W Krakowie odsłonięto skwer imienia Olgi Jackowskiej "Kory"

2022-06-08 19:57 aktualizacja: 2022-06-08, 19:59
Fot.  PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Skwer u zbiegu ulic Juliana Fałata i Bolesława Prusa w centrum Krakowa od środy nosi imię Olgi Jackowskiej - „Kory”. Uroczystość nadania imienia placykowi odbyła się w dniu urodzin artystki.

Na początek wydarzenia Katarzyna Chlebny, aktorka z Teatru Nowego Proxima wykonała piosenkę Kory „Krakowski spleen”. „Sądzę, że ta piosenka wpisała się dzisiaj akuratnie w całą atmosferę” - ocenił prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Jak podkreślił, Zwierzyniec – dzielnica na terenie której znajduje się skwer Olgi Jackowskiej - jest „dzielnicą dosyć specyficzną, artystyczną, związaną z bohemą, dzielnicą, gdzie zawsze byli twórcy wyróżniający się, wybijający się, trochę inni niż wszyscy” „Taka była też Kora Jackowska” - wskazał Majchrowski.

„Tak zaczyna się tworzyć dzielnicowa artystyczna przestrzeń”

Prezydent przypomniał, że niedaleko znajduje się skwer innego wybitnego artysty – Gustawa Holoubka. „Tak zaczyna się tworzyć dzielnicowa artystyczna przestrzeń” - ocenił.

Mateusz Jackowski, syn Kory zwrócił uwagę, że skwer jest otoczony ulicami, których patronami są wybitni artyści Leon Wyczółkowski, Julian Fałat i Bolesław Prus. „W pewnym sensie mama dzisiaj do nich dołącza i dopełnia. Życzę więc wszystkim, żeby ten skwer był nie tylko miejscem odpoczynku, romantycznych spotkań, czy zabaw dla dzieci, ale żeby to też było miejsce inspirujące artystycznie i duchowo. Myślę, że ta czwórka wspaniałych artystów będzie tego doskonałym gwarantem” - mówił.

„Ślady Kory są właśnie tutaj w tym miejscu”

Siostra Kory Hanna Kubczak powiedziała: „śmierć ukochanej osoby zawsze pozostawia wielką ciszę, ale i ślady - ślady Kory są właśnie tutaj w tym miejscu, na tym skwerze, który upamiętni jej osobę, jej wspaniały talent”.

„Kraków, ukochane nasz miasto dał ci ten skrawek swojej ziemi, byś była jakby +genius loci+ tego miejsca. Na pewno będziesz się nim opiekować, i kto wie, może ptaki w tych pięknych drzewach (…) zaczną śpiewać twoje piosenki?” - zwróciła się do zmarłej siostry.

Z wnioskiem o uhonorowanie artystki wystąpiła Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec, argumentując, że nazwanie skweru u zbiegu ul. Juliana Fałata i ul. Bolesława Prusa imieniem Kory będzie stanowić hołd dla jej twórczości oraz związków z Krakowem.

Kora, właściwie Olga Aleksandra Sipowicz (primo voto Jackowska), urodziła się 8 czerwca 1951 r. w Krakowie, zmarła 28 lipca 2018 r. w Bliżowie. To polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów, w latach 1976–2008 wokalistka zespołu Maanam. Uważana jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiego rocka.

Maanam wydał z Korą 11 studyjnych albumów i wylansował kilkadziesiąt przebojów, m.in. „Boskie Buenos”, „Żądza pieniądza”, „! nie rób tyle hałasu”, „Krakowski spleen”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango”, „Lucciola”, „Po prostu bądź”. Kora była autorką większości tekstów do piosenek Maanamu. Po zakończeniu działalności zespołu kontynuowała karierę solową.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

gn/

TEMATY: