Radom. Jest wyrok w sprawie byłego szefa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa

2022-06-21 15:04 aktualizacja: 2022-06-21, 19:08
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał Sąd Rejonowy w Radomiu byłego dyrektora tamtejszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wyrok nie jest prawomocny – poinformował PAP we wtorek rzecznik radomskiego sądu Arkadiusz Guza.

Sąd zobowiązał też Józefa W. do naprawienia szkody poprzez zwrot Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Radomiu ponad 7,8 tys. zł.

Dwanaście zarzutów

Prokuratura, oskarżając b. dyrektora RCKiK, przestawiła mu dwanaście zarzutów. Sześć z nich dotyczyło przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według śledczych szef Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa miał w latach 2013-2015 przywłaszczyć bony towarowe o wartości od 900 do 1700 zł każdy, które Centrum kupiło dla pracowników w ramach pomocy przedświątecznej.

Kolejne zarzuty miały związek z przekroczeniem uprawnień przez szefa RCKiK i niedopełnieniem ciążących na nim obowiązków. Chodziło o przeprowadzenie zakupów towarów i usług z pominięciem prawidłowej procedury zamówień publicznych. W ocenie śledczych Józef W. działał w ten sposób na szkodę interesu publicznego. Ostatni zarzut również dotyczył przekroczenia uprawnień. Według prokuratury dyr. Centrum, wykorzystując uzależnienie od siebie wynikające z podległości służbowej, polecił swojemu pracownikowi, by poświadczył on nieprawdę w dokumentach dotyczących odbioru dodatkowej puli bonów towarowych.

Wyrok jest nieprawomocny. Strony mogą odwołać się do Sądu Okręgowego w Radomiu.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

mj/