Kukiz o Ścigaj: w rządzie znalazła się osoba, która jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych

2022-06-23 06:45 aktualizacja: 2022-06-23, 11:23
Paweł Kukiz. Fot. PAP/Andrzej Lange
Paweł Kukiz. Fot. PAP/Andrzej Lange
W rządzie znalazła się osoba, która jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych, referendów i sędziów pokoju, czyli naszych postulatów - tak Paweł Kukiz odniósł się do nowej roli byłej posłanki Kukiz'15 Agnieszki Ścigaj.

W środę przewodnicząca koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj została powołana na funkcje ministra-członka Rady Ministrów. W rządzie będzie odpowiadać za integrację społeczną m.in. uchodźców z Ukrainy.

Kukiz w rozmowie z PAP odniósł się do nowej roli byłej posłanki Kukiz'15 w rządzie.

"Z mojej perspektywy to korzystne, że w rządzie znalazła się osoba, która jest gorącą zwolenniczką jednomandatowych okręgów wyborczych, referendów i sędziów pokoju, czyli tych postulatów proobywatelskich Kukiz'15" - ocenił polityk. "Z perspektywy moich interesów politycznych - a interesem politycznym są niezmiennie od 2015 roku te postulaty - to bardzo dobrze" - dodał.

Jak wskazał, Ścigaj "zawsze podkreślała, że postulaty proobywatelskie są dla niej najistotniejszymi obok działu, którym się zajmuje, czyli opieki społecznej i spraw socjalnych".

Kukiz nie chciał się natomiast odnosić do samego porozumienia o współpracy między PiS a kołem Polskie Sprawy.

Jak przekazał PAP sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, podpisane przez PiS porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspierania rządu do końca kadencji. Klub PiS nie będzie na razie poszerzany.

"Porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspólnych głosowań, wspólnych propozycji programowych, ogólnie szeroko rozumianego wspierania rządu" - powiedział i jest podobne do porozumienia z Kukiz'15, które zostało podpisane w ubiegłym roku.

Czteroosobowe dotąd koło Polskie Sprawy tworzyli obok Ścigaj także: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka. Poseł Szramka poinformował w środę przed południem, że zrezygnował z członkostwa w tym kole i ogłosił, że zostanie posłem niezrzeszonym. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

mj/