Nowa perfidna metoda oszustów. Uwaga na telefony od fałszywych lekarzy

2022-05-24 15:15 aktualizacja: 2022-05-24, 15:23
Uwaga na telefony od fałszywych lekarzy Fof. PAP/Darek Delmanowicz
Uwaga na telefony od fałszywych lekarzy Fof. PAP/Darek Delmanowicz
15 tys. zł straciła w miniony weekend seniorka z Poznania oszukano metodą "na COVID-19". Oszustka podająca się za lekarza poinformowała seniorkę, że bliska jej osoba przebywa w ciężkim stanie w szpitalu, chora na COVID-19 i potrzebne są pieniądze na jej leczenie.

Mł. asp. Marta Mróz z poznańskiej policji poinformowała, że do oszustwa doszło w miniony weekend. Jak tłumaczyła, "do 90-latki zadzwoniła kobieta podająca się za lekarza". "Poinformowała ona seniorkę, że bliska jej osoba przebywa w ciężkim stanie w szpitalu, chora na COVID-19 i potrzebne są środki finansowe na jej leczenie" - dodała.

"Starsza kobieta chcąc pomóc rodzinie, przekazała kobiecie, która przyszła do niej do domu 15 tysięcy złotych na leki. Po krótkim czasie seniorka skontaktowała się z bliskimi i kiedy okazało się, że są zdrowi, zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję" – dodała.

Mróz zaznaczyła, że policjanci cały czas otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw na tzw. "legendę", a sprawcy nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar przedstawiając im coraz to nowsze historie.

Funkcjonariusze ponownie apelują, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. Przestępcy mogą podawać się za pracowników administracji, krewnego, uzdrowiciela, sąsiada czy policjanta.

"Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać" – apeluje policja.

Przypomina także, że "w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem". W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z policją.(PAP)

autor: Anna Jowsa