Czarnek: nic tak nie szkodzi światu, Europie i Polsce, jak fałszywa wizja człowieka

2022-05-17 11:05 aktualizacja: 2022-05-17, 12:20
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie, 17 bm. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Spotkanie zorganizowane zostało przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. PAP/Marcin Obara
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie, 17 bm. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Spotkanie zorganizowane zostało przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. PAP/Marcin Obara
Nic tak nie szkodzi światu, Europie i Polsce, poszczególnym naszym wspólnotom, jak fałszywa wizja człowieka, błąd antropologiczny – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie.

XII Ogólnopolski Kongres Wychowania do Życia w Rodzinie pod hasłem "Szkoła – rodzinie. Wspieranie wychowawczej funkcji rodziny" rozpoczął się we wtorek w siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W swoim wystąpieniu Czarnek podkreślił, że wiedza o tym, kim jest człowiek, jaki jest jego cel, czym jest rodzina, jakie są zadania rodziny i czym jest płciowość, musi być przedstawiona w prawdzie.

Jego zdaniem, jeśli te sprawy nie są przedstawione w prawdzie, mamy do czynienia z błędem antropologicznym. "Błąd antropologiczny prowadzi do wszelkich nieszczęść" – ocenił.

Dodał, że "ci wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu na temat ich płciowości i seksualności, są winni wielkich nieszczęść tych wszystkich młodych ludzi, którzy tracą pojęcie, kim są, jaką mają niezwykłą funkcję w życiu całego społeczeństwa".

"Dlatego ten kongres, dlatego wychowanie do życia w rodzinie, dlatego podkreślenie wagi tego, co państwo robicie od lat, dlatego te spotkania, dlatego te konsultacje i dlatego promocja wychowania do życia w rodzinie. Chcemy, żeby wszyscy bez wyjątku uczestniczyli w tych zajęciach, chcemy, żeby wychowanie do życia w rodzinie było postawione na najwyższym piętrze jeśli chodzi o ważność przedmiotu" – podkreślił szef MEiN.

Czarnek zastrzegł, że "nic tak nie szkodzi światu, Europie i Polsce, poszczególnym naszym wspólnotom, jak fałszywa wizja człowieka, błąd antropologiczny". "Prawdziwe, rzetelne wychowanie młodych pokoleń zależy od państwa" – mówił, zwracając się do nauczycieli wychowania do życia w rodzinie.

Kongres Wychowania do Życia w Rodzinie skierowany jest do nauczycieli, dyrektorów szkół i do samorządowców poszukujących nowoczesnych, edukacyjnych form wsparcia wychowawczej funkcji rodziny. Organizatorami wydarzenia są: Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie.(PAP)

Autor: Iwona Żurek, Magdalena Gronek

an/