Sztab Ukrainy: wojska rosyjskie utworzyły komendantury na okupowanych terytoriach [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-23 06:50 aktualizacja: 2022-05-24, 06:33
Fot. Twitter/cooper
Fot. Twitter/cooper
Na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy wojska rosyjskie utworzyły 19 tzw. komendantur - poinformował w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

23:00 Rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji i grozi światowej gospodarce katastrofą, ostrzega w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w przeddzień rozpoczynającego się we wtorek Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

22:37 Prezydent Ukrainy oświadczył w poniedziałek on line podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć zakończenia wojny.

22:27 Rosja nie powinna zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a sama organizacja nie radzi sobie z postawionymi jej zadaniami - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przemawiając online do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

22:10 Wojska rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek wieczorem cztery ataki rakietowe na obwód dniepropietrowski na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Mykoła Łukaszuk.

Łukaszuk poinformował, że pierwsza rakieta trafiła w miasto Pawłohrad. Kolejne trzy ataki przeprowadzono w rejonie (powiecie) synelnykiwskim. Weryfikowane są informacje o ofiarach i zniszczeniach.

21:54 Ukraiński premier Denys Szmyhal przekazał na Twitterze, że jest wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie pomysłu finansowania odbudowy Ukrainy przez zagraniczne firmy i państwa.

21:47 Wicepremier Ukrainy o wymianie jeńców: wierzę w presję świata. 

Wiem, że Rosja nie dotrzymuje słowa, ale wierzę w presję świata – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odnosząc się do perspektywy wymiany jeńców. Dodała jednocześnie, że trzeba negocjować z Rosją, bo w ten sposób udało się uwolnić kilkaset osób.

21:20 Nie było alarmu ani ewakuacji podczas wystąpienia prezydenta Dudy w Kijowie - powiedział w poniedziałek Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewnił, że prezydent był bezpieczny podczas swej wizyty w Ukrainie.

20:59 W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji zginęło trzech cywilów, a sześciu zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Gubernator podkreślił, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha znajdujących się na terenie obwodu donieckiego.

20:57 Wiem, że Rosja nie dotrzymuje słowa, ale wierzę w presję świata – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odnosząc się do perspektywy wymiany jeńców. Dodała jednocześnie, że trzeba negocjować z Rosją, bo w ten sposób udało się uwolnić kilkaset osób.

Wicepremier, minister ds. terytoriów okupowanych, która uczestniczyła w rozmowach o warunkach wymiany, pytana w poniedziałek w Polsat News o szanse na uwolnienie wziętych przez Rosjan do niewoli obrońców Azowstalu, powiedziała, że miała ona objąć w pierwszej kolejności osoby ciężko ranne, kobiety i medyków.

20:27 Minister obrony USA Lloyd Austin, który w poniedziałek poprowadził drugie spotkanie międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, poinformował, że około 20 krajów zadeklarowało nowe pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa.

20:07 Na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy wojska rosyjskie utworzyły 19 tzw. komendantur - poinformował w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab przekazał też, że w północno-zachodniej części Krymu, zaanektowanego przez Rosję od Ukrainy, siły przeciwnika rozmieszczają dwa dodatkowe dywizjony systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego S-400, by wzmocnić obronę powietrzną.

W komunikacie sztab ocenił również, że "moralno-psychologiczny stan składu osobowego okupantów pozostaje niski". Systemowo spożywany jest alkohol i dochodzi do dezercji - czytamy.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 23.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, May 23, 2022

20:06 W rejonie Czernihowa na północy Ukrainy podczas prac polowych traktor wjechał na pozostawioną przez Rosjan minę; kierowca nie żyje - poinformowała w poniedziałek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Kierowca traktora został przewieziony karetką do szpitala, był w stanie krytycznym; niestety, z powodu odniesionych ran, zmarł - podano w komunikacie ukraińskich służb ratowniczych.

19:20 Radzie Najwyższej (parlamentowi) Ukrainy przedłożono projekt ustawy dotyczącej obowiązku wyposażania nowo budowanych domów w schrony przeciwlotnicze - poinformował w poniedziałek Interfax-Ukraina.

