Zmasowany atak Rosjan w obwodzie ługańskim [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-25 06:42 aktualizacja: 2022-05-28, 10:33
Ukraińscy żołnierze, Siewierodonieck, Fot. PAP/EPA/STR
Ukraińscy żołnierze, Siewierodonieck, Fot. PAP/EPA/STR
Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy z zamiarem okrążenia sił ukraińskich. Siły rosyjskie prawdopodobnie nie będą zdolne do szybkich postępów w samym mieście - wskazują eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW). W najnowszym raporcie, opublikowanym w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego, eksperci wskazują, że do tej pory w inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie nie radziły sobie dobrze w operacjach na obszarach zabudowanych. Na terenach wokół Siewierodoniecka Rosjanie czynią stopniowe postępy, ale nie okrążyli całkowicie obrońców ukraińskich. ISW zastrzega przy tym, że zamknięcie okrążenia jest możliwe w najbliższych dniach.

09:51 W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie liczą około 10 tysięcy ludzi - ocenił szef obwodu Serhij Hajdaj, wypowiadając się w ukraińskiej telewizji państwowej.

Hajdaj ocenił, że są to jednostki, które "są na stałe w regionie ługańskim". Oddziały te - dodał - podejmują próby atakowania i "starają się osiągnąć postępy we wszelkich możliwych kierunkach".

09:24 Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

07:50 Przemawiając w piątek za pośrednictwem łącza wideo do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski rozpoczął od odpowiedzi na pytanie, na które zwyczajowo odpowiadają kandydaci na Stanford : „Co jest dla ciebie najważniejsze i dlaczego?”

„Na to pytanie, odpowiadam od dłuższego czasu, szczególnie przez ostatnie 93 dni, kiedy staram się dać mojemu krajowi wszystko, czego potrzebuje, abyśmy mogli przetrwać, obronić naszą wolność i zwyciężyć” – powiedział Zełenski.

Moja odpowiedź jest pragmatyczna, stwierdził prezydent, najważniejsze są: broń, która zniweluje techniczną i ilościową przewagę armii rosyjskiej, sankcje, które zatrzymają przepływ pieniędzy na rosyjski terror i finanse, które pozwolą Ukrainie zachować normalność podczas trwania wojny.

07:10 Wojska rosyjskie próbują umocnić pozycje w rejonie Łymanu, prowadziły ataki w rejonie Siewierodoniecka i Toszkiwki, w kierunku Bachmutu próbowały wyjść na tyły armii ukraińskiej i zakłócić jej połączenia logistyczne - podał ukraiński Sztab Generalny.

W kierunku Łymanu Rosjanie prowadzili ostrzały z moździerzy i systemów rakietowych w rejonie miejscowości Ozerne i Dibrowa. W pobliżu tej ostatniej przeprowadzili także atak lotniczy - czytamy w komunikacie, opisującym sytuację na froncie w sobotę rano.

04:26 Kreml po raz kolejny rozważa możliwość ataku na Kijów i wciąż liczy na pełne zwycięstwo w wojnie z Ukrainą - podał  niezależny rosyjski portal Meduza. Jego zdaniem nie należy się jednak spodziewać powszechnej mobilizacji w Rosji.

Według Meduzy w rosyjskiej administracji prezydenckiej, na tle natarcia wojsk rosyjskich w Donbasie, znów pojawiła się nadzieja, że Moskwa może w ciągu kilku miesięcy "doprowadzić wojnę na Ukrainie do zwycięstwa".

03:47 Na obrzeżach Siewierodoniecka trwają walki, ale miasto nie jest odcięte i mimo prognoz Rosjanie nie zdołają w najbliższych dniach zająć obwodu ługańskiego - oświadczył na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Podkreślił, że wojska Ukrainy będą miały dość sił do obrony obwodu ługańskiego, ale niewykluczone, że aby nie zostać otoczonym - będą musiały się wycofać.

Sprostował także doniesienia separatystycznych mediów, rozpowszechniających informacje, że Siewierodonieck został rzekomo zablokowany i wyjaśnił, że Rosjanie wkroczyli jedynie na teren Hotelu "Mir" i dworca autobusowego. Dodał, że autostrada Lisiczańsk - Bachmut jest całkowicie pod ostrzałem, ale dostawa amunicji i ewakuacja są nadal możliwe. 

23:49 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek wieczorem w nagraniu wideo, że sytuacja na linii frontu walki z Rosjanami jest niezwykle trudna, ale rosyjska armia daremnie liczy na zdobycie przyczółka w Łymanie czy Siewierodoniecku.

"Zgodnie z oczekiwaniami jest to bardzo, bardzo trudna sytuacja. Okupanci przez prawie 100 dni wojny starają się osiągnąć cele, które mieli nadzieję osiągnąć w pierwszych dniach po 24 lutym" - mówił Zełenski.

"Dlatego maksymalnie skoncentrowali artylerię i rezerwy w Donbasie. Tam mają miejsce ataki rakietowe i naloty lotnicze. Chronimy nasze państwo na tyle, na ile pozwalają na to dostępne zasoby obronne. Robimy wszystko, aby je wzmocnić i będziemy je wzmacniać" - podkreślił ukraiński prezydent.

22:51 "Ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych przez nas tematów; na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej"- napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną tego dnia rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

22:32 "Białoruś przerzuciła na granicę z Ukrainą wojska w sile do siedmiu batalionów" – poinformował  w piątek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun, cytowany przez portal Suspilne.

22:05 "Jestem pewny, że przeszkody w akcesji Szwecji i Finlandii do NATO zostaną szybko rozwiązane" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto. Fiński dyplomata stwierdził, że liczy na rozwiązanie problemów z Turcją przed czerwcowym szczytem w Madrycie

22:03 "Do końca roku Finlandia zorganizuje więcej niż pierwotnie planowano manewrów oraz szkoleń wojskowych z udziałem zagranicznych partnerów" – ogłosił w piątek minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.

