Święto Straży Granicznej. Premier: cała Polska dziękuje za ich służbę i poświęcenie

2022-05-16 12:30 aktualizacja: 2022-05-16, 12:43
Uroczyste obchody Święta Straży Granicznej w Koszalinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Uroczyste obchody Święta Straży Granicznej w Koszalinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Ich odwaga i poświęcenie chronią Rzeczpospolitą lepiej niż najwyższe mury. Cała Polska dziękuje za ich służbę i poświęcenie - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w Dniu Straży Granicznej. Z tej okazji szef MSWiA Mariusz Kamiński napisał specjalny list do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy SG w którym wyraził swoją wdzięczność za ich służbę. "Jestem dumny, że nadzoruję tak wspaniałą formację" - podkreślił minister.

"Dziś obchodzimy Dzień Straży Granicznej. Nie trzeba pisać, jak wiele zawdzięczamy tej formacji przez ostatnie miesiące. Ich odwaga i poświęcenie chronią Rzeczpospolitą lepiej niż najwyższe mury" - napisał szef rządu na Facebooku.

"Cała Polska dziękuje za ich służbę i poświęcenie!" - dodał.

 

Dziś obchodzimy Dzień Straż Graniczna. Nie trzeba pisać, jak wiele zawdzięczamy tej formacji przez ostatnie miesiące....

Posted by Mateusz Morawiecki on Monday, May 16, 2022

 

List ministra Kamińskiego

Minister Mariusz Kamiński w liście do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych SG zaznaczył, że od ponad trzech dekad ich formacja "nieprzerwanie strzeże lądowych, morskich i powietrznych granic Polski". "Święto Straży Granicznej to okazja, aby docenić wasze zaangażowanie i profesjonalizm, a także podziękować za codzienną służbę" - napisał.

 

Szef MSWiA: Straż Graniczna stanęła w obliczu ogromnego wyzwania

"Tuż za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna wywołana przez Rosję. Na ukraińskie miasta spadają rosyjskie rakiety i bomby. W tym trudnym czasie Straż Graniczna stanęła w obliczu ogromnego wyzwania, aby pomóc uchodźcom, a także zapewnić ochronę granic zewnętrznych Polski i Unii Europejskiej. Chociaż dziś liczba przybywających do Polski uchodźców wojennych zmniejsza się, Wy nadal jesteście w gotowości, aby w razie potrzeby zaangażować w działania kolejnych funkcjonariuszy" - podkreślił.

Dodał, że w minionym roku SG mierzyła się też z największą w historii presją migracyjną. "Kryzys migracyjny wywołany przez hybrydowy atak, zorganizowany przez reżim Łukaszenki postawił Straż Graniczną w stan najwyższej gotowości. Druga połowa 2021 r. to prawie 40 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Przyjęliście to uderzenie i odparliście je, a szczelność granicy Rzeczpospolitej – a w konsekwencji granicy Unii Europejskiej – została dzięki Wam zachowana" - napisał.

"Jesteście zawsze na pierwszej linii działań w obronie polskich granic"

Podkreślił, że jako szef MSWiA jest dumny, że nadzoruje "tak wspaniałą formację". "Jesteście zawsze na pierwszej linii działań w obronie polskich granic, często narażeni na agresywne ataki – nie tylko ze strony cudzoziemców, wspieranych przez białoruskie służby – ale również falę krytyki ze strony niektórych środowisk w Polsce. Dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej powstaje bariera, która będzie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne tj. perymetria, aby dodatkowo wesprzeć waszą pracę. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Cieszę się, że prace przebiegają zgodnie z planem i już wkrótce granica Polski i Unii Europejskiej zostanie dodatkowo wzmocniona" - zaznaczył.

Funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym SG podziękował za ich służbę oraz złożył wyrazy najwyższego szacunku za ich postawę.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Święto SG jest obchodzone 16 maja.

SG: od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,4 mln osób

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,4 mln osób" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

Jak poinformowała, w niedzielę do Polski przyjechało 19,8 tys. osób (spadek o 13,3 proc.), a w poniedziałek do godziny 7 rano 5,6 tys. osób.

SG przekazała ponadto, że ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono 32,4 tys. osób. Od 24.02 na Ukrainę z Polski wyjechało 1,3 mln osób.

Poniedziałek jest 82. dniem agrsji Rosji na Ukrainę.(PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj, Rafał Białkowski

mj/