Projekt przewiduje wniesienie zmian do szeregu ukraińskich aktów prawnych, dotyczących wymogów obrony cywilnej podczas planowania i zabudowy terenów.

19:00 Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiedziała w poniedziałek w Davos, że wieś Ołeksandriwka na południu Ukrainy stała się "nową Buczą". Według niej Rosjanie gwałcili tam dzieci. Poinformowała, że niektóre ofiary tych brutalnych zbrodni zmarły.

Miejscowość Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy stała się "nową Buczą", "z jakiegoś powodu gwałcone są tam malutkie dzieci" - zaalarmowała Denisowa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

18:37 Ukraina. Zachodni polityk ocenił, że korytarz żywnościowy z Odessy może powstać tylko za zgodą Rosji - relacjonuje Reuters. O utworzenie takiego korytarza zabiega wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

"To jasne, że Rosjanie zdominowali ten region. Wymagałoby to ich zgody i jakiejś formy porozumienia", by utworzyć korytarz żywnościowy - powiedział przedstawiciel zachodnich władz, zastrzegając sobie anonimowość.

18:17 Łotwa. Jedyny sposób zakończenia wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji, nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika - oświadczył w poniedziałek premier Łotwy Kriszjanis Karinsz.

Premier skomentował w ten sposób wypowiedzi niektórych zachodnich polityków, według których wojna Rosji przeciwko Ukrainie może być zakończona poprzez nakłonienie Ukrainy do oddania części swojego terytorium, co pozwoliłoby prezydentowi Władimirowi Putinowi na "zachowanie twarzy" - pisze łotewska agencja LETA.

18:02 Rosyjscy żołnierze wdarli się w poniedziałek do mieszkania jednego z pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i otworzyli do niego ogień z broni automatycznej - informuje ukraiński koncern Enerhoatom. Ranny mężczyzna trafił do szpitala.

W poniedziałek rosyjscy okupanci wdarli się do mieszkania pracownika Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Serhija Szweca i strzelali do niego z broni automatycznej - czytamy w komunikacie koncernu. Mężczyzna trafił do szpitala w Enerhodarze z licznymi ranami postrzałowymi. Lekarze walczą o jego życie.

17:50 "Naród i rząd Polski okazali się czymś więcej niż sąsiadami. Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy powierzają opiekę nad swoimi rodzinami, gdy idą na front. To najwyższe i najcenniejsze zaufanie. Zawsze będziemy pamiętać, co dla nas zrobiliście - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

17:36 Maryna Khonda, zastępczyni mera Kijowa ds. społecznych, spotkała się dziś w Warszawie z władzami miasta oraz odwiedziła punkt pobytowy dla uchodźców i miejski punkt pośrednictwa pracy dla Ukraińców - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.

Wicemer spotkała się z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską odpowiedzialną za wsparcie uchodźców. Khonda podziękowała za pomoc udzielaną przez Warszawę uchodźcom z Ukrainy.

16:59 Utworzenie lądowego korytarza prowadzącego na anektowany przez Rosjan Krym jest jednym z głównych celów sił przeciwnika - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany w poniedziałek przez portal Suspilne.

"Głównym celem przeciwnika pozostaje obecnie próba otoczenia jednostek Połączonych Sił (zgrupowania ukraińskiego broniącego Donbasu - PAP), ustanowienie pełnej kontroli nad obwodami donieckim, ługańskim i chersońskim oraz zagwarantowanie stabilności lądowemu korytarzowi z okupowanym Krymem" - przekazał rzecznik na briefingu.

16:49 Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy - Ukroboronprom - poinformował w poniedziałek, że dotychczas siły rosyjskie zajęły pięć jego przedsiębiorstw.

