Premier na gali "Polka XXI wieku": choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse

2022-05-31 21:57 aktualizacja: 2022-06-01, 20:55
Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". W ocenie szefa rządu w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał coraz bardziej twarz kobiety".

Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym. W gali kończącej konferencję, w czasie której wręczono nagrody w kilku kategoriach, wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

"Nie ma co ukrywać, że w życiu zawodowym, kobietom, paniom jest obiektywnie trudniej z różnych względów. Doskonale o tym wiecie. Choć dziś biznes to rzeczownik rodzaju męskiego, to przedsiębiorczość - to już rodzaj żeński. Wiemy doskonale, że biznes bez przedsiębiorczości się nigdy nie powiedzie. Nie będzie nigdy biznesem sukcesu" - podkreślił w czasie gali szef rządu.

"Świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety"

Premier pogratulował laureatkom konkursu tego, że potrafią walczyć. "A ze swojej strony mogę tylko obiecać, że będziemy starali się poprawiać: warunki życia, warunki pracy, warunki przedsiębiorczości - właśnie dla kobiet" - zapewnił.

Wspomniał też swoją rodzinę. "Ale miałem szczególnie szczęście do kobiet: mojej mamy, mojej żony. Można o nich wiele powiedzieć, ale na pewno nie pasuje do nich określenie 'słaba płeć'. To mogę paniom powiedzieć" - podkreślił

Ocenił, że w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety".

Przyznając, że choć kobiety są uosobieniem poświęcenia, spokoju i delikatności, coraz częściej "przebijają się przez trudny czasami świat biznesu, polityki i kultury".

Jak zaznaczył, "choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse". "Tylko równe szanse tworzą świat, w którym nie tylko indywidualnie każdy ma takie same możliwości, ale także wszyscy jako wspólnota - Polska, Polska z Ukrainą, Europa, Unia Europejska - dużo szybciej się wzbogacamy i mamy dużo lepsze perspektywy" - ocenił Morawiecki.

"Zmiany idą w dobrym kierunku"

Premier pogratulował wszystkim laureatkom konkursu "Polka XXI wieku" - "kobietom którym się chce, które walczą na polu polityki, kultury, biznesu". "Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem będzie coraz bardziej należał do kobiet" - oświadczył szef polskiego rządu.

Wyjaśnił, że to wynika z przemian społeczno-ekonomicznych. "Jeszcze 100 lat temu dominowały zawodu pracy fizycznej, ciężka praca na roli, w przemyśle. Tymczasem obecnie jest coraz więcej maszyn i to one produkują zamiast ludzi, a świat przesuwa się w kierunku usług, kultury, edukacji - a tutaj przymioty i zdolności interpersonalne, które mają kobiety będą coraz bardziej dominować, dlatego świat coraz bardziej będzie należał do was drogie panie" - stwierdził szef polskiego rządu.

Ocenił, że zachodzące zmiany idą w dobrym kierunku. "To będzie bardzo dobry świat, w którym będzie pełno wspaniałych idei, dobra i miłości" - powiedział.

Podziękował także kobietom za ich ciężką pracę. Życzył im, żeby miały wobec siebie trochę więcej "taryfy ulgowej".

"Wierzę, że przyszłość, która nasz czeka będzie tak wspaniała, jak wspaniałe są polskie kobiety" - oświadczył premier.

Laureatki i wyróżnione

Kulminacją konferencji było wręczenie wyróżnień dla kobiet, które swoimi działaniami wyróżniły się w roku 2021 w ramach 6 kategorii. W ten sposób jury doceniło osoby, które - jak podkreślono - są liderkami swoich środowisk, inspirują, przewodzą i edukują, ale ich praca nie zawsze jest doceniana, bo nie są osobami z pierwszych stron gazet.

Laureatką kategorii innowacje i nowe technologie została Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite AI Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.

W ramach tej kategorii wyróżnienia otrzymały Nikola Bukowiecka, która opracowała system mapowania nieba, układy sterowania do polskich satelit. Systemy wykorzystane będą w misji kosmicznej NASA, w której Polska bierze udział oraz Weronika Urbańska, która przyczyniła się do chemicznych i biologicznych metody odzyskiwania metali z odpadów baterii Li-ion w kontekście GOZ oraz możliwości ich pozyskiwania z zasobów pozaziemskich.

W kategorii samorząd wygrała burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska. Wyróżnienie otrzymała dr inż. Anita Richert – Kaźmierska - autorka i koordynatorka innowacyjnych programów edukacyjnych, wspierających dzieci w kryzysie psychologicznym oraz dedykowanym osobom w wieku senioralnym.

W kategorii działalność społeczna zwyciężyła Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, założycielką Fundacji Gajusz, w 2019 r. uruchomiła Fundację Moje Drzewko Pomarańczowe i podlegający jej dom dziecka, by objąć specjalistyczną opieką dzieci. Wyróżnione zostały: Agnieszka Łesiuk -Krajewska (pomysłodawczyni kampanii „BohaterON – włącz historię!”), Sylwia Zarzycka (Fundatorka i Prezes Fundacji Między Niebem a Ziemią) oraz Monika Andruszewska (dziennikarka, felietonistka, reportażystka wojenna).

Laureatką w kategorii edukacji została Anna Zapał - inicjatorka akcji „Pozytywna Uwaga 2021". Z kolei wyróżnienie otrzymały: Małgorzata Krzeczkowska, Beata Kenig oraz Marlena Plebańska

W kategorii zdrowie laureatką została Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Kęcka, prof. Ewa Mojs oraz Anna Gawrońska. 

Zwyciężczynią w kategorii przedsiębiorczość została Agnieszka Szewczyk, która odnalazła się z powodzeniem w męskim świecie prowadząc i rozwijając jedną z największych fabryk uszczelnień w Europie. Wyróżniona została Adrianna Chmielewska. 

Przyznano też nagrodę specjalną dla prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Jury oceniło, że laureatka przyczyniła się do cyfrowej transformacji ZUS .(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Magdalena Gronek

mmi/