"Sztuka pomaga Ukrainie" - rusza aukcja na zakup sprzętu medycznego dla Ukrainy

2022-05-30 17:03 aktualizacja: 2022-05-31, 10:47
"Sztuka pomaga Ukrainie" - aukcja Fundacji Dziedzictwa Kresowego i Instytutu POLONIKA. Fot. materiały organizatora
"Sztuka pomaga Ukrainie" - aukcja Fundacji Dziedzictwa Kresowego i Instytutu POLONIKA. Fot. materiały organizatora
"Sztuka pomaga Ukrainie" to aukcja Fundacji Dziedzictwa Kresowego i Instytutu POLONIKA. Pieniądze z licytacji dzieł sztuki w całości wesprą zakup sprzętu medycznego dla Ukrainy. Aukcja rozpoczęła się w poniedziałek - poinformował PAP organizator.

Do akcji "Sztuka pomaga Ukrainie" - jak podano - włączyli się artyści młodego pokolenia, zarówno malarze jak i rzeźbiarze. Przekazane przez nich dzieła są oryginalne, poświadczone certyfikatem autentyczności. Licytacje dzieł sztuki będą odbywały się na Allegro.pl. Pieniądze z licytacji w całości zostaną przeznaczone na zakup apteczek medycznych IFAK, plecaków medycznych wraz z wyposażeniem.

Na aukcji można kupić dzieła takich artystów jak Magda Bielesz, Marta Caban, Katarzyna Haber, Joanna Kania, Maria Kiesner, Magdalena Kotara-Marmur, Olya Kravchenko, Janina Myronova, Edyta Ołdak, Stefan Paruch, Anna Sołtysiak, Aleksandra Waliszewska, Elwira Szeflińska i Agnieszka Dąbrowska-Woźniak. Dostępne będą również fotograficzny portret Artura Rubinsteina autorstwa Jerzego Neugebauera oraz książka "Upiór" Łukasza Kozaka z autografami autora i ilustratorki Aleksandry Waliszewskiej.

"Akcja 'Sztuka pomaga Ukrainie' jest aktem solidarności z Ukrainą w najtrudniejszej dla niej chwili wojny" – podkreślił Jan Sabadasz, prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe. Zwrócił uwagę, że "z każdym miesiącem wzrasta zapotrzebowanie na sprzęt medyczny". "Działania wojenne nie ustają, liczy się każda pomoc w tym ta finansowa. Pomysł na akcję związaną z licytowaniem dzieł sztuki zrodził się spontanicznie, w efekcie czego zaprosiliśmy do współpracy artystów, po to by wspomóc innych twórców oraz konserwatorów sztuki" - dodał.

Wskazał, że Ukraina znajduje się w obszarze działań i zainteresowań Instytutu POLONIKA i Fundacji Dziedzictwa Kresowego. Przypomniał, że "Instytut prowadzi tam projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Od początku wojny jest również zaangażowany w pomoc zabezpieczania i ochronę zagrożonych wojną zabytków na terenie Ukrainy. Fundacja Dziedzictwo Kresowe także dba i przywraca pamięć o wspólnym dziedzictwie kulturowym obu narodów, poprzez liczne projekty, także angażujące różne pokolenia Polaków mieszkających na Ukrainie". "Działania naszych instytucji skupione są wokół kultury i sztuki dlatego pomysł na licytację dzieł sztuki przyszedł do nas bardzo naturalnie" - dodał.

Akcja "Sztuka pomaga Ukrainie" wspiera trwającą od początku wybuchu wojny zbiórkę medyczną UKRAINA-POMAGAMY, zorganizowaną przez konserwatorów zabytków, rzeźbiarzy, artystów, rzemieślników, ludzi instytucji kultury, którzy przez lata badali, chronili i restaurowali zabytki wspólnego dziedzictwa Polski i Ukrainy.

"Dzięki ofiarności ludzi kupujemy sprzęt medyczny, który potem jest transportowany do Ukrainy, m.in. do Lwowskiego Ochotniczego Batalionu Medycznego, szpitali wojskowych czy prosto na front. Potrzeby są olbrzymie dlatego, każda akcja pomocy i wsparcia jest niezmiernie ważna" - poinformowała Anna Kudzia konserwator zabytków. Zwróciła uwagę, że "obecnie ukraińscy konserwatorzy zamiast zajmować się ratowaniem dziedzictwa kulturowego, walczą na froncie, są ratownikami medycznymi, szkolą innych oraz nieustannie pracują jako wolontariusze udzielający pomocy humanitarnej".

Wszystkie informacje dotyczące akcji znajdują się na stronie internetowej www.sztukapomagaukrainie.pl (PAP)

Autor: Olga Łozińska

js/