21:24 We Lwowie zatrzymano kolaboranta, który przekazywał rosyjskim wojskom informacje o celach ataków rakietowych na obiekty infrastruktury krytycznej na terenie miasta; w wyniku działalności zdrajcy zginęły cztery osoby - poinformowała w piątek ukraińska Prokuratura Generalna.

20:20 Wjazd i tymczasowe przebywanie w strefie przygranicznej trzech rejonów obwodu homelskiego na Białorusi zostało zakazane na całe lato – poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na komunikat białoruskiej straży granicznej.

20:01 W czwartek ukraińska artyleria ostrzelała pozycję rosyjskiej 98. dywizji powietrznodesantowej na granicy obwodu charkowskiego, zabijając co najmniej 43 żołnierzy i raniąc kolejnych 18. Zginęli w większości wojskowi z poboru - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

19:30 Arcybiskup rzymskokatolickiej Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi zaapelował do rosyjskich katolików, by 31 maja, na zakończenie miesiąca maryjnego modlili się razem z papieżem Franciszkiem o pokój na Ukrainie.

19:14 Rosyjscy okupanci usiłują wznowić pracę uszkodzonych linii kolejowych na zajętych obszarach obwodu charkowskiego Ukrainy, by mieć lepsze zabezpieczenie logistyczne – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:02 Ministrowie obrony Czech i Słowacji - Jana Czernochova i Jaroslav Nad` powiedzieli w piątek w Pradze, że między krajami NATO nie ma porozumienia zabraniającego dostarczania Ukrainie niektórych rodzajów uzbrojenia. O takich rzekomych umowach mieli informować niektórzy niemieccy politycy.

18:12 "Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość" - powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał "sfinlandyzować" całą Europę, to zamiast tego tylko ją "znatoizował", komentując zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.

17:55 Rosyjscy żołnierze masowo buntują się przeciw udziałowi w ofensywie w Ukrainie - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) po przechwyceniu rozmowy telefonicznej rosyjskich wojskowych.

 
У російських загарбників на Харківському напрямку почалися масові бунти

У російських загарбників на Харківському напрямку почалися масові бунти Цілі підрозділи відмовляються йти у наступ. Про це свідчить нова телефонна розмова окупантів, яку вдалося перехопити СБУ. «Опять бунт, на*уй! Как я понял, личный состав… весь. Практически все!» - розповідає своїм командирам загарбник, який воює на сході України. Судячи з розмови, що це вже не перший подібний випадок у цьому полку. І щоб хоч якось приборкати попередній взвод «бунтівників», їх «посадили на підвал». Та, як чуємо, це не дуже допомогло. Якщо ж окупанти таки змусять «відказників» йти у наступ, СБУ нагадує про гарячу телефонну лінію 2402. Телефонуйте на неї, щоб здатися в полон і зберегти життя. Працює як для російських, так і для українських номерів. #СБУ #ЗупинимоОкупантів #stoprussia

Posted by Служба безпеки України on Friday, May 27, 2022

17:54 Wojsko rosyjskie nadal wywozi zboże z obwodu chersońskiego – poinformował w piątek szef władz obwodowych Hiennadj Łahuta na briefingu. Jak dodał, niektórzy rolnicy zdecydowali się na współpracę z okupantami.

„Można stwierdzić, że Rosjanie wywożą z obwodu chersońskiego produkty i zboże. Korki na drodze do Krymu są już kilometrowe” – oświadczył Łahuta. Jak zaznaczył, jest to nie tylko towar kradziony, ale też przekazywany okupantom przez niektórych gospodarzy. „Niektórzy obywatele zaczęli już handlować z Rosjanami. To tysiące ton zboża i warzyw” – zaznaczył.

17:42 "Siły rosyjskie atakowały Ukrainę w ciągu ostatniej doby rakietami z bombowców strategicznych"– poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na piątkowym briefingu.

17:32 Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał w piątek przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Oczekujemy dalszego wsparcia obronnego od naszych partnerów" - napisał po rozmowie na Twitterze ukraiński przywódca.

17:17 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) doprowadziła do odebrania licencji firmie zarejestrowanej w jednym z krajów na Bliskim Wschodzie, która pomagała Rosji "omijać" sankcje i serwisowała na rzecz jej armii wojskowe samoloty transportowe, wyprodukowane przez ukraińską firmę Antonow - poinformowała w piątek SBU na Telegramie.

16:56 "Musimy dalej politycznie i wojskowo wspierać walczącą z Rosją Ukrainę" - zadeklarowali w piątek w Pradze szefowa dyplomacji Wielkiej Brytanii Liz Truss oraz minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Truss podkreśliła też znaczenie stworzenia planu Marshalla dla Ukrainy.

16:47 "Ukraina potrzebuje nowoczesnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, aby uzyskać przewagę na froncie:– oświadczył  szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Telegramie.

Podkreślił, że wyrzutnie te są potrzebne Ukrainie „na wczoraj”, podobnie jak systemy obrony przeciwlotniczej, czołgi i inna broń.

16:20 "Europa może wzmocnić się o kolejną oś rozwojową, która połączyłaby Warszawę i Kijów; ten sojusz nadałby wspólnocie europejskiej nową dynamikę. Aby do tego doszło, Ukraina po wojnie i w trakcie odbudowy musi wejść do UE tak szybko, jak to możliwe" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

15:53 Rosyjski myśliwiec Su-35 został w piątek zestrzelony przez ukraiński myśliwiec Mig-29 w przestrzeni powietrznej nad obwodem chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

 

УКРАЇНСЬКИЙ ВИНИЩУВАЧ ЗБИВ РОСІЙСЬКИЙ Су-35 -------------------------- Сьогодні, 27 травня, близько 14.00 години...

Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Friday, May 27, 2022

15:49 "Obrońcy położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy Łymana utrzymują opór w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta" - powiedział w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

15:30 "Rząd Rumunii zamierza zwiększyć wydatki na obronę z 2 do 2,5 proc. PKB oraz podwyższyć pensje w armii" - zapowiedział w piątek minister obrony tego kraju Vasile Dincu.

