Pałac Prezydencki odwiedzili dziś mali goście z Polski i Ukrainy. Prezydent: życzę wam pięknego, wspaniałego Dnia Dziecka

2022-06-01 13:44 aktualizacja: 2022-06-01, 21:45
Fot. Kancelaria Prezydencka/ Twitter
Fot. Kancelaria Prezydencka/ Twitter
Życzę wam pięknego, wspaniałego Dnia Dziecka i spokojnych wakacji pełnych wypoczynku - powiedział prezydent Andrzej Duda zwracając się do dzieci uczestniczących w spotkaniu "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką", które w środę odbyło się w Pałacu Prezydenckim. "Życzę wam, żebyście mogli spełniać swoje marzenia i byście zawsze mogli polegać na dorosłych" - mówiła Pierwsza Dama.

W zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka spotkaniu "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" wzięło udział około 300 dzieci polskich i ukraińskich. Podczas spotkania prezydent wręczył nagrody czterem chłopcom, którzy w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia i zdrowia zawiadomili odpowiednie służby, dzięki czemu udało się uratować ludzkie życie i mienie. 

"To jest właśnie najważniejsze - (...) że kiedy widzicie, że coś dzieje się złego, że jest jakieś niebezpieczeństwo, które przychodzi gdzieś na zewnątrz, a czasem przychodzi w waszym domu, podjąć reakcję, nie bać się, wiedzieć co zrobić i jak zrobić w takiej sytuacji" - powiedział prezydent Duda. 

Podkreślił, że udzielając pomoc nie można zapominać o własnym bezpieczeństwie. "Żebyście mogli zgłosić zdarzenie tam, gdzie ta pomoc będzie udzielona i żebyście sami mogli udzielić pomocy, musicie zachować się tak, żeby wam się nic nie stało. To jest rzecz niezwykle ważna" - podkreślił prezydent Duda.

Dodał, że podstawową sprawą jest wiedza, jak skontaktować się z osobami, które mogą profesjonalnie udzielić pomocy. "Czyli telefon alarmowy 112, na który trzeba zadzwonić, jeżeli dzieje się coś złego (...). Jeżeli człowiekowi dzieje się jakaś krzywda, jeżeli nastąpił wypadek, jeżeli widzicie pożar - dzwonicie pod ten numer" - zaapelował.

Zastrzegł, że pod tym numerem należy zgłosić co - się dzieje i gdzie się dzieje. "Czyli trzeba znać adres, pod jakim jesteście, żeby wiedzieć jak zawiadomić i wskazać miejsce, w którym dzieje się coś niebezpiecznego" - powiedział. 

Prezydent przypomniał, że w Pałacu Prezydenckim obecni są przedstawiciele służb, którzy mogą pokazać dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy i jak się zachować w trudnych sytuacjach. "Robimy to po to, żeby wszyscy wrócili z wakacji bezpiecznie, żeby na wakacjach nic złego nikomu się nie stało i po to, żebyście wy na przyszłość byli jak najbezpieczniejsi. Tego wam z całego serca życzymy: pięknego, wspaniałego Dnia Dziecka i spokojnych wakacji pełnych wypoczynku" - podsumował Andrzej Duda.

"Żadne dziecko nie powinno doświadczać tego, czego wy doświadczacie teraz"

"Przede wszystkim życzę wam, żebyście mogli spełniać swoje marzenia i byście zawsze mogli polegać na nas - dorosłych, ponieważ to my, dorośli, powinniśmy dbać o was, troszczyć się o was i stwarzać wam jak najlepsze warunki do rozwoju" - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. 

Zwróciła się także do dzieci z Ukrainy. "Chcę powiedzieć, że żadne dziecko nie powinno doświadczać tego, czego wy doświadczacie teraz. To nieodpowiedzialni dorośli wywołali tę okrutną wojnę, której jesteście ofiarami" - zaznaczyła. Wyraziła także nadzieję, że wojna szybko się skończy, a dzieci będą mogły bezpiecznie powrócić do swojej ojczyzny.

Odnosząc się do organizowanego w Pałacu wydarzenia przypomniała, że jest ono corocznie organizowane w czerwcu, ponieważ właśnie wtedy kończy się rok szkolny.

 "Żeby można było określić wakacje udanymi, radosnymi, beztroskimi, to muszą to być przede wszystkim wakacje bezpieczne. (...) Jestem pewna, że większość zasad dotyczących bezpiecznego zachowania jest wam znana, ponieważ przekazali wam te zasady wasi rodzice, nauczyciele, a także przedstawiciele służb, którzy bardzo często odwiedzają szkoły i przedszkola, żeby te wiedzę przekazywać" - zwróciła się do młodych uczestników wydarzenia.

Przekazała dzieciom, że podczas "Bezpiecznych Wakacji z Parą Prezydencką" czekają na nie różne konkursy i zagadki, podczas których będzie można wykorzystać wiedzę w praktyce.  Pierwsza Dama wyraziła również nadzieję, że po zajęciach uczestnicy staną się "prawdziwymi ambasadorami bezpieczeństwa", którzy będą je promować wśród swoich rówieśników. (PAP)

Autorki: Iwona Żurek, Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kiełczykowska

mmi/