O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sąd Najwyższy USA zniósł konstytucyjne prawo do aborcji. Sprawa jej regulacji zależy od władz stanowych

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.

Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

W długo oczekiwanej opinii SN postanowił że "konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji", a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płodu przeżywalności.

"Uprawnienia do regulacji aborcji zostają zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom" - napisano w orzeczeniu. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Zełenski o atakach Rosji: liczymy na stanowczą reakcję Ameryki

  • Zniszczenia po tornadzie, które przeszło przez Kentucky. Fot. PAP/ EPA/ALLISON JOYCE
    Zniszczenia po tornadzie, które przeszło przez Kentucky. Fot. PAP/ EPA/ALLISON JOYCE

    Ameryka zmaga się się z rekordową liczbą tornad. W których stanach jest najgorzej?

  • Donald Trump ranny podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii. Fot. EPA/DAVID MAXWELL
    Donald Trump ranny podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii. Fot. EPA/DAVID MAXWELL

    Próba zamachu na życie Donalda Trumpa

  • Prezydent USA Joe Bidena. Fot. EPA/JIM LO SCALZO
    Prezydent USA Joe Bidena