14:52 "Rosyjskie wojska, próbujące okrążyć Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, zamknęły już niemal w 2/3 krąg oblężenia tego miasta; udało się jednak powstrzymać najsilniejszy atak wroga na ukraińskie pozycje" - poinformował w piątek na antenie Radia Swoboda szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk.

14:15 Uciekinierzy ze zniszczonego przez rosyjskie wojska Mariupolu, aktualnie przebywający w Chersoniu na południu Ukrainy, są przymusowo deportowani w rodzinne strony - poinformował w piątek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

14:10 "Na Ukrainie szaleje wojna, w której giną dziesiątki tysięcy ludzi, a na Łużycach rosyjskie czołgi grzmią dla zabawy" - pisze dziennik "Bild". Fani Putina bawią się w wojnę na czołgu z czerwoną flagą z tyłu i emblematami Armii Czerwonej. "Chcemy się po prostu dobrze bawić" - twierdzi szef klubu miłośników militariów Uwe Meier. "Oprócz rosyjskiego sprzętu wojennego i +żołnierzy+ w radzieckim ekwipunku, na wrzosowisku pojawili się również mężczyźni w mundurach Wehrmachtu" - donosi "Bild".

14:06 Mieszkańcy anektowanego przez Rosję Krymu są zmuszani do oddawania krwi dla rannych rosyjskich żołnierzy - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

13:51 Kanclerz Olaf Scholz (SPD) podkreślił w piątek podczas obchodów Dnia Katolickiego w Stuttgarcie, że obowiązkiem Niemiec jest wsparcie dla Ukrainy – informuje agencja DPA.

13:25 Rosja nie chce prawdziwych rozmów pokojowych; próbowałem kilkakrotnie zorganizować spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem, aby zakończyć tę wojnę, chociaż Ukraińcy nie chcą, żebym z nim rozmawiał - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie wideokonferencji zorganizowanej przez ośrodek analityczny w Dżakarcie. 

13:04 Bomby fosforowe zrzucane przez Rosjan w Donbasie:

12:46 Prezydent Andrzej Duda przyjął w Belwederze prezes serwisu internetowego YouTube Susan Wojcicki; rozmawiano m.in. o działaniach firmy wobec dezinformacji w związku z wojną na Ukrainie - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

12:28 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wyniku porannego rosyjskiego ostrzału pod Dnieprem w środkowo-wschodniej Ukrainie - przekazała miejscowa obrona terytorialna. Rakieta Iskander-K trafiła w poligon Gwardii Narodowej Ukrainy.

12:05 Polska, Rumunia i Turcja wyrażają swoje polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne wsparcie dla Ukrainy; mierzymy się z agresywną kombinacją zagrożeń, które stanowią ryzyko dla NATO - podkreślał w piątek podczas wizyty w Turcji szef MSZ Zbigniew Rau.

11:56 Aktywna faza wojny może potrwać do końca roku - uważa przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki, cytowany w piątek przez Radio Swoboda. W jego ocenie wojna, jaką chce prowadzić prezydent Rosji Władimir Putin, "będzie długotrwała".

11:28 Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyj po wystąpieniu Olafa Scholza na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oskarżył kanclerza Olafa Scholza o brak przywództwa i lekceważenie interesów. Melnyk powiedział w piątek gazecie "Bild", że "militarnie Ukraina została po prostu opuszczona przez Berlin".

11:13 Rosja stosuje przeciwko Ukrainie najsilniejszą broń niejądrową, powodując, że ludzie płoną żywcem - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

10:58 Rosja stracili w wojnie z Ukrainą co najmniej 1000 czołgów, ponad 50 śmigłowców i 36 samolotów. Rosjanie ponieśli znaczące straty - przekazał zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez Radio Swoboda. Przedstawiciel Pentagonu skomentował także niedawną decyzję Rosji o dopuszczeniu do służby wojskowej mężczyzn powyżej 50. roku życia. Wcześniejszy limit wiekowy w Rosji wynosił 40 lat.

"A więc widzimy jak (Rosjanie) próbują znaleźć sposoby na uzupełnienie zasobów ludzkich" - powiedział.

10:45 Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest w większości pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko, cytowany przez serwis Hromadske. "Szczególnie zacięte walki są na kierunku łymańskim. Łyman w większości nie jest pod kontrolą ukraińskich wojskowych" - przekazał gubernator. Jak dodał, siły ukraińskie przegrupowały się, by zająć wzmocnione pozycje. Ukraińscy wojskowi będą nie tylko powstrzymywać wroga, ale też będą przechodzić do kontrataku, by wyprzeć przeciwnika z terytorium łymańskiej hromady (gminy) - zapowiedział.

Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, cytowani w piątek przez agencję Reutera, oświadczyli, że przejęli pełną kontrolę nad miastem Łyman.

10:03 Wojna na Ukrainie zniszczyła wiele, ale nie zdołała zabić pasji do kultury i tradycji polskich przodków – powiedział PAP Sergiusz Sylantiew, który w Borysławiu w obwodzie lwowskim prowadzi skansen "Karpacka Chata". Z polskich ziem przywiózł już dwie XIX-wieczne chałupy i spichlerz.

09:59 W Mariupolu znaleziono pod gruzami kolejne 70 ciał - poinformował doradca mera miasta Petro Andryuszczenko. 

09:55 Wojska rosyjskie notują stałe postępy w okrążaniu Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy i mogą próbować zamknąć okrążenie tego miasta i Lisiczańska w najbliższych dniach - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

09:39 Wojna na Ukrainie pokazała nam, że jeden z naszych krajów przy pomocy drugiego, w tym przypadku Ukraina przy pomocy Polski, jest w stanie zmienić zupełnie postrzeganie geopolityki – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch w piątkowym wydaniu "Polski Times.pl".