Do tej pory Rosjanie zajęli pięć przedsiębiorstw koncernu. Dokumenty dotyczące pracującego w nich personelu zostały zniszczone albo nie ma do nich dostępu - powiadomił Ukroboronprom na Telegramie 

15:56 "Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja zakręci kurek z gazem takim krajom jak Holandia, Niemcy czy Włochy" - uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. “Kreml woli trzymać 'dużych chłopców' po swojej stronie, ponieważ to jedyne źródło dochodu, jakie mu pozostało” - powiedział w programie telewizyjnym Buitenhof holenderski komisarz.

15:52 Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał w poniedziałek Szwecję, by podjęła kroki, które poprawią bezpieczeństwo Turcji. Ankara, która blokuje wejście Szwecji i Finlandii do NATO, domaga się spełnienia jej warunków, w tym zerwania przez Sztokholm stosunków z Kurdami.

15:30 "Okolice Mariupola patrolują czeczeńscy bojownicy Ramzana Kadyrowa, tzw. kadyrowcy" - poinformował w poniedziałek doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andriuszczenko.

Przedstawiciel lokalnych władz napisał w serwisie Telegram, że rosyjskie siły okupacyjne wprowadziły w Mariupolu nowy system przepustek i ustawiły punkty kontrolne. Rejon (powiat) mariupolski jest patrolowany przez kadyrowców - dodał. 

15:26 W Charkowie od jutra zacznie ponownie kursować metro po trzech miesiącach od wybuchu wojny.

15:06 Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ostrzegł Węgry przed dalszą blokadą embarga na ropę z Rosji i wezwał ten kraj do współpracy w tej sprawie. Niektóre państwa uniemożliwiają solidarność w Unii Europejskiej - powiedział polityk w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

15:02 Boris Bondariew, radca w Stałym Przedstawicielstwie Rosji przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, zrezygnował w poniedziałek z funkcji w geście protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę i polityce zagranicznej Kremla - poinformował serwis unwatch.org.

14:31 W obwodzie ługańskim wojska rosyjskie ostrzelały autobus ewakuacyjny - podał portal Ukrinform.

 

‼️Під обстрілами, але вивезли. З Гірської громади евакуювали 18 людей‼️ Безпечних шляхів вже немає. Евакуаційний...

Posted by Сергій Гайдай on Monday, May 23, 2022

14:18 Papież Franciszek nazwał wojnę na Ukrainie "absurdalną" i zaapelował o to, by chronić "święte prawo narodów do pokoju". Podziękował za niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, których jest we Włoszech około 120 tysięcy.

14:14 "Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga" - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

"Każdego dnia na naszą 'gorącą linię' dzwoni około 700-800 osób, informując o zbrodniach" - dodała. 

13:45 Na obszarach obwodu charkowskiego odbitych z rąk rosyjskich żołnierze ukraińscy zebrali dotąd ciała 63 poległych Rosjan. Zwłoki te mogą zostać wymienione na zabitych żołnierzy Ukrainy bądź tych, którzy trafili do niewoli - pisze w poniedziałek portal Hromadske.

13:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek w wystąpieniu przed uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że 17 maja 87 osób zginęło w ostrzale rosyjskim miejscowości Desna, gdzie znajduje się ośrodek szkoleniowy armii Ukrainy.

12:54 Obronność, bezpieczeństwo żywnościowe i sytuacja na Ukrainie - są wśród tematów poniedziałkowej wideokonferencji koordynacyjnej przed posiedzeniem RE, w której bierze udział premier Mateusz Morawiecki.

12:50 Według danych Kancelarii Federalnej w Austrii do tej pory zamrożono 97 kont należących do rosyjskich oligarchów. Znajduje się na nich 254 mln euro. To wynik sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainie – informuje portal „Die Presse”.

12:37 "Ceną za pokój na Ukrainie nie może być jej integralność terytorialna" - oświadczyła w poniedziałek w Rzymie ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa. Zaapelowała o kontynuowanie sankcji przeciwko Rosji.

12:28 Sąd w Kijowie skazał w poniedziałek rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila. Sąd uznał, że 21-letni żołnierz dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz.

