Sekretarz generalny NATO: opowiadamy się za szybkim przyjęciem Szwecji i Finlandii

2022-05-19 17:52 aktualizacja: 2022-05-19, 21:00
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA
Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia jednocześnie Szwecji i Finlandii - oznajmił w Kopenhadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen.

"Wnioski Szwecji i Finlandii będą rozpatrywane we wspólnym procesie" - podkreślił Stoltenberg

W ten sposób odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy w związku z krytyką władz tureckich, kierowaną przede wszystkim pod adresem Szwecji, jako pierwsza do Sojuszu może wejść Finlandia.

Szef NATO zapewnił, że Sojusz jest "w stałym kontakcie z Ankarą". "Naszym celem jest rozwiązanie problemu sprzeciwu Turcji wobec nowych członków tak szybko, jak to możliwe" - zaznaczył Stoltenberg.

Wyraził przekonanie, że "różnica zdań wśród sojuszników nie jest niczym wyjątkowym". "Mamy doświadczenie w rozwiązywaniu sporów" - stwierdził.

Stoltenberg, odpowiadając na pytanie o zwiększone ambicje UE w sprawie obronności, ocenił, że "może to wzmocnić NATO". W Danii 1 czerwca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się tego kraju do unijnej polityki bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny NATO powtórzył, że jego zdaniem Ukraina wygra wojnę z Rosją. Nie powiedział jednak, kiedy to się stanie. "Wojna może się przeciągać, musimy być przygotowani na długofalowe wsparcie Ukrainy" - podkreślił.

Autor: Daniel Zyśk (PAP)

mj/