09:01 „60 proc. zasobów mieszkaniowych Siewierodoniecku zostało zniszczonych, 85-90 proc. budynków w mieście jest uszkodzonych i będzie wymagało gruntownej odbudowy” – mówi Oleksandr Struk, prezydent miasta. Według niego w mieście zginęło co najmniej 1500 osób.

07:54 Co najmniej pięć osób zginęło minionej doby w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w rosyjskich ostrzałach - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Przeciwnik ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe w Siewierodoniecku bez przerwy - przekazał. Cztery osoby zginęły we wrogich ostrzałach w Siewierodoniecku, a jedna w miejscowości Komyszuwacha. W Lisiczańsku ostrzelano posterunek policji, ale nikt nie ucierpiał - relacjonuje Hajdaj w komunikatorze Telegram.

Przez całą dobę wojska rosyjskie próbowały przedrzeć się do Siewierodoniecka - dodaje. W regionie zniszczonych jest wiele budynków.

07:46 Rosja w ostatnich dniach prawdopodobnie zaczęła używać w walkach w Donbasie wyciągniętych z magazynów 50-letnich czołgów T-62, co uwidacznia jej braki w nowoczesnym sprzęcie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:24 Grupka dzieci z Boryslawia na zachodniej Ukrainie sprzedaje na ulicy swoje zabawki, a dochód ze sprzedaży przekazuje walczącym na froncie żołnierzom. Do tej pory zebraliśmy 4 tys. hrywien – powiedział PAP 12–letni Wasyl.

07:10 Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego - oświadczył Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

07:02 Przekazywany przez Zachód sprzęt wojskowy znacząco poprawił sytuację Ukrainy - mówi PAP Mathieu Boulegue, ekspert z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie. Wśród najskuteczniejszej broni wymienił pociski do obrony przeciwlotniczej, systemy artyleryjskie krótkiego zasięgu i broń przeciwczołgową.

06:43 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w czwartek wieczorem w nagraniu wideo Rosję o "ludobójstwo" w Donbasie i dążenie do przekształcenia tego rejonu w "bezludny obszar". Zełenski ubolewał też nad podziałami w UE, które uniemożliwiają nałożenie dalszych sankcji na Rosję.

22:47 Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki – poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

22:30 Rozmowy pokojowe z Rosją tak naprawdę nie mają miejsca - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z użytkownikami Twittera.

22:16 Dwanaście ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w czwartek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

21:56 Rosjanie atakują Siewierodonieck, trwają zacięte walki. 

Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki – poinformował  w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.  

21:47 Witalij Kliczko w Davos: głównym celem rosyjskiej agresji był i nadal pozostaje Kijów, serce naszego państwa

PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

21:27 Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego  (HUR) gen. brygady Kyryło Budanow  :   wykonano siedem misji powietrznych z dostawami broni i żywności do obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu. 

21:10 Ukraińska policja: w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło 5-miesięczne dziecko

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło w czwartek 5-miesięczne niemowlę i jego ojciec – poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

20:57 Władze Kanady przekażą dodatkowe fundusze Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) na rozszerzenie dochodzeń w sprawach gwałtów dokonywanych podczas konfliktów zbrojnych – poinformowała w czwartek szefowa kanadyjskiego MSZ Melanie Joly.

Dodatkowy milion dolarów kanadyjskich ma ułatwić MTK rozszerzenie śledztw w sprawie zbrodni popełnianych przez rosyjskie wojska na Ukrainie.

20:47 Pomoc wojskowa Finlandii jest dla Ukrainy bardzo cenna - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premier Finlandii Sanną Marin w Kijowie. 

20:30 Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że podczas czwartkowej telefonicznej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie wyczuł z jego strony sygnałów świadczących o szansie na pokój na Ukrainie. Szef rządu mówił, że próbował przekonać Putina do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.

20:15 Wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy nie są torturowani przez Rosjan – zapewnił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w telewizji Kanał 24.

20:01 Wojska rosyjskie na kierunku zaporoskim zostały dodatkowo wzmocnione batalionem pancernym z czołgami T-62 – poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:47 Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) chcą zwiększyć wsparcie dla Ukrainy w eksporcie zbóż. "Celem jest stworzenie realnych połączeń z portami morskimi Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego" - powiedziała w czwartek portalowi RND szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta.

19:30 Chcemy wspierać Ukrainę w procesie odbudowy. Potrzeby w tym zakresie są ogromne - powiedziała w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas spotkania przedstawicieli władz polskich miast współpracujących partnersko z miastami Ukrainy.

19:15 WHO: rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do kryzysu zdrowotnego w tym kraju

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uchwaliła w czwartek rezolucję, w której oceniła, że rosyjskie działania zbrojne na Ukrainie doprowadziły do kryzysu zdrowotnego w tym kraju.
 

19:00 Wywiad Ukrainy: było 7 misji powietrznych z dostawami broni i żywności do Azowstalu

Wykonano siedem misji powietrznych z dostawami broni i żywności do obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu – poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. brygady Kyryło Budanow w wywiadzie dla portalu The War Zone.
 

18:29 "Do siedmiu wzrosła liczba zabitych, a do 17 rannych w czwartkowym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy" - przekazał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow naTelegramie. Wśród rannych jest 9-letnie dziecko. Wcześniej informowano o czterech zabitych i siedmiu rannych.

"Wróg znów podstępnie terroryzuje ludność cywilną" - napisał Syniehubow, wzywając mieszkańców miasta, aby nie przebywali bez potrzeby na ulicy i w razie alarmu udali się do schronów.

18:11 Pomoc wojskowa Finlandii jest dla Ukrainy bardzo cenna - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premier Finlandii Sanną Marin w Kijowie, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcia ze spotkania.

„Pomoc wojskowa Finlandii jest dla nas bardzo cenna. Broń, polityka sankcji i jedność naszych partnerów odnośnie przystąpienia Ukrainy do UE to czynniki, które mogą zapewnić siłę w obronie naszej ziemi” – napisał Zełenski na Telegramie.

