Na Wawelu odprawiono mszę św. w 73. rocznicę urodzin prof. Lecha Kaczyńskiego

2022-06-18 19:00 aktualizacja: 2022-06-18, 22:19
Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Fot. PAP/PAP/Łukasz Gągulski
Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Fot. PAP/PAP/Łukasz Gągulski
W katedrze wawelskiej w Krakowie w sobotę po południu rozpoczęła się msza w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 73. rocznicę jego urodzin. W nabożeństwie uczestniczy prezes PiS Jarosław Kaczyński, córka prezydenta Marta Kaczyńska, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu.

Msza ma charakter otwarty, biorą w niej udział wierni. Homilię wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wcześniej Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Bracia bliźniacy Lech i Jarosław Kaczyńscy urodzili się 18 czerwca 1949 r. w Warszawie.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona Maria i 94 pasażerów – przedstawiciele polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Prezydencka para została pochowana na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r. Jarosław Kaczyński każdego 18. dnia miesiąca przyjeżdża na Wawel, aby modlić się za brata. (PAP)

autor: Beata Kołodziej
gn/