O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Fiński wywiad: Rosja raczej nie będzie w stanie znacznie wzmocnić sił przy granicy

"Trudno spodziewać się, aby w najbliższych latach Rosja zdołała znacząco wzmocnić swoje oddziały przy granicy z Finlandią" – oświadczył w poniedziałek szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja.

Szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja. Fot. Twitter
Szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja. Fot. Twitter

"W Rosji mówi się i planuje jedno, ale praktyka i rzeczywistość są jednak zupełnie różne" – powiedział Vehkaoja podczas zorganizowanego w Pori nad Zatoką Botnicką seminarium Komitetu Planowania Obrony Narodowej.

Szef agencji analiz, którego cytuje fińska agencja prasowa STT, również przyznał, że "fińska służba wywiadu wojskowego ma wyjątkową zdolność obserwacji tego, co dzieje

Więcej

Finlandia i Szwecja zgłosiły akces do NATO. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Finlandia i Szwecja zgłosiły akces do NATO. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Dowódca sił zbrojnych Finlandii: dla Rosji wejście Finów do NATO jest już faktem

się w bliskim sąsiedztwie Finlandii, i tego co jest planowane".

Podkreślił, że Rosja podczas wojny na Ukrainie poniosła znaczące straty, a działania rosyjskich oddziałów na polu bitwy "nie były na tak wysokim poziomie, jaki wcześniej zakładano".

Vehkaoja zauważył, że z punktu widzenia Rosji bezpieczeństwo militarne jej sąsiadów oznacza albo wyraźne bycie pod wpływami politycznymi i wojskowymi, albo bycie w sojuszu z Rosją. "To właśnie jest ta polityka strefy wpływów, i tak tu Finlandii żyje się w niepewnych czasach, czekając na NATO" – podsumował. (PAP)

gn/

Zobacz także

  • Alexander Stubb Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Alexander Stubb Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Prezydent Finlandii: zawieszenie broni na Ukrainie przed wiosną jest mało prawdopodobne

  • Premier Finlandii Petteri Orpo. Fot. EPA/THOMAS TRAASDAHL
    Premier Finlandii Petteri Orpo. Fot. EPA/THOMAS TRAASDAHL

    Finlandia zakupi od USA broń dla Ukrainy za około 100 mln euro

  • Elina Valtonen. Fot. EPA/ANDREJ CUKIC
    Elina Valtonen. Fot. EPA/ANDREJ CUKIC

    Szefowa MSZ Finlandii: zbrodniarz wojenny taki jak Putin nie powinien być mile widziany w UE

  • Policja w Finlandii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/COMPIC/KIMMO BRANDT
    Policja w Finlandii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/COMPIC/KIMMO BRANDT

    Finlandia. Polska szajka podejrzana o seryjne wysadzanie bankomatów i kradzież pieniędzy

Serwisy ogólnodostępne PAP