Dowódca sił zbrojnych Finlandii: dla Rosji wejście Finów do NATO jest już faktem

2022-05-22 20:02 aktualizacja: 2022-05-23, 08:30
Finlandia i Szwecja zgłosiły akces do NATO. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Finlandia i Szwecja zgłosiły akces do NATO. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
"Wygląda na to, że władze Rosji przyjęły członkostwo Finlandii w NATO jako fakt” - uważa dowódca fińskich sił zbrojnych generał Timo Kivinen. Według niego inną kwestią jest jaki będzie “charakter przynależności” Finlandii do Sojuszu i to będzie determinować reakcje Moskwy w dłuższej perspektywie.

Od czasu ogłoszenia formalnej decyzji przez władze Finlandii o przystąpieniu do NATO, dotychczasowe reakcje Rosji są określane jako "łagodniejsze niż się spodziewano".

"Jednak kiedy w Europie jest wojna, my też musimy być przygotowani na nieprzewidywalny rozwój sytuacji" – powiedział generał Kivinen w wywiadzie opublikowanym w niedzielnym wydaniu dziennika "Helsingin Sanomat".

Generał, który dowodzi fińskimi siłami zbrojnymi od 2019 roku, pierwszy raz uczestniczył w niedawnym posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO w Brukseli. Przyznał, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Finlandia wraz ze Szwecją wzmocniły współpracę z NATO oraz aktywowały bieżącą wymianę informacji wywiadowczej. Kivinen, zapytany o możliwość ewentualnej obecności baz NATO na terytorium Finlandii, przypomniał, że w żadnym kraju, który przystąpił do NATO w latach 90. i później nie powstały stałe bazy, a jedynie takie o charakterze rotacyjnym. Według generała jednak "w pewnym momencie może dojść do sytuacji, że Finlandia i NATO będą się zastanawiać, czy same fińskie wojska stanowią wystarczającą siłę odstraszającą, czy też należałoby je wzmocnić"

Amerykańsko-francuskie rozmowy 

Szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Francji, Antony Blinken i Catherine Colonna, odbyli w niedzielę rozmowę telefoniczną w sprawie pomocy dla Finlandii i Szwecji w związku z ich akcesją do NATO - poinformował w komunikacie amerykański Departamentu Stanu.

Blinken i Colonna rozmawiali m.in. o tym, "jak najlepiej wesprzeć Finlandię i Szwecję na ich drodze do NATO".

Zgodzili się również co do konieczności kontynuowania pomocy udzielanej Ukrainie i utrzymania "znaczących kosztów" ponoszonych przez prezydenta Rosji Władimira Putina za jego "wojnę z wyboru" przeciwko Ukrainie.

Rozmówcy "podkreślili wagę problemu bezpieczeństwa żywnościowego dotykającego miliony osób na całym świecie, który został pogłębiony brutalną wojną Rosji przeciw Ukrainie".(PAP)

an/