18:09 Wymiana ognia w Siewierodoniecku:

17:46 Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami; dziękujemy za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy" - mówił Zbigniew Rau.

17:40 "Wojska rosyjskie usiłowały przedrzeć się z obwodu chersońskiego w kierunku Mikołajowa" – poinformowało w czwartek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Dowództwo wskazało, że obwód mikołajowski jest pod ciągłymi ostrzałami artyleryjsko-moździerzowymi. 

17:00 "Władze Kanady przekażą dodatkowe fundusze Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) na rozszerzenie dochodzeń w sprawach gwałtów dokonywanych podczas konfliktów zbrojnych" – poinformowała w czwartek szefowa kanadyjskiego MSZ Melanie Joly.

16:36 "Kijów zawsze będzie zagrożony rosyjskim atakiem" – oceniła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Jak podkreśliła, wojska rosyjskie atakują obecnie na Ukrainie z kilku kierunków. 

Według niej siły ukraińskie czeka bardzo trudny i długotrwały etap wojny i trzeba się liczyć z dalszymi stratami. Malar zaznaczyłajednak, że Ukraińcy będą walczyć aż do całkowitego wyzwolenia terytorium swojego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. 

16:20 Ukraińskie media: rosyjscy okupanci ponownie ostrzeliwali Charków i jego przedmieścia z artylerii.

16:00 Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę – powiedział generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dodał, że siły rosyjskie mają obecnie przewagę w regionie Ługańska. "Robimy, co możemy" - podkreślił.

15:36 Już tylko 2 proc. mieszkańców Ukrainy ma dobre nastawienie do Rosji – pokazuje opublikowany w czwartek sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Jak podkreślił Instytut, na początku lutego, czyli przed agresją Rosji na Ukrainę, dobre nastawienie do Rosji miało jeszcze 34 proc. ankietowanych.

15:27 Sztab Generalny Ukrainy: W ciągu tygodnia Rosja przeprowadziła ponad 100 nalotów rakietowych i powietrznych na Ukrainę.

15:13 Co najmniej czterech cywilów zginęło, a siedmiu zostało rannych w czwartek podczas rosyjskiego ostrzału Charkowa na Ukrainie - poinformował szef władz obwodowych Ołeg Synehubow.

"Okupanci ponownie ostrzeliwują regionalne centrum" - napisał Synehubow na Telegramie i wezwał mieszkańców miasta, aby udali się do schronów.

15:04 Już tylko 2 proc. mieszkańców Ukrainy ma dobre nastawienie do Rosji – pokazuje opublikowany sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Jak podkreślił Instytut, na początku lutego, czyli przed agresją Rosji na Ukrainę, dobre nastawienie do Rosji miało jeszcze 34 proc. ankietowanych. Obecnie aż 92 proc. Ukraińców odnosi się do Rosji negatywnie. Sondaż przeprowadzono w dniach 13-18 maja.

14:57 Rosyjscy okupanci wydali rozkaz znalezienia pracownika Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Serhija Szweca, a następnie najeźdźcy ciężko  go postrzelili w jego własnym mieszkaniu - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Załatwiliśmy Szweca - relacjonował jeden z żołnierzy wroga w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez HUR.

14:30 Władze Albanii zaoferowały NATO wybudowaną w latach 50. XX wieku bazę marynarki wojennej mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne - poinformowało w czwartek biuro premiera Ediego Ramy.

14:24 Komisja Europejska ogłosiła przyjęcie drugiego rocznego programu prac Europejskiego Funduszu Obronnego (EFR). Na ten cel KE w 2022 r. proponuje przeznaczenie łącznie do 924 mln euro finansowania.

14:02 Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss ostrzegła w czwartek przed próbami "ugłaskiwania" Władimira Putina i podkreśliła, że celem musi być doprowadzenie do zwycięstwa Ukrainy w wojnie.

13:43 SBU publikuje kolejną przechwycona rozmowę rosyjskiego żołnierza. Opowiada on, jak za pomocą granatów rosyjscy okupanci „sprzątają” piwnice, w których ukrywają się przed ostrzałem cywile.

„Sprzątamy piwnice, wiesz jak? Nie pytamy, kto tam jest i w ogóle, rzucamy granatami. Mamy oddział zwany oddziałem samobójców, oddziałem bandytów ”- chwalił się swojej żonie rosyjski żołnierz, który był w obwodzie charkowskim.

13:40 "Pomimo zachowania statusu kraju neutralnego, Mołdawia w najbliższym czasie planuje zwiększyć swoje wydatki na siły zbrojne" - zapowiedziała  premier tego kraju Natalia Gavrilita w wywiadzie dla Bloomberga. “W obliczu rosnących zagrożeń musimy być lepiej przygotowani do obrony” - dodała.

13:05 "Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy; tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina" - powiedział w czwartek na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

12:40 Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.

12:26 "Zabudowa mieszkalna w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy została w 90 proc. zniszczona przez rosyjskie wojska; wróg ostrzeliwuje cywilne cele w mieście nieustannie od półtora tygodnia" - poinformował w czwartek na antenie radia NW szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk

11:48 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie. 

"Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość" - powiedział Scholz.

11:23 "Były amerykański sekretarz Stanu Henry Kissinger oświadczył, że trzeba oddać Rosji fragment Ukrainy, aby nie zniszczyć związków Moskwy z Europą. WEidocznie u niego w kalendarzu wciąż jest rok 1938, a nie 2022 i wydaje mu się, że przemawiał w Monachium, a nie w Davos" - ocenił w  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

11:04 Stosunki między Polską a Ukrainą naznaczone były sporami dotyczącymi historii; teraz jednak "inwazja Rosji zbliżyła do siebie sąsiadujące kraje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ku niezadowoleniu Moskwy" - komentuje w czwartek dziennik "Welt".

