
"Waszej odwagi nie da się zamknąć. Idei wolności nie można zepchnąć na wygnanie. Takie jest przesłanie tegorocznej Nagrody Karola Wielkiego" – podkreśliła Baerbock, cytowana przez portal BR24.
W obliczu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie szefowa niemieckiej dyplomacji wezwał także do zaangażowania się Europy i Niemiec w obronę demokracji. "To dla nas przypomnienie: ciepłe słowa to za mało" - podkreśliła.
Kalesnikawa odbywa obecnie karę jedenastu lat więzienia za protesty przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Dlatego też na uroczystości reprezentowała ją siostra Tacciana Chomicz, która podczas ceremonii trzymała w ręku zdjęcie Kalesnikawej. Cichanouska i Cepkała, które przebywają na emigracji, były obecne na ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w ratuszu w Akwizgranie.
Nagroda Karola Wielkiego jest przyznawana od 1950 r. osobistościom, które położyły wybitne zasługi dla Europy i zjednoczenia europejskiego. Wśród znanych laureatów znaleźli się m.in. była kanclerz Angela Merkel (2008), były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (2006) i papież Franciszek (2016). W tym roku po raz pierwszy nagrodę przyznano więcej niż jednej osobie - przypomina BR24. (PAP).
gn/