Nagroda Karola Wielkiego dla "najodważniejszych kobiet w Europie"

2022-05-26 21:41 aktualizacja: 2022-05-26, 21:41
Nagroda Karola Wielkiego dla białoruskich działaczek opozycyjnych. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Nagroda Karola Wielkiego dla białoruskich działaczek opozycyjnych. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Nagrodę Karola Wielkiego przyznawaną za zaangażowanie na rzecz wolności i demokracji otrzymały w 2022 r. białoruskie działaczki na rzecz praw obywatelskich: Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wieranika Cepkała. "To najodważniejsze kobiety w Europie" - powiedziała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock w laudacji podczas czwartkowej ceremonii wręczenia odznaczeń.

"Waszej odwagi nie da się zamknąć. Idei wolności nie można zepchnąć na wygnanie. Takie jest przesłanie tegorocznej Nagrody Karola Wielkiego" – podkreśliła Baerbock, cytowana przez portal BR24.

W obliczu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie szefowa niemieckiej dyplomacji wezwał także do zaangażowania się Europy i Niemiec w obronę demokracji. "To dla nas przypomnienie: ciepłe słowa to za mało" - podkreśliła.

Kalesnikawa odbywa obecnie karę jedenastu lat więzienia za protesty przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Dlatego też na uroczystości reprezentowała ją siostra Tacciana Chomicz, która podczas ceremonii trzymała w ręku zdjęcie Kalesnikawej. Cichanouska i Cepkała, które przebywają na emigracji, były obecne na ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w ratuszu w Akwizgranie.

Nagroda Karola Wielkiego jest przyznawana od 1950 r. osobistościom, które położyły wybitne zasługi dla Europy i zjednoczenia europejskiego. Wśród znanych laureatów znaleźli się m.in. była kanclerz Angela Merkel (2008), były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (2006) i papież Franciszek (2016). W tym roku po raz pierwszy nagrodę przyznano więcej niż jednej osobie - przypomina BR24. (PAP).

gn/