10:34 Odcięcie dwóch głównych tras do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, wiodących z kierunku zachodniego, jest priorytetem operacji Rosji na wschodzie Ukrainy; okrążenie ukraińskich wojsk w Donbasie może jednak wymagać ofensywy na Siewiersk i Bachmut - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

10:23 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,613  mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,7 tys. osób.

10:08 Sześć osób cywilnych zginęło, a 12 zostało rannych w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował w czwartek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

09:45 Od początku inwazji na Ukrainę wojska Rosji straciły blisko 29,6 tys. żołnierzy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:09 Siły rosyjskie zwiększają swą liczebność na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a także budują tam już trzecią linię umocnień; te działania wroga wskazują, że zamierza pozostać tam na długo - ocenił w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Na Chersońszczyznę i do regionu zaporoskiego przerzucane są wojska z okupowanego Krymu, które wcześniej przybywają z Rosji. Oprócz sił lądowych, w skład tych formacji wchodzą również komponenty morski i lotniczy" - poinformował przedstawiciel HUR Wadym Skibicki w rozmowie na antenie rozgłośni Krym.Realii, czyli krymskiego projektu Radia Swoboda. Słowa Skibickiego zacytowano również na profilu wywiadu wojskowego na Telegramie 

08:24 Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Według stacji, w mariupolskim porcie ma znajdować się sześć statków handlowych pod obcą banderą. Zdjęcia satelitarne pokazują, że te jednostki przemieściły się do miejsc, gdzie zwykle odbywa się załadunek.

Wyroby metalowe, składowane w Mariupolu, należą do holdingu Metinwest, kontrolowanego przez ukraińskiego oligarchę Rinata Achmetowa, a zboże - do ukraińskich przedsiębiorstw państwowych. Metinwest potwierdził, że część produkcji tej firmy, znajdująca się w Mariupolu, była przeznaczona na eksport do Włoch. W ocenie dyrektora Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihora Barskiego, wartość tych wyrobów wynosi około 170 mln dolarów.

07:37 Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał w czwartek rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej w serwisie Facebook.

"Wróg próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonie Iziumu (w obwodzie charkowskim) i wznowić ofensywę na miasto Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Ostrzelał z artylerii, systemów rakietowych, moździerzy i czołgów miejscowości Czepil, Dowheńske, Kurulka, Bohorodyczne i Studenok" - czytamy w komunikacie.

 

07:20 Rosja szykuje prowokację w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym; chce z przejętego ukraińskiego okrętu ostrzelać cywilne statki, wybrzeże Ukrainy albo innego państwa – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

07:16 Decyzja o zaprzestaniu obrony kombinatu Azowstal była dla władz Ukrainy trudna, ale nieunikniona, bo nie było żadnej możliwości dostarczenia pomocy jego obrońcom - mówi PAP prof. Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego Wywiadu Wojskowego (DI).

07:03 W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie - poinformował w czwartek rano w komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

23:00 Kilka tygodni po nieudanej próbie zajęcia ukraińskiej stolicy szczątki rosyjskich żołnierzy wciąż są odnajdywane w wioskach i wokół wiosek pod Kijowem, przez które przechodzili lub które czasowo zajęli - podaje w środę stacja BBC.

22:41 Podczas debaty podsumowującej działania Centrum Lemkina dyrektor Instytut Pileckiego prof. Magdalena Gawin podkreśliła, że „Rosja nie tylko morduje i grabi, ale także kradnie pamięć”. Odpowiedzią na to musi być zbieranie indywidualnych świadectw zbrodni i ich upowszechnianie.

22:30 O wsparciu dla szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej rozmawiały w środę przewodniczące parlamentów państw UE; w uzyskaniu statusu kandydata do UE bardzo ważne jest poparcie parlamentów - podkreśliła uczestnicząca w spotkaniu wiceszefowa Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk.

22:19 Wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy to próba zniewolenia ludności znajdującej się na terenach pod rosyjską kontrolą - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

22:13 Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w środę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

22:00 Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w środę, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

21:40 Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow grozi Polsce: "Po Ukrainie, jeśli padnie rozkaz, pokażemy co potrafimy w 6 sekund”.

taj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-ramzan-kadyrow-zazadal-przeprosin-od-polski-nie-zostawimy-te,nId,6049260#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Kadyrow zażądał od Polski przeprosin za sytuację z ambasadorem Rosji: „nie zostawimy tego bez odpowiedzi, pamiętajcie”, powiedział Kadyrow.

 

21:10 Cztery osoby cywilne zginęły, a 12 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich, zaś w Zaporożu śmierć poniosła jedna osoba - poinformowały w środę wieczorem władze regionalne.

 

21:10 95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła – poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

 

20:48 "Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów" - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik odniósł się do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko.

20:40 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy. "Panie Putin, proszę zakończyć cierpienie i zniszczenia na Ukrainie! Niech pan wycofa swoje wojska" - powiedział Steinmeier.

 

20:30 Siły rosyjskie nacierają na miasta Bachmut i Łyman w obwodzie donieckim i szykują się do ataku na Zaporoże – poinformował w środę wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

20:15 "Wytoczymy Rosji proces i zażądamy odpowiedniego odszkodowania za wszystkie straty i utracone przedsiębiorstwa; będziemy składać pozwy we wszelkich możliwych instancjach międzynarodowych i krajowych" - zadeklarował w środę ukraiński oligarcha Rinat Achmetow, właściciel m.in. zakładów metalurgicznych w Mariupolu.

20:12 "Rosyjscy okupanci zaczęli w środę wydawać w Mariupolu nad Morzem Azowskim rosyjskie paszporty" – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

 

20:09 "Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uzgodnionych międzynarodowo, czyli Rosja powinna się wycofać ze wszystkich ziem, które zajęła z normalnych, międzynarodowo uznanych granic Ukrainy" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

19:50 Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko ma nadzieję, że kanclerz Niemiec odwiedzi Ukrainę. "Chciałbym, żeby Olaf Scholz pojechał do Kijowa i przyjechał na Ukrainę, żeby zobaczyć to na własne oczy" - powiedział Kliczko w środę telewizji RTL/ntv na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

19:44 "Podróż papieża Franciszka do Kijowa nie jest wykluczona" - powiedział w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Jak wskazał, ewentualna wizyta zależy także od sytuacji na Ukrainie.

