Agnieszka Ścigaj w rządzie. Sekretarz Generalny PiS zdradza szczegóły porozumienia z kołem Polskie Sprawy

2022-06-22 11:51 aktualizacja: 2022-06-22, 18:13
Agnieszka Ścigaj, fot. PAP/Mateusz Marek
Agnieszka Ścigaj, fot. PAP/Mateusz Marek
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do rządu wejdzie posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj, która będzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej w Raszynie premier został zapytany o doniesienia medialne, które pojawiły się wcześniej, że posłanka Ścigaj wejdzie do rządu.

"Po wielu rozmowach merytorycznych, po wielu rozmowach programowych o bardzo konkretnych sprawach, o bardzo wielu tematach, które nurtują Polaków, ekonomicznych, społecznych, politycznych, doszliśmy do porozumienia z kołem Polskie Sprawy i zaprosiliśmy panią poseł Agnieszkę Ścigaj do rządu" - potwierdził Morawiecki.

Poinformował, że Ścigaj zajmować ma się "szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej". Jak podkreślił, to tematyka na której Ścigaj świetnie się zna i na której koncentruje się od wielu lat.

Premier zaznaczył, że Ścigaj zajmować będzie się kwestiami integracji społecznej w okresie "napięć na forum polskim, międzynarodowym związanym z falą uchodźców z Ukrainy, ale nie tylko". "Tutaj mamy do czynienia ze zjawiskami o wiele szerszymi i tymi zagadnieniami będzie zajmowała się nowa pani minister" - dodał.

Czteroosobowe dotąd koło Polskie Sprawy tworzyli obok Ścigaj także: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka. Poseł Szramka poinformował przed południem, że zrezygnował z członkostwa w tym kole i ogłosił, że zostanie posłem niezrzeszonym. "Liczyłem na to, że potoczy się to zupełnie inaczej" - napisał poseł na Twitterze.

 

"Będzie jeszcze w środę dobra wiadomość dla Zjednoczonej Prawicy, jeśli chodzi o stabilność rządową i parlamentarną, w ciągu dnia się pewne rzeczy okażą, na razie bez szczegółów" — mówił dziś w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller.

Krzysztof Sobolewski: porozumienie z kołem Polskie Sprawy przewiduje wspieranie rządu do końca kadencji

Podpisane przez PiS porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspierania rządu do końca kadencji - wspólnych propozycji programowych, głosowań - powiedział PAP Sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski pytany przez PAP, co przewiduje podpisane przez PiS porozumienie z kołem Polskie Sprawy zwrócił uwagę, że jest ono podobne do tego podpisanego z Kukiz'15 w ubiegłym roku.

"Porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspólnych głosowań, wspólnych propozycji programowych, ogólnie szeroko rozumianego wspierania rządu" - powiedział.

Dodał, że porozumienie przewiduje współpracę do końca bieżącej kadencji.

"Porozumienie nie przewiduje startu w przyszłorocznych wyborach ze wspólnej listy. To ewentualny temat na przyszłość" - zaznaczył Sobolewski.

Czteroosobowe dotąd koło Polskie Sprawy tworzyli obok Ścigaj także: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka. Poseł Szramka poinformował w środę przed południem, że zrezygnował z członkostwa w tym kole i ogłosił, że zostanie posłem niezrzeszonym. (PAP)

Autorzy: Karol Kostrzewa, Mieczysław Rudy, Rafał Białkowski

js/