Ponad 600 ukraińskich przedsiębiorstw zostało ewakuowanych z powodu wojny z Rosją

2022-05-28 22:20 aktualizacja: 2022-05-29, 10:08
Fot. PAP/WOJTEK_JARGILO (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/WOJTEK_JARGILO (zdjęcie ilustracyjne)
Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, przeniesiono do bezpieczniejszych regionów kraju 601 przedsiębiorstw; 390 spośród nich funkcjonuje już w nowych lokalizacjach - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo gospodarki.

Jak przekazano w komunikacie resortu, jeszcze 87 firm znajduje się obecnie na różnych etapach przenoszenia działalności na zachód Ukrainy.

Przedsiębiorcy z ogarniętych wojną regionów na wschodzie i południu kraju najczęściej ewakuują się do obwodów zakarpackiego, lwowskiego i czerniowieckiego. W dalszej kolejności firmy wybierają regiony tarnopolski, iwanofrankowski i winnicki.

Wcześniej, pod koniec kwietnia, honorowy prezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej Tymofij Myłowanow przedstawił szacunkowe straty ukraińskiej gospodarki po ponad dwóch miesiącach rosyjskiej inwazji. Według niego wynosiły one wówczas 564-600 mld dolarów, z czego udokumentowane straty infrastrukturalne osiągnęły około 88 mld, a utracone aktywa przedsiębiorstw - około 10 mld. (PAP)
gn/