19:08 "Dekret Władimira Putina, przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy, to kolejny przejaw zbrodniczych celów wojny Rosji przeciw naszemu krajowi" - oświadczył w środę ukraiński resort spraw zagranicznych.

19:00 Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj. Uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie - relacjonują słowackie media.

18:51 "Wartość zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na terenie UE wynosi ok. 23 mld euro. To mniej niż jedna dziesiąta ogółu zamrożonych aktywów rosyjskich" - poinformował Didier Reydners, europejski komisarz do spraw sprawiedliwości - przekazał Reuters.

18:34 "Na zajętych terenach obwodu donieckiego rosyjscy okupanci rozpoczęli inwentaryzację bibliotek i innych księgozbiorów, w tym szkolnych. Wszystkie książki w języku ukraińskim przeznaczono do zniszczenia" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

18:12 "Podczas wojny zawsze opadają maski i ukazują się prawdziwe oblicza; ujrzeliśmy rewolucyjne, nowatorskie działania Unii Europejskiej, wspierające Ukrainę i ujrzeliśmy też NATO, które dosłownie nic nie zrobiło" - ocenił w środę w Davos szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

18:01 Samolot niemieckich sił powietrznych z rannymi w wyniku działań wojennych Ukraińcami wylądował w środę na stołecznym lotnisku BER w Schoenefeld. Rzecznik Luftwaffe potwierdził to agencji dpa. Ranni "są obecnie przewożeni do klinik w Berlinie i Brandenburgii" - poinformował rzecznik.

17:53 "Dwie osoby zginęły na skutek ostrzelania w środę przez wojska rosyjskie miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy" – przekazała doradczyni szefa władz tego regionu Natalia Popowa.

17:01 "Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich" – poinformowała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.

16:44 "W czasie rosyjskiego oblężenia Mariupola 27-letni mieszkaniec Browarów w obwodzie kijowskim wyłudził pieniądze, obiecując wydostanie ludzi z miasta i nie robiąc nic w tej sprawie" – poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

16:38 "Rosja próbuje szantażować wspólnotę międzynarodową proponując odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym w zamian za złagodzenie sankcji nałożonych na Moskwę" - powiedział w środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

16:27 "Rosyjscy żołnierze, którzy zostali ranni podczas inwazji na Ukrainę, są wysyłani na leczenie do szpitali znacznie oddalonych od miejsc stacjonowania ich jednostek; wzrasta też liczba samookaleczeń wśród żołnierzy wroga" - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

16:12 Wojska rosyjskie wykorzystały w czasie inwazji na Ukrainę już 60 proc. posiadanej broni precyzyjnego rażenia, a z powodu niedostatecznych mocy produkcyjnych w Rosji nie mogą szybko uzupełnić zapasów – oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

15:39 "Strategicznie ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut nie została opanowana przez rosyjskie wojska, lecz wciąż znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich. Nadal można dotrzeć tą drogą zarówno do Lisiczańska, jak też do Siewierodoniecka" - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

15:20 Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

14:24 Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego - poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję UNIAN.

13:51 W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób. Najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.

13:25 Chcieliśmy opuścić jednostkę; dowództwo zagroziło nam zaminowaniem dróg i strzelaniem do tych, którzy próbują uciec - powiedział Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pojmany żołnierz armii rosyjskiej.

Jedynym sposobem na uniknięcie przez rosyjskich żołnierzy wojny jest oddanie się do niewoli - podkreśla SBU w opublikowanym w środę na Telegramie komunikacie. Dodano, że wraz z biegiem czasu coraz więcej Rosjan decyduje się na podjęcie tej decyzji.

13:09 Podczas okupacji Czernihowa na północy Ukrainy rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz Jacewo nieopodal miasta; zniszczono nie tylko mogiły ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie, ale też nagrobki weteranów wojny w Afganistanie - poinformowała w środę agencja UNIAN, powołując się na reportaż azerbejdżańskiego portalu Report.

"Na cmentarzu Jacewo można przekonać się, jak wielu okrucieństw i zbrodni dopuściło się rosyjskie wojsko. Znajdują się tam groby poległych uczestników operacji w Donbasie, naszych żołnierzy, którzy walczyli od 2014 roku i zginęli. Rosjanie strzelali do ukraińskich flag z karabinów maszynowych. Zburzyli też cerkiew, zbudowaną przez rodziców (zmarłych wojskowych - PAP) za ich własne pieniądze" - relacjonował Ołeh Seminski, deputowany do parlamentu Ukrainy z partii Sługa Narodu.

12:29 Doradca mera Mariupola Piotr Andruszczenko przekazał, że w ciągu trzech miesięcy wojny w mieście zginęły ponad 22 tysiące mieszkańców - poinformował portal Nexta.

11:24 Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania – poinformowano w środę resort obrony.

Wartość kolejnej pomocy wojskowej Ukrainie szacuje się na około 15,5 mln euro. Łączna pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy udzielona do tej pory wynosi około 100 mln euro.

10:25 Przyszłość Europy nie jest określana w Brukseli i w Davos, tylko w okopach pod Siewierodonieckiem - ocenił w środę na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Dziś przyszłość Europy nie kształtuje się w Brukseli ani Davos. Kształtuje się w okopach w pobliżu Siewierodoniecka i Bachmutu. To ile ta wojna będzie trwać zależy od tempa nakładania sankcji energetycznych i dostaw broni. Chcecie zakończyć wojnę? Klucz do pokoju jest w waszych stolicach" - napisał Podolak.

09:48 W środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł przed nowym rodzajem oszustwa, którego ofiarą padają krewni ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli lub zostali uznani za zaginionych. Komunikat został opublikowany w serwisie Facebook.

