Prezydent Zełenski: to wojna o niepodległość narodu, której nie stoczyliśmy wcześniej

2022-05-19 22:20 aktualizacja: 2022-05-20, 07:45
Screen print/Fb Володимир Зеленський
Screen print/Fb Володимир Зеленський
Tocząca się wojna z Rosją, to wojna o niepodległość Ukrainy, która nie została stoczona 30 czy 100 lat temu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek podczas rozmowy z ukraińskimi studentami. Dodał, że Ukraina na pewno wygra wojnę, ale będzie ona kosztowała dziesiątki tysięcy ofiar.

"Ta wojna to zdecydowanie wojna o niepodległość. Można powiedzieć, że to przełożona wojna. Przełożona o 30 lat, biorąc pod uwagę jak uzyskaliśmy niepodległość w 1991 roku. Albo - o 100 lat biorąc pod uwagę nasza dalsza historią" - mówił Zełenski podczas przeprowadzonej online rozmowy.

Nie mam wątpliwości, że wygramy i że nasza historia potoczy się tak, jak historia innych narodów, które walczyły o niepodległość i wygrały, przestały być żebrakami i zyskały podmiotowość - kontynuował ukraiński prezydent.

Podkreślił, że należy jednak pamiętać o tym, że ceną za wojnę mogą być dziesiątki tysięcy zabitych przez wroga Ukraińców.

Zełenski napisał na swoim Facebooku, że rozmawiał ze studentami również m.in. o współistnieniu Ukrainy i Rosji po wojnie, zachodzących w kraju zmianach czy o systemie edukacji.

"Jestem pewien, że z tak mądrą i ambitną młodzieżą czeka nasz szczęśliwa i wolna przyszłość" - podsumował trwające blisko dwie i pół godziny spotkanie. (PAP)

 

Поспілкувався з нашими українськими студентами. Поставив важливі для нашої країни запитання, отримав щирі та цікаві відповіді. Говорили про зміни в Україні, гарантії безпеки, співіснування з Росією після війни, систему освіти. Впевнений, що з такою розумною та амбітною молоддю на нас чекає щасливе та вільне майбутнє. Переглянути повне відео нашої розмови можна за посиланням: https://bit.ly/39Hog7O

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, May 19, 2022

 

mj/