Kosowo. Starcia weteranów wojennych z policją. Użyto gazu łzawiącego

2022-06-06 19:45 aktualizacja: 2022-06-07, 12:13
W Kosowie doszło do starcia weteranów wojennych z policją. Chodzi o emerytury. Fot. PAP/EPA/STRINGER (zdjęcie ilustracyjne)
W Kosowie doszło do starcia weteranów wojennych z policją. Chodzi o emerytury. Fot. PAP/EPA/STRINGER (zdjęcie ilustracyjne)
Setki weteranów Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), która walczyła w wojnie lat 1998-99, starły się w poniedziałek w Prisztinie z policją broniącą dostępu do budynku parlamentu Kosowa. Domagali się wyższych emerytur - podała agencja Kosova Press.

Weterani zgromadzili się przed parlamentem, w którym trwała debata o podwyższeniu pensji minimalnej ze 170 do 250 euro miesięcznie. Ponad 30 tys. weteranów otrzymujących miesięcznie 170 euro nie zostało ujętych w rozważanym projekcie ustawy.

Demonstranci, pomimo użycia przez policję gazu łzawiącego, przedarli się na plac przed gmachem, gdzie zostali następnie powstrzymani przed wtargnięciem do środka. W wyniku starć ranny został co najmniej jeden policjant.

Armia Wyzwolenia Kosowa stała na czele zbrojnej opozycji wobec rządów Belgradu, z którego siłami toczyła w latach 90. wojnę, zakończoną bombardowaniem w 1999 roku Federalnej Republiki Jugosławii przez NATO. UCK, albańska organizacja partyzancka, dążyła do oderwania się ówczesnej prowincji od zdominowanego przez Serbię rządu centralnego Jugosławii. Kosowo ogłosiło ostatecznie niepodległość w 2008 roku, a pierwszym premierem niepodległego państwa został były dowódca polityczny UCK - Hashim Thaci.

Część dowódców organizacji - w tym były premier i prezydent Thaci - znajduje się obecnie w Holandii, gdzie przed Izbami Specjalistycznymi i Prokuraturą Specjalistyczną w Hadze odpowiadają za domniemane zbrodnie wojenne, zastraszanie świadków i utrudnianie pracy sądów. (PAP)

mmi/