We Włoszech ponad 40 stopni upału. Coraz bardziej dotkliwa susza

2022-06-22 11:11 aktualizacja: 2022-06-22, 11:14
Fot. PAP/EPA/Angelo Carconi
Fot. PAP/EPA/Angelo Carconi
Ponad 40-stopniowe upały zapowiedzieli meteorolodzy na środę i czwartek dla południowo- wschodnich Włoch, przede wszystkim Apulii. Skwar dotknie też Sardynię. Ma to być kulminacja następnej fali gorąca, nękającej kraj. Z każdym dniem pogarsza się kryzys z powodu suszy.

Według prognoz wysokie w całych Włoszech temperatury spadną dopiero w sobotę o 3-4 stopnie. Szybko jednak zaczną znowu rosnąć.

Kolejne fale gorąca wywołują niepokój w związku z coraz bardziej dotkliwą suszą, zwłaszcza na północy. W Lombardii kończy się woda dla rolnictwa - poinformowano podczas obrad władz regionalnych.

Władze wielu regionów zapowiedziały, że zwrócą się do rządu Mario Draghiego o ogłoszenie stanu kryzysowego z powodu suszy, bo to zapewni im wsparcie Obrony Cywilnej i umożliwi podjęcie decyzji o racjonowaniu wody, gdy zajdzie taka potrzeba. Za pilne zadanie uznano zapewnienie jej gospodarstwom domowym i rolnictwu.

„Rolnictwo zostało rzucone na kolana”- alarmuje w środę ekonomiczny dziennik „Il Sole-24 Ore”. Jak informuje gazeta „na północy Włoch panuje wielkie pragnienie wody z powodu zmian klimatycznych, które już wystawiają rachunek”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

mmi/