Program Inwestycji Strategicznych. Premier Morawiecki: 30 mld zł trafia do samorządowców

2022-05-30 11:03 aktualizacja: 2022-05-31, 12:03
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Samorządowcy to ludzie praktyczni, którzy potrzebują środków na realizowanie konkretnych projektów - takie środki dziś do nich trafiają, w wysokości 30 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji wyników drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych.

W poniedziałek premier, wraz z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem oraz przedstawicielami samorządów wziął udział prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

"Państwo musi być na posterunku. Państwo musi być państwem pomocnym; dla wszystkich, a nie dla wybranych. Troszczymy się o mieszkańców w każdej, najmniejszej gminie, każdym mieście, miasteczku, wsi i powiecie - to jest credo naszego rządu" - powiedział Morawiecki podczas wystąpienia. "Moim pragnieniem jest bardzo bliska współpraca z samorządowcami, ramię w ramię - nie chowanie głowy w piasek, tylko wspólne rozwiązywanie problemów" - dodał.

Premier stwierdził, że samorządowcy to "ludzie praktyczni, którzy potrzebują środków na realizację konkretnych projektów". "I takie środki dziś trafiają do państwa; środki w wysokości 30 mld zł" - zwrócił się do samorządowców.

"Cieszę się, że w całej Polsce coraz więcej widać tablic z biało-czerwoną flagą i naszym godłem - tam, gdzie remontujemy szpitale, gdzie modernizujemy szkoły, gdzie tworzymy nowe instytucje kultury, tam gdzie inwestujemy w Ochotnicze Straże Pożarne, budujemy, modernizujemy i remontujemy drogi. To jest państwo, które jest państwem pomocnym, państwem solidarności. Trzeba skontrastować je z tym, co było wcześniej: zwijane posterunki policji, zwijane połączenia kolejowe, autobusowe, mniej instytucji kultury. To był ten świat: znikające zakłady pracy, rosnące bezrobocie - zmora III RP" - mówił Morawiecki.

Jak dodał, dla wyjścia z kryzysu potrzebna jest współpraca. "Nie dajcie się skonfliktować; nie dajcie się napuścić i szczuć jednym na drugich. Potrzeba nam współpracy" - zaapelował do samorządowców. 

Premier: potrzebujemy gospodarki solidarnościowej

"Przeprowadzane przez nas inwestycje mają charakter bezprecedensowy. Trzeba jednak również pamiętać o rekompensacie wydatków bieżących. Ona jest w ustawie i będzie tam także wtedy, kiedy będziemy realizowali kolejne elementy w walce z inflacją Putina" - mówił premier Morawiecki.

Jak zapewnił, już od pierwszego lipca na Polaków czeka powszechna obniżka podatków do 12 procent. "Dzięki temu w kieszeniach naszych obywateli i wszystkich mieszkańców polskich gmin i miast pozostanie ponad 30 miliardów złotych" - podkreślił Morawiecki.

"Potrzebujemy solidarnościowego modelu gospodarczego, gdzie państwo poprzez jakość zarządzania finansami publicznymi i instytucjami finansowymi jest w stanie pozostawić w portfelach obywateli więcej środków oraz przeznaczyć więcej na inwestycje, nawet w najmniejszej gminie" - powiedział Premier. 

"Potrzebny nam jest również silny impuls modernizacyjny. Mamy środki nie tylko z krajowego funduszu odbudowy, ale i funduszy europejskich oraz bezprecedensowe środki z budżetu krajowego. Widać je w nowych drogach, projektach, inwestycjach w całej Polsce".

Morawiecki podkreślił również, że 98 procent samorządów złożyło wnioski i każdy z nich otrzymał przynajmniej jeden. 

Wiceszef MSWiA: najważniejszymi inwestycjami są inwestycje drogowe

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas prezentacji wyników drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych zaznaczył, że 47 procent wniosków, które zostały pozytywnie rozstrzygnięte to inwestycje drogowe. "To pokazuje jakie jeszcze są w tych kwestiach opóźnienia i jak to są ważne inwestycje" - powiedział. 16 procent to infrastruktura wodno-kanalizacyjna. 8 procent infrastruktura sportowa, a 7 procent edukacyjna.

"W ramach drugiego naboru zostanie zbudowane lub zmodernizowane 3,5 tysiąca kilometrów dróg, 5 tysięcy chodników, ponad 700 szkół będzie remontowanych i budowanych, ponad 20 budynków infrastruktury towarzyszącej OSP" - wyliczył. "Bo w małych miejscowościach, na wsiach to właśnie OSP jest centrum, gdzie ludzie się zbierają, gdzie mogą się czuć bezpiecznie" - ocenił. Jako przykład podał gminę Marianowo, gdzie powstaną inwestycje związane z rozbudową dwóch remiz w Marianowie i Gogolewie. "To jest właśnie inwestycja strategiczna dla małej miejscowości" - podkreślił.

"Cieszę się, że tak dużo osób chce współpracy. Chce, abyśmy mogli wspólnie Polskę zmieniać i ma poczucie tego, że żyjemy w takich czasach, które od nas tego wymagają, stawiają przed nami historyczne wyzwania, które jesteśmy w stanie pokonać tylko wspólnie" - zaznaczył.

"Brakowało programu, który spowodowałby, że można zdobyć środki na te inwestycje" 

"Dziś mówimy o inwestycjach strategicznych. To inwestycje, które mają ogromny wpływ na rozwój naszych małych ojczyzn. To bardzo często inwestycje, na które mieszkańcy czekali od lat. Brakowało programu, który spowodowałby, że można zdobyć środki na te inwestycje" - powiedział Szefernaker.

Wiceminister zwrócił uwagę, że dla każdego samorządu ważne są innego rodzaju inwestycje. Wskazał, że duże miasta potrzebują np. nowych szkół, nowych kompleksów oświatowych. "Dlatego cieszę się, że rząd i samorząd wspólnie - w Warszawie, w Poznaniu, w Toruniu - zbudują nowe obiekty oświatowe. One tu są potrzebne i tu będą służyły przyszłym pokoleniom Polaków" - zapowiedział.

"Nie bacząc na to, kto w tych miastach rządzi, wiemy, jakie są potrzeby, że w tych sprawach trzeba współpracować" - oznajmił.

Podkreślił, że w Katowicach, na Śląsku są inne potrzeby. "Kwestia modernizacji parków miejskich. (…) Jeżeli dziś jest tam taka potrzeba, to ta inwestycja będzie miała dofinansowania rządu" - podkreślił.

Szefernaker ocenił, że w miastach turystycznych będą realizowane inne potrzeby. Np. w Kołobrzegu zostanie zbudowany parking "tak, żeby turyści (…) tysiące samochodów, których nie ma gdzie zaparkować, znalazły miejsce do parkowania".

Zapowiedział również budowę wiaduktu nad 13 torami kolejowymi w Bukownie. "To jest inwestycja strategiczna, samorząd złożył wniosek i wspólnie z samorządem będziemy tę inwestycję realizować" – powiedział.(PAP)

 

 

Posted by Kancelaria Premiera on Monday, May 30, 2022

Autorzy: Mikołaj Małecki, Julia Jadzińska, Marta Stańczyk

mmi/