalnej kolacji roboczej" do szefów dyplomacji NATO "dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto, których kraje najprawdopodobniej poproszą o przyjęcie do NATO.
Finlandia i Szwecja są od lat ściśle związane z NATO, więc ich przystąpienie powinno przebiegać bardzo szybko. Istnieje jednak pewien problem, ponieważ do przyjęcia nowych członków wymagana jest jednomyślność starych członków NATO. A Turcja, która jest członkiem sojuszu obronnego dłużej niż Niemcy, już zasygnalizowała swoją odmowę (...)".
Turcja zawetuje przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO?
W piątek, 13 maja, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział podczas konferencji prasowej w Stambule, że Turcja "nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię", ponieważ - jak stwierdził - są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.
Media: Turcja realizuje swoje interesy grożąc zablokowaniem akcesji Finlandii i Szwecji do NATO
Dodał, że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do tej organizacji.
Z Berlina Lemańczyk (PAP)
mmi/