Polak oskarżony za gotowość działania na rzecz białoruskich służb

2022-05-27 11:29 aktualizacja: 2022-05-27, 16:15
Do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M., oskarżonemu o zgłoszenie gotowości działania na rzecz białoruskiego wywiadu KDB przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej oraz usiłowanie przekazania tym służbom wiadomości, które mogłyby zaszkodzić Polsce.

4 maja Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M.

Oskarżony został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW 10 października 2021 r. Grzegorz M. przez wiele lat był powiązany z różnymi strukturami mundurowymi – m.in. pełnił służbę w ZOMO i Milicji Obywatelskiej. Zakończył służbę w 2001 r. jako emerytowany funkcjonariusz Straży Granicznej.

Grzegorz M. oskarżony jest o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia.

Wobec oskarżonego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Mężczyzna aktualnie przebywa w areszcie śledczym. Grozi mu 8 lat więzienia.

Kamila Wronowska