12:14 W Desnie w obwodzie czernihowskim w wyniku rosyjskiego nalotu zginęło 87 osób - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

11:54 W wyniku rosyjskiego ostrzału hromady (odpowiednik gminy-PAP) Biłozerske w obwodzie chersońskim zginęły dwie kobiety, pięć osób - w tym dwoje dzieci - zostało rannych - poinformowała w poniedziałek ukraińska prokuratura generalna.

11:40 "Nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba stworzyć globalny precedens" - powiedział do uczestników Forum w Davos prezydent Wołodymyr Zełenski. 

"Jeśli zagraniczne firmy nie chcą być kojarzone z agresją na nasz kraj, muszą zrezygnować z obecności na rosyjskim rynku. Wszystkim takim podmiotom proponujemy inwestycje na Ukrainie. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla nas, jak też dla was" - dodał Zełenski.

11:26 "Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym" - powiedział ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec na rozpoczętej w poniedziałek w Łodzi konferencji dotyczącej promocji bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE.

11:21 Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła ubolewanie z powodu zaniedbań w niemieckich dostawach broni na Ukrainę. "Irytujące jest to, że można było zacząć już kilka tygodni temu. To jest właśnie najbardziej gorzkie" - powiedziała w telewizji RTL - n-tv.

10:50 "Konsekwencje rosyjskiej wojny przeciw Ukrainie są tragiczne dla gospodarek narodowych i gospodarki globalnej; a zanieczyszczenia wód, powietrza i ziemi z uwagi na działania wojenne stwarzają ryzyko dla życia i zdrowia obywateli" - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau otwierając konferencja OBWE.

10:39 Amerykańskie władze wojskowe i Departament Stanu rozważają wysłanie kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych w celu ochrony ambasady USA w Kijowie, która wznowiła działalność w minionym tygodniu - poinformował w niedzielę amerykański dziennik "The Wall Street Journal" (WSJ).

10:12 "Polska od początku, jak nikt inny wierzyła w Ukrainę, okazaliśmy jej szacunek i zaufanie. Nowy traktat polsko-ukraiński mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i nosić nazwę traktatu sarmackiego czy paktów sarmackich" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

09:48 "Ulewne deszcze zamieniły Mariupol w Wenecję. Zatkane kanały burzowe i ściekowe powodują wycieki wody deszczowej wraz ze skutkami rozkładu śmieci i ludzkich ciał, co zwiększa ryzyko epidemii" - poinformował na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

09:38 "Rząd Nowej Zelandii postanowił wysłać 30 członków sił zbrojnych do Wielkiej Brytanii, gdzie mają przeszkolić 230 żołnierzy ukraińskich z obsługi lekkich haubic L119" - poinformowała w poniedziałek nowozelandzka premier Jacinda Ardern.

09:04 "Wizyta prezydenta w Kijowie była potrzebna, bo widzimy pojawiające się czasem na Zachodzie impulsy mówiące, że należałoby już jakoś tę wojnę zakończyć, w jakiś sposób przymusić Ukrainę, by zdecydowała się na zawarcie jakiegoś pokoju" - stwierdził prezydencki doradca Paweł Sałek.

08:33 Od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę, rosyjskie wojsko straciło już około 29 200 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby, a także m.in. 1293 czołgi - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ubiegłego dnia siły agresora straciły m.in. 8 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii, 12 pojazdów i cystern, 3 rakiety manewrujące oraz 6 dronów - oznajmiono.

07:45 Ostrzał w obwodzie ługańskim. 11-letnia dziewczynka, która 7 maja została ranna w ostrzale rosyjskim w miejscowości Prywilla zmarła w szpitalu w Dnieprze mimo wysiłków lekarzy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

 

07:40 Rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna w obwodzie ługańskim, aby okrążyć Siewierodonieck, czyli kluczowy cel ofensywy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

07:29 Rosja w ciągu trzech miesięcy wojny straciła na Ukrainie podobną liczbę żołnierzy, jak ZSRR przez dziewięć lat w Afganistanie; liczba ofiar może powodować wzrost niezadowolenia społecznego i gotowości do jego wyrażania - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

06:59 Stany Zjednoczone wspierają międzynarodowe śledztwa dotyczących okrucieństw w Ukrainie oraz organizacje pozarządowe dokumentujące łamanie praw człowieka – pisze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

06:45 W Rosji i poza jej granicami zmarło w ostatnich miesiącach kilku menadżerów wysokiego szczebla związanych z koncernami energetycznymi. Przypadki te są zbyt częste i gwałtowne, by nie wywoływały pytań i nie brak głosów mówiących o możliwych zabójstwach.

