Świętokrzyskie. Hale sportowe, drogi rowerowe, świetlice wiejskie powstaną z Polskiego Ładu

2022-06-01 18:27 aktualizacja: 2022-06-01, 18:54
Samorząd Kielc na remont i przebudowę ośmiu ulic otrzymał ponad 61 mln zł. Fot. TT/Kielce
Samorząd Kielc na remont i przebudowę ośmiu ulic otrzymał ponad 61 mln zł. Fot. TT/Kielce
Budowa przyszkolnych hal sportowych, dróg rowerowych i świetlic wiejskich oraz rozbudowa centrów kultury i muzeów – to niektóre z inwestycji, które zamierzają realizować świętokrzyskie samorządy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. W drugiej edycji programu samorządy otrzymają 1,3 mld złotych.

W woj. świętokrzyskim najwyższe dofinansowania otrzymały samorząd województwa i Kielc na zadania zakładające utworzenie zintegrowanego bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz remont ulic w stolicy regionu. Łącznie na ten cel pozyskano ponad 120 mln złotych. Projekty z Programu Inwestycji Strategicznych będą też realizować dużo mniejsze samorządy.

Gmina Końskie pozyskała 13,5 mln złotych

W drugim naborze gmina Końskie pozyskała 13,5 mln złotych. "W ramach tych funduszy zamierzamy wybudować i przebudować dziewięć świetlic wiejskich na terenie gminy.

Jest to związane z rosnącą aktywnością wsi, zaangażowaniem lokalnej społeczności, kół gospodyń wiejskich, strażaków i sołtysów" – powiedział PAP Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. Na ten cel gmina pozyskała 9 mln złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych.

Przebudowa budynków Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Drugi projekt, na który gmina otrzymała dofinansowanie, to przebudowa budynków Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. "Niestety to muzeum prowadzone przez Naczelną Organizację Techniczną bardzo mocno podupadło i zostało wyłączone z użytkowania. NOT nie miał możliwości finansowych, żeby je wyremontować i ożywić. Kilka lat temu postanowiliśmy przejąć ten obiekt, ale rzeczywiście modernizacja wymagała potężnego zastrzyku pieniężnego. Teraz będzie ona możliwe dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu, z którego otrzymaliśmy na ten cel 4,5 mln złotych" - podkreślił w rozmowie z PAP samorządowiec.

Przypomniał, że muzeum powstało w starym zakładzie fundowanym przez Stanisława Staszica. Stanowi jeden z najcenniejszych, pod względem historycznym, zabytków przemysłowych w kraju. Do najcenniejszych eksponatów należą obok koła napędowego, dmuchawa parowa z XIX stulecia, maszyna parowa z 1858 roku oraz tokarka czołowa z XIX wieku.

"Chcemy, żeby było to interaktywne, nowoczesne muzeum, które jednocześnie zachowa dotychczasowy charakter. Dodatkowo chcemy tam uruchomić mini centrum nauki w ramach projektu SOWA" - dodał burmistrz Końskich.

Jednocześnie gmina jest w trakcie realizacji projektów z pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych. "W środę wmurowaliśmy kamień węgielny pod budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, jednej z największych szkół w gminie Końskie. Hala będzie służyła dzieciom, organizacjom sportowym i wszystkim zainteresowanym. W grudniu ogłosiliśmy przetarg, w styczniu podpisaliśmy umowę, a dzisiaj +wychodzi ona z ziemi+" - powiedział.

"To żywy dowód na to, jak działa ten program. Nie potrzebuje żadnych innych argumentów, żeby uznać, że pomysł z Polskim Ładem, który w taki wysokim stopniu dofinansowuje inwestycje samorządowe, jest pomysłem udanym" – stwierdził burmistrz Obratański.

20 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych otrzymał Związek Gmin Gór Świętokrzyskich

20 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych otrzymał Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, zrzeszający 11 gmin położonych wokół Łysogór. "W ramach Związku Gmin Gór Świętokrzyskich złożyliśmy wniosek o przebudowę kluczowych punktów obsługi ruchu turystycznego w obrębie Gór Świętokrzyskich. Skupiamy się na miejscach

odwiedzanych przez turystów jak Święta Katarzyna, Huta Szklana czy Nowa Słupia oraz innych ważnych miejscowościach, które znajdują się w każdej z jedenastu gmin, które należą do naszego związku" – powiedział PAP Sławomir Kopacz, przewodniczący zarządu związku i wójt gminy Bieliny.

Związek przygotowuje się do realizacji zadań z pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych. W poprzedniej edycji organizacja również pozyskała 20 mln złotych na projekty związane z rozbudową i nowym oznaczeniem dróg rowerowych wokół Gór Świętokrzyskich. Powstać ma około 20 km nowych tras.

"Program Inwestycji Strategicznych jest niewątpliwie wielkim wsparciem dla samorządów i jest bardzo potrzebny. Do samorządów trafiają ogromne środki i dają możliwość inwestowania. Natomiast trwa dyskusja, czy nie można by dać więcej czasu na wyłonienie wykonawców. Kryzys związany na początku z pandemią, a teraz wojną na Ukrainie powoduje, że ceny drastycznie wzrosły. Celowe byłoby wydłużenie okresu na ogłoszenie przetargu, po to, aby uzyskać korzystniejsze ceny inwestycji samorządowych" – zaznaczył wójt Kopacz.

Rozwój bazy sportowej przy szkołach

Dodatkowo sama gmina Bieliny w drugim naborze Programu Inwestycji Strategicznych pozyskała 10 mln złotych na rozwój bazy sportowej przy szkołach. "Salki gimnastyczne powstaną przy szkołach w Belnie, Makoszynie i Hucie Podłysicy" – zaznaczył wójt.

W woj. świętokrzyskim najwyższe dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych otrzymały samorządy województwa i Kielc na zadania zakładające utworzenie

zintegrowanego bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz remont ulic w stolicy regionu. Samorząd województwa na rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pozyskał maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 65 mln zł.

Samorząd Kielc na remont i przebudowę ośmiu ulic otrzymał ponad 61 mln zł

Samorząd Kielc na remont i przebudowę ośmiu ulic otrzymał ponad 61 mln zł. Stolica regionu otrzymała także 5 mln zł na modernizację budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży przy ul. Chęcińskiej oraz przeprowadzenie modernizacji wodno-kanalizacyjnej w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej.

"Fundusze z Polskiego Ładu bardzo pomagają nam jako samorządom. Kielce postawiły na drogi, ale też na rozbudowę ośrodka przy ulicy Chęcińskiej, ponieważ patrzymy także na tych, którzy są w mniejszości, ale w bardzo dużej potrzebie" – podkreślała podczas ogłoszenia wyników naboru zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

gn/