"Uwaga! Oszuści! Wykorzystując stan emocjonalny krewnych i przyjaciół, oszuści dzwonią z zastrzeżonych numerów i za pieniądze proponują przekazanie informacji o żołnierzach oraz oferują pomoc w ich uwolnieniu" - ostrzega ukraińskie dowództwo.

09:25 Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 29,4 tys. żołnierzy - poinformował w środę w serwisie Facebook Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 25 maja to według ukraińskich danych: około 29,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2217 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 112 pocisków manewrujących.

09:22 Nie wierzę, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym - powiedział w środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Jeżeli NATO nie zamknęło nieba nad Ukrainą w najtragiczniejszych momentach wojny, to dlaczego miałoby otworzyć teraz Morze Czarne, aby produkty rolne mogły być swobodnie eksportowane z Ukrainy?" - powiedział dyplomata, odnosząc się do pomysłu organizacji konwojów wojskowych eskortujących z blokowanych przez Rosję portów ukraińską żywność.

09:00 Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę podczas konferencji online do zebranych przywódców państw i światowego biznesu w Davos.

Ukraiński prezydent dodał, że zgodziłby się jedynie na bezpośrednie rozmowy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

08:22 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,592 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21 tys. osób.

08:20 Rosyjska blokada ukraińskich portów uniemożliwia wysyłanie ukraińskiego zboża drogą morską i jest mało prawdopodobne, by można było zastąpić powstałe w ten sposób braki eksportem szlakami lądowymi - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:12 W wyniku środowego ataku rakietowego na centrum handlowe i osiedle mieszkaniowe w Zaporożu co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - poinformowała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego.

"O 5.13 nad ranem wojska rosyjskie wystrzeliły cztery pociski manewrujące na Zaporoże; jeden został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą, trzy kolejne spadły na miasto" - napisano w komunikacie.

07:59 Minionej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału położonego w obwodzie ługańskim Siewierodoniecka zginęło 6 osób - poinformował w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Zdaniem Hajdaja rosyjskie wojsko wie o lokalizacji schronów w mieście i celowo ostrzeliwuje te miejsca. "Wróg wie też, które szkoły mają schronienie; zbierają te informacje m.in. za pomocą dronów" - podał szef władz położonego na wschodzie Ukrainy obwodu

07:39 Rosjanie planują wcielenie do wojska mężczyzn z okupowanego przez siebie obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko Ukrainie – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

„Władze okupacyjne i armia raszystów (Rosjan) chcą zmusić miejscowych do współpracy i zaakceptowania okupacji. Według dostępnych danych zamierzają zmobilizować Ukraińców z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego na wojnę przeciwko Ukrainie” – napisano w komunikacie.

07:34 Wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w kierunku Siewierodoniecka, 100-tysięcznego miasta w obwodzie ługańskim - podał w środę rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku.

"(...) przy wsparciu ognia artyleryjskiego, rosyjscy okupanci prowadzą ofensywę w kierunku miejscowości Siewierodonieck, walki trwają" - czytamy w komunikacie.

Oprócz tego wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał artyleryjski i moździerzowy pozycji ukraińskich w obwodzie sumskim, a także miejscowości Rubiżne w obwodzie charkowskim. Rosjanie zaktywizowali też działania bojowe w okolicach węzła kolejowego Łyman w obwodzie donieckim - poinformowało ukraińskie dowództwo.

06:54 W ciągu minionej doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim - podał w środę rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

W trakcie walk na tych terenach wojska ukraińskie miały zniszczyć należące do Rosjan trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich i osiemnaście bojowych wozów opancerzonych.

"Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły na tym kierunku sześć bezzałogowców Orłan-10 i jeden ZALA" - dodał sztab.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 25.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, May 24, 2022

01:09 Rosjanie będą musieli opuścić Krym - powiedział we wtorek w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Podobnie jak wszystkie inne okupowane tereny" - dodał.

"Oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Energodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami" - powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że przełamanie przewagi Rosji w wojnie pod względem ilości sprzętu i uzbrojenia wymaga czasu i wysiłku ze strony Ukrainy.

"Teraz sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. W rzeczywistości cała armia rosyjska jest tam rzucona do ataku. Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk – okupanci chcą wszystko tam zniszczyć" - mówił.

23:00 Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

22:37 Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze we wtorek portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

22:27 Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do chaosu w naddunajskich portach w Rumunii. Od wielu dni ok. 90 statków oczekuje na Morzu Czarnym na wpłynięcie do Suliny, jednego z głównych portów rzecznych w tym rejonie kraju - informuje we wtorek rumuńska agencja Agerpres.

22:10 Armia ukraińska odparła w Donbasie dziewięć ataków rosyjskich w ciągu ostatniej doby; w sześciu innych miejscach nadal trwają walki – poinformował we wtorek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

21:54 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział we wtorek powstanie międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Nową strukturą pokierują Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała ukraińska telewizja Kanał 24.

21:47 W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

21:30 Słynny finansista i filantrop George Soros powiedział we wtorek, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

21:10 Apelujemy do amerykańskich sojuszników i NATO, aby nie żałowali sił i środków na wsparcie Ukrainy, bez dostaw broni na Ukrainę, Rosja może osiągnąć przewagę, a to będzie oznaczało upadek Ukrainy i porażkę całej demokratycznej Europy - mówi w wywiadzie dla interia.pl premier Mateusz Morawiecki.

20:47 Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk ocenił we wtorek, że Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny na Ukrainie. Sytuacja na froncie na wschodzie jest teraz "nadzwyczaj trudna", może ona określić wynik wojny - dodał rzecznik.

20:34 Nie tylko ja uważam, że nadmiarowe zyski Norwegii powinny być częściowo przeznaczone na odbudowę Ukrainy; tak twierdzi również ogromna część opinii publicznej Zachodu i niektórzy norwescy politycy - powiedział w wywiadzie dla portalu interia.pl premier Mateusz Morawiecki.