06:39 Intensywność działań bojowych spadła na niektórych kierunkach na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie według stanu na poniedziałek rano.

 

Президент України Володимир Зеленський відзначив українських Захисників та Захисниць державними нагородами. Відповідні...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, May 22, 2022

 

04:20 Od początku wojny ratownicy charkowskich służb wydobyli spod gruzów 98 budynków ponad 150 ciał. W akcjach ratowniczych po bombardowaniach i ostrzałach udało się uratować ponad 250 osób, poinformował Interfax-Ukraina Anatolij Torjanik z Pogotowia Ratunkowego w Charkowie.

03:26 Służymy Szewczence. Chronimy go, ta wojna jest też za jego idee. On stwierdził, że przeznaczeniem ukraińskiego artysty jest służba narodowi ukraińskiemu - powiedział PAP Dmytro Stus, syn sławnego ukraińskiego poety, obecnie dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie.

00:17 Próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan na konferencji prasowej, donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu.

00:17 Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

23:53 W ciągu najbliższego tygodnia Wołodymyr Zełenski dołączy online do Forum w Davos , przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie konferował z politykami i ekspertami z Indonezji, informuje Ukrinform relacjonując w niedzielę wieczorne wystąpienie wideo głowy państwa.

 

I am glad to note that Ukrainian-Polish relations are finally on a completely clean, sincere basis, without any quarrels and old conflict heritage. This is an achievement. The historical achievement of our nations. And I want the brotherhood between Ukrainians and Poles to be preserved forever. As I said about this today to the deputies: for our unity, the unity of Ukrainians and Poles, to be a constant value that no one will violate.

Posted by Володимир Зеленський on Sunday, May 22, 2022

 

23:03 Nawet bez porozumienia pokojowego, co w tej chwili jest mało prawdopodobne, musimy rozpocząć prace nad odbudową, przynajmniej na obszarach kontrolowanych przez Ukrainę” – powiedział w niedzielę w Davos Borge Brende, poinformowała Ukraińska Prawda.

21:55 Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

Kyryłenko przekazał, że spośród tych ofiar cywilnych dwie osoby zginęły w mieście Łyman. Doniesienia o jednej ofierze śmiertelnej napłynęły z każdej z trzech miejscowości: ze wsi Daczne i Kłynowe oraz miasta Awdijiwka. 

Wcześniej w niedzielę armia ukraińska informowała o siedmiu osobach zabitych 22 maja w ostrzałach w obwodzie donieckim i o ośmiu osobach rannych.

 

Kyryłenko poinformował, tak jak we wcześniejszych komunikatach, że władze nie mają możliwości ustalenia strat wśród ludności Mariupola i Wołnowachy. Oba te miasta są okupowane przez wojska rosyjskie

21:21  Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę amunicją kasetową położony na południu Ukrainy Mikołajów - napisał na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

"Trzymajcie się z dala od okien i nie zapomnijcie o zasadzie dwóch ścian" - napisał mer Mikołajowa. 

Zasada dwóch ścian polega na schronieniu się w pomieszczeniu nieprzylegającym do zewnętrznej ściany budynku.

21:17 Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego – poinformował w niedzielę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

 

ОПЕРАТИВНА ОБСТАНОВКА СТАНОМ НА 21.00 22 ТРАВНЯ Угруповання Об’єднаних сил продовжує ведення оборонної операції у...

Posted by Угруповання Об'єднаних сил / Joint Forces Task Force on Sunday, May 22, 2022

W wieczornym komunikacie sztab podał, że oddziały ukraińskie w Donbasie odparły w ciągu ostatniej doby 11 ataków wroga.

21:15 Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25 i aparat bezzałogowy