Rada Krajowa Nowej Lewicy. Biedroń: konstytucja musi być przestrzegana "od A do Z"

2022-05-21 12:49 aktualizacja: 2022-05-21, 16:01
Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Rafał Guz
Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty. Fot. PAP/Rafał Guz
Konstytucja musi być przestrzegana "od A do Z" - podkreślił europoseł Robert Biedroń podczas Rady Krajowej Nowej Lewicy, zwołanej z okazji 25-lecia referendum konstytucyjnego. Poseł Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że Lewica nie zgodzi się na jakiekolwiek zmiany konstytucji.

W sobotę w Warszawie odbywa się Rada Krajowa Nowej Lewicy z okazji 25-lecia referendum konstytucyjnego, które odbyło się 25 maja 1997 r.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że obecna konstytucja powstała w wyniku kompromisu, dlatego nie można uznać jej za lewicową, czy postkomunistyczną. "To jest konstytucja Rzeczpospolitej, to jest konstytucja bardzo szerokiego spektrum politycznego, które tę konstytucję poparło" - mówił Kwaśniewski, wskazując przy tym, że jest to także jedyna konstytucja, która została przyjęta w referendum.

Kwaśniewski: konstytucja wymaga obrony, wymaga walki

Kwaśniewski zwrócił uwagę, że będąc atakowana w ostatnich latach, konstytucja wywołała pozytywną reakcję tysięcy ludzi. "Ta konstytucja wymaga obrony, wymaga walki. Żywa konstytucja wymaga aktywności. Wiem, że na środowiska lewicowe można liczyć, że będą robić co w ich mocy, żeby konstytucja była przestrzegana" - mówił były prezydent. Dodał, że konstytucja należy do wielkiego dorobku lewicy.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że Lewica nie zgodzi się na jakiekolwiek zmiany konstytucji. "Zmieniać trzeba tych, którzy ją łamią" - stwierdził. "W takich czasach, jak dziś, kiedy rządzi ortodoksyjna prawica, powiem rzecz brutalną: małpie brzytwy się nie daje" - dodał wicemarszałek Sejmu.

Czarzasty wskazywał, że oprócz konstytucji, dorobkiem lewicy jest także wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej. "Dziś trzeba bronić obecności Polski w UE, a po wygranych przez opozycję wyborach (...) musimy sprawić, aby Polska zajęła należne jej miejsce wśród 5 największych państw UE, aby Polska współdecydowała o przyszłości UE" - zapowiedział.

Biedroń: Lewica jest gotowa do współpracy ze wszystkimi demokratycznymi siłami opozycyjnymi

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń oświadczył, że zadaniem jego środowiska politycznego jest doprowadzić do tego, by art. 1 konstytucji, mówiący o tym, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, w końcu zaczął obowiązywać.

Podkreślił, że konstytucja musi być przestrzegana "od A do Z, od 1. do 243. artykułu" - od przestrzegania praworządności i przepisów związanych trójpodziałem władzy, wolności mediów po kwestie pracownicze, mieszkaniowe, edukację, czy ochronę zdrowia.

Biedroń oświadczył, że Lewica jest gotowa do współpracy ze wszystkimi demokratycznymi siłami opozycyjnymi. "Ale mamy swoją tożsamość, mamy swoje DNA, mamy swoją historię, ale mamy także przyszłość. Jeżeli mamy ze sobą współpracować, to ta współpraca musi i będzie opierać się o postanowienia konstytucji. Lewica będzie sumieniem demokratycznej opozycji" - zaznaczył.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

dsk/