Michael J. Fox otrzyma honorowego Oscara

2022-06-22 19:22 aktualizacja: 2022-06-22, 19:31
Michael J. Fox. Fot. PAP/EPA/JENS KALAENE
Michael J. Fox. Fot. PAP/EPA/JENS KALAENE
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła właśnie nazwiska osób, które jeszcze w tym roku dołączą do grona laureatów honorowego Oscara. Na liście nagrodzonych znaleźli się pochodząca z Martyniki reżyserka i scenarzystka Euzhan Palcy, australijski reżyser Peter Weir, amerykańska kompozytorka Diane Warren oraz urodzony w Kanadzie gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, Michael J. Fox. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w listopadzie.

Oscarowa gala uznawana jest za najważniejsze wydarzenie w branży filmowej. Na kilka miesięcy przed relacjonowaną przez media z całego świata ceremonią odbywa się mniej huczna, nietransmitowana w telewizji uroczystość, podczas której celebrowane są osiągnięcia prawdziwych weteranów kina. To wówczas statuetki odbierają laureaci Oscarów honorowych, przyznawanych najwybitniejszym twórcom za całokształt osiągnięć, wyjątkowy wkład w rozwój technologii filmowej oraz propagowanie tej formy sztuki. Akademia ogłosiła właśnie nazwiska czterech najnowszych zdobywców tej nagrody.

Na liście laureatów znalazła się pochodząca z Martyniki reżyserka i scenarzystka Euzhan Palcy, której dzieła poruszają tematy związane z rasą, płcią i polityką, z naciskiem na utrwalone skutki kolonializmu. 64-letnia twórczyni ma na swoim koncie Srebrnego Lwa oraz Cezara za najlepszy film debiutancki. Palcy jest twórczynią „Suchej białej pory” z 1989 roku, dramatu, który został nakręcony w szczytowym okresie walki o zniesienie apartheidu. Za rolę w tym filmie Marlon Brando był nominowany do Oscara.

Akademia postanowiła uhonorować także australijskiego reżysera Petera Weira, twórcę „Pikniku pod Wiszącą Skałą”, oscarowego „Stowarzyszenia umarłych poetów” oraz słynnego komediodramatu „Truman Show”. Filmowiec zdobył sześć nominacji do Oscara, cztery nominacje do Złotego Globu oraz trzy nagrody BAFTA. Honorową statuetkę Akademii otrzyma też słynna amerykańska kompozytorka Diane Warren, autorka muzyki do ponad stu filmów, wśród których wymienić można choćby „60 sekund” czy „Star Trek: Enterprise”. Artystka współpracowała z takimi gwiazdami, jak Beyoncé, Cher, Celine Dion, Whitney Houston, Jennifer Hudson, Lady Gaga i John Legend. Warren w tym roku dostała swoją 13. w karierze nominację do Oscara.

Listę nagrodzonych zamyka Michael J. Fox, gwiazdor kultowego „Powrotu do przyszłości” oraz seriali „Więzy rodzinne”, „Spin City” i „Żona idealna". Aktor znany jest nie tylko ze świetnych ról, ale też z ogromnego zaangażowania w zwiększanie społecznej świadomości na temat choroby Parkinsona, którą zdiagnozowano u niego, gdy miał 29 lat. W 2000 roku Fox założył fundację swojego imienia, która zajmuje się badaniami nad Parkinsonem.

„Rada Gubernatorów Akademii ma zaszczyt wyróżnić cztery niezwykłe osoby, które wniosły olbrzymi wkład w kinematografię i miały niebagatelny wpływ na cały świat. Michael J. Fox poprzez zaangażowanie w badania nad chorobą Parkinsona i swój bezgraniczny optymizm pokazuje, że jeden człowiek może zmienić przyszłość milionów. Euzhan Palcy to pionierka, której przełomowe dzieła trwale zapisały się w historii kina. Muzyka Diane Warren zainspirowała całe pokolenia artystów. Peter Weir natomiast jest reżyserem o doskonałych umiejętnościach i kunszcie, którego prace przypominają nam o sile filmu w odkrywaniu pełnego spektrum ludzkich doświadczeń” – powiedział w oświadczeniu David Rubin, przewodniczący Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Gala wręczenia honorowych Oscarów odbędzie się 19 listopada w Los Angeles. (PAP Life)

kgr/

TEMATY: