Spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie z udziałem Szwecji i Finlandii

2022-05-14 11:27 aktualizacja: 2022-05-14, 19:29
Ann Linde i Pekka Haavisto. Fot. PAP/EPA/Anders Wiklund SWEDEN OUT
Ann Linde i Pekka Haavisto. Fot. PAP/EPA/Anders Wiklund SWEDEN OUT
W sobotę i niedzielę ministrowie spraw zagranicznych państw NATO spotkają się w Berlinie na nieformalnym szczycie. W sobotę wieczorem do ministrów spraw zagranicznych państw NATO dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto - informują sobotnie wydania niemieckiej prasy.

Nowy format mającego się rozpocząć w sobotę po południu spotkania, ma na celu przełamanie ich dotychczasowych oficjalnych ram. Planowane są między innymi nieformalne spotkania w mniejszych grupach, które powinny sprzyjać bezpośredniej, poufnej wymianie poglądów i otwartej, bezpośredniej dyskusji - poinformowała cytowana przez dziennik "Sueddeutsche Zeitung" rzeczniczka niemieckiego MSZ.

Spotkaniu w Berlinie przewodniczy zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg jest zakażony koronawirusem i zgodnie z zaleceniami medycznymi obowiązującymi w Belgii od wtorku pracuje w domu. 

Portal tygodnika "Spiegel" pisze, że w sobotę wieczorem "podczas nieformalnej kolacji roboczej" do szefów dyplomacji NATO "dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto, których kraje najprawdopodobniej poproszą o przyjęcie do NATO.

Finlandia i Szwecja są od lat ściśle związane z NATO, więc ich przystąpienie powinno przebiegać bardzo szybko. Istnieje jednak pewien problem, ponieważ do przyjęcia nowych członków wymagana jest jednomyślność starych członków NATO. A Turcja, która jest członkiem sojuszu obronnego dłużej niż Niemcy, już zasygnalizowała swoją odmowę (...)".

Turcja zawetuje przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO?

W piątek, 13 maja, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział podczas konferencji prasowej w Stambule, że Turcja "nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię", ponieważ - jak stwierdził - są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych. 

Media: Turcja realizuje swoje interesy grożąc zablokowaniem akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Dodał, że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do tej organizacji.

Z Berlina Lemańczyk (PAP)

mmi/

TEMATY: