Wiceminister infrastruktury: dzięki wsparciu z Polskiego Ładu inwestycje samorządowe zostaną w tym roku podwojone

2022-05-31 12:05 aktualizacja: 2022-05-31, 15:56
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Fot. PAP/Rafał Guz
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Fot. PAP/Rafał Guz
W tym roku inwestycje samorządowe, dzięki wsparciu z Polskiego Ładu, zostaną podwojone - powiedział we wtorek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Przypomniał, że łącznie - w dwóch transzach z Programu Polski Ład - na inwestycje w samorządach jest 50 mld zł.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała podkreślił, że sektor samorządowy w zeszłym roku jako całość zanotował historyczną nadwyżkę operacyjną, jeżeli chodzi o sytuację finansową. "Rośnie gospodarka, rosną wpływy z podatków, i rosną też budżety samorządów" - zaznaczył.

Dodał, że w poszczególnych samorządach są różne sytuacje, ale np. gmina Gdańsk jest największym beneficjentem rozdania środków z pierwszej transzy, ex aequo z Sejmikiem Województwa Pomorskiego.

50 mld zł na inwestycje w samorządach

"Łącznie dwie transze Polskiego Ładu to jest 50 mld zł na inwestycje w samorządach. To jest podwojenie inwestycji samorządowych w Polsce w ogóle" - podkreślił wiceminister infrastruktury.

Dodał, że mniej więcej rocznie wszystkie samorządy razem wzięte - "gminy, miasta na prawach powiatu, powiaty i województwa razem łącznie nakładów inwestycyjnych mają w budżetach właśnie mniej więcej ok. 50 mld". "Więc w tym roku te inwestycje samorządowe, dzięki temu wsparciu z Polskiego Ładu zostaną podwojone, a przecież to nie jedyny tego rodzaju program, bo był Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, czy drobna akurat, ale też w sumie najstarsza forma wsparcia, czyli rozdanie rezerwy subwencji ogólnej dla samorządów. To wszystko razem powoduje, że samorządy mogą czuć duże wsparcie rządu w zadaniach własnych" - powiedział Marcin Horała.

Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu "właściwie jedynym takim mechanizmem była właśnie rezerwa subwencji ogólnej i tzw. schetynówki, czyli kwoty rzędu kilkuset milionów zł rocznie na cały kraj".

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to forma kompleksowego wsparcia inwestycji samorządów. Samorządy dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. drogowe, w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, sportowe, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

W poniedziałek, 30 maja br. premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem oraz przedstawicielami samorządów wziął udział prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. (PAP)

 

 

Posted by Kancelaria Premiera on Monday, May 30, 2022

 

Autor: Marcin Chomiuk

mj/