Adam Niedzielski o szczepieniach przeciw małpiej ospie: podpisano umowy, ubiegaliśmy się o 1100 szczepionek

2022-06-20 16:17 aktualizacja: 2022-06-20, 23:03
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Podpisane zostały umowy na zakup blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy. My ubiegaliśmy się o 1100 szczepionek dla personelu, który zajmuje się pacjentami – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o szczepienia przeciwko ospie małpiej.


Szef resortu zdrowia zapytany został w poniedziałek na konferencji prasowej m.in. o zakup przez Unię Europejską szczepionek przeciwko ospie prawdziwej, które chronią również przed ospą małpią, i o to, kto miałby być szczepiony nimi w Polsce w pierwszej kolejności.

"W zeszłym tygodniu miałem przyjemność być na spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Luksemburgu i tam została nam przedstawiona informacja przez komisarz (ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellę) Kyriakides i szefa HERY (HERA – Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia), czyli agencji zajmującej się reagowaniem kryzysowym na epidemie. Podpisane zostały umowy na blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy, my ubiegaliśmy się o 1100 z przeznaczeniem dla personelu, który zajmuje się pacjentami" – odpowiedział Niedzielski.

Odniósł się też do pytania o to, ile osób jest obecnie w Polsce hospitalizowanych w związku z małpią ospą.

"W tej chwili – przynajmniej według piątkowych wiadomości – tych pacjentów było sześciu potwierdzonych, a pięciu hospitalizowanych. Wiem, że kolejnych sześć osób jest w trakcie potwierdzenia. Tak więc będzie w granicach 11 osób" – podał minister zdrowia.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę.

Ospa małpia to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem tej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

Adam Niedzielski: podstawową opiekę zdrowotną czekają poważne zmiany

Podstawową opiekę zdrowotną czekają poważne zmiany – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zapowiedział m.in. zmianę sposobu finansowania programów profilaktycznych i poszerzenie zakresu badań diagnostycznych.

Nad założeniami reformy – jak wskazał – przez rok pracowali eksperci, a koncepcja uwzględnia m.in. oczekiwania pacjentów i sposób funkcjonowania gabinetów.

"Przystępując do pracy byliśmy przekonani, że musi być spełnionych kilka postulatów. Po pierwsze to zarówno pacjenci, ale również lekarze oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych" – powiedział szef MZ.

"Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ" – dodał.

Profilaktyka, jak kontynuował, powinna być fundamentem piramidy świadczeń. Nowym standardem opieki ma być – jak stwierdził Niedzielski – proaktywna opieka.

"Lekarze POZ będą otrzymywali premie, dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych, jeżeli będzie widać wyraźne przyrosty zainteresowania, bo rolą lekarza rodzinnego jest dbanie o pacjenta również w ten sposób proaktywny" – mówił.

Kolejnym założeniem zmian, jak wyliczał, jest to, by pacjenci chorzy przewlekle byli w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko przekazywani do specjalistów. Szef MZ wskazał, że jest wiele chorób, np. cukrzyca, które mogą być prowadzone przez lekarza POZ.

"Wyznaczniki reformy POZ (...) będą oparte przede wszystkim na zwiększeniu zakresu profilaktyki w populacji, zmianie filozofii płacenia za usługi, tj. opłaty za konkretne usługi medyczne zamiast płacenia ryczałtowego, zmianę sposobu prowadzenia chorych przewlekle, ma być więcej diagnostyki oraz opieka koordynowana" – podsumował. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Katarzyna Herbut, Aleksandra Kiełczykowska, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kgr/