Targi Książki w Warszawie od 26 maja. Gościem honorowym imprezy będą wydawcy z Norwegii

2022-05-19 16:43 aktualizacja: 2022-05-19, 17:04
Anders H. Eide, ambasador królestwa Norwegii w Polsce powiedział, że widzi zainteresowanie książkami norweskimi w Polsce
Anders H. Eide, ambasador królestwa Norwegii w Polsce powiedział, że widzi zainteresowanie książkami norweskimi w Polsce
Radek Rak, Marta Breen, Erika Fatland, Vincent V. Severski, Oksana Zabużko to niektórzy autorzy, z którymi będzie można spotkać się podczas Targów Książek w Warszawie od 26 maja w PKiN. Gościem honorowym targów będą wydawcy z Norwegii.

Anders H. Eide, ambasador królestwa Norwegii w Polsce powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że od jakiegoś czasu widzi zainteresowanie książkami norweskimi w Polsce. Wyraził radość, że norweska literatura to nie tylko bardzo popularne skandynawskie kryminały. "Podczas targów będzie można zapoznać się z norweskimi książkami innych gatunków" - dodał. Poinformował, że wybrano 30 autorów, jako reprezentację tego, co Norwegia ma w literaturze najlepsze. "Przygotowaliśmy dla państwa ponad 50 różnych wydarzeń, będą dysksuje panelowe, warsztaty, koncerty, będziemy nawet prowadzić błyskawiczne kursy języka norweskiego" - powiedział ambasador. "Będziemy mieli dużo spotkań, nie tylko bilateralnych między autorami z Polski i Norwegii, ale też z udziałem twórców ukraińskich. Wątki w dyskusjach będą różnorodne. Będziemy mówić o wartościach takich jak równość, tolerancja, różnorodność, prawa człowieka, przyroda i środowisko naturalne. Te wartości zawsze były na sztandarze Norwegii" - dodał.

W targach weźmie w tym roku udział ponad 400 wystawców

Norwescy autorzy, którzy wezmą udział w Targach książki to m.in. Malin Falch, Kristin Roskifte, Bjorn F. Rorvik, Per Dybvig (literatura dziecięca i młodzieżowa); Marta Breen, Erika Fatland, Torbjorn Farovik (literatura faktu), Kjersti Anfinnsen, Cecilie Enger, Klara Hveberg (beletrystyka); Aina Villanger (poezja); Lene Ask, Anders Kvammen (powieść graficzna).

W targach weźmie w tym roku udział ponad 400 wystawców. Wydarzenia podzielono na bloki - zaplanowano m.in. program dla dzieci i młodzieży i wydarzenia branżowe. Swoje stoisko będą mieli również twórcy ukraińscy. Z czytelnikami spotkają się na Targach autorki ukraińskie Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko. Oksana Zabużko wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia Targów.

Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura powiedział, że "cieniem na nas wszystkich pada tragiczna wojna w Ukrainie i tragedia wszystkich jej obywateli". "Od momentu jej wybuchu nie mogliśmy być na to obojętni jako organizatorzy tak ważnego międzynarodowego wydarzenia kulturowego. (...) W związku z tym zaprosiliśmy wystawców z Ukrainy oferując im duże i bezpłatne narodowe stoisko. Jednocześnie zgodnie z sygnowanym przez nas porozumieniem Rady Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki na Świecie, odmówiliśmy udziału wydawcom rosyjskim" - dodał.

Festiwal Kryminalna Warszawa

W ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa podczas targów będzie można spotkać się m.in. z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Bondą, Remigiuszem Mrozem, Vincentem V. Severskim.

W targach bierze udział też stołeczna inicjatywa Zaczytana Warszawa, organizuje ona m.in. warsztaty pisania z Olgą Drendą i spotkanie z laureatem lub laureatką 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy Artur Jóźwik poinformował, że finał nagrody odbędzie się w sobotę w Teatrze Studio. "Tegoroczna edycja nagrody jest rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, w tym roku otrzymaliśmy ich ponad 140, w tym 39 tłumaczeń. Nagroda jest jednym z elementów programu autorskiego, serdecznie zapraszamy na stoisko Zaczytana Warszawa, gdzie będzie można spotkać się z autorami, odbędą się warsztaty komiksowe, literackie oraz poetyckie. Na naszym stoisku będą również prezentowane inne aktywności miasta związane ze wspieraniem czytelnictwa w Warszawie i Polsce. Oprócz Nagrody Kapuścińskiego miasto stołeczne Warszawa organizuje również Nagrodę Literacką i Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego" - powiedział.

Na festiwalu będą również propozycje dla fanów komiksów, m.in. warsztaty polegające na stworzeniu własnego robota i próby napisania komiksu o nim; Eudicom – spotkanie dla wydawców i autorów o rynku komiksów cyfrowych, spotkanie z Pawłem Piechnikiem, spotkanie z Jakubem Toporem, o serii „Dziadostwo”. W strefie fantastyki będzie można spotkać się z takimi pisarzami jak m.in. Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Jagna Rolska, Radek Rak, Gaja Grzegorzewska, Mariia Shahuri, Paweł Laudański i Arkady Saulski.

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w języku polskim lub w tłumaczeniu na żywo.

Targi książki odbędą się między 26 a 29 maja w PKiN i na Placu Defilad.

Autor: Olga Łozińska, Magda Piasecka, Aleksandra Jaworek
gn/