Zmarł prof. Jerzy Widuchowski, wybitna postać medycyny sportowej

2022-05-30 20:50 aktualizacja: 2022-05-31, 07:57
Prof. Jerzy Widuchowski, Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Prof. Jerzy Widuchowski, Fot. PAP/Andrzej Grygiel
W wieku 79 lat zmarł prof. Jerzy Widuchowski - ortopeda-traumatolog, wybitna postać polskiej medycyny sportowej, jeden z pionierów polskiej chirurgii artroskopowej. Był twórcą ośrodka chirurgii kolana w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, gdzie pracował przez ponad 40 lat.

Przez wiele lat ze specjalistycznej opieki profesora korzystali m.in. polscy olimpijczycy i mistrzowie w różnych dyscyplinach sportu. O śmierci cenionego lekarza poinformowała w poniedziałek jego rodzina.

W latach 1985-1997 prof. Jerzy Widuchowski był przewodniczącym Komisji Medycznej Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, kierował też Misją Medyczną Polskiego Komitetu Olimpijskiego na zimowych olimpiadach w Calgary w 1988 r. oraz cztery lata później w Albertville. Należał do Komisji Medycznej International Ice Hockey Federation, był też śląskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny sportowej oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

Profesor urodził się 19 maja 1943 r. w Wilkowicach k. Bielska-Białej, jednak całe dorosłe życie spędził na Śląsku - w Katowicach. Często podkreślał swoją śląskość i mówił po śląsku. "Zawsze potrafi porozmawiać i uszanować każdego – od sprzątaczki po prezydenta. Był wrażliwy i uparty; to był mądry, otwarty umysł" - wspominają zmarłego bliscy.

Prof. Widuchowski ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. We wrześniu 1972 r. rozpoczął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, gdzie pracował przez ponad 40 lat, przechodząc wszystkie stopnie zawodowej kariery - od asystenta do ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego oraz szefa Regionalnego Ośrodka Chirurgii Kolana i Artroskopii. Jako jeden z pięciu lekarzy w Polsce wprowadził na szeroką skalę (ponad tysiąc zabiegów rocznie) chirurgię artroskopową jako metodę leczenia.

Był autorem ponad 150 publikacji naukowych, w tym czterech monografii oraz współautorem popularnych podręczników akademickich. Dorobek naukowy prof. Widuchowskiego jest odzwierciedleniem jego zainteresowań związanych głównie z ogólną traumatologią, traumatologią sportową oraz chirurgią stawu kolanowego. Należał do Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Otrzymał Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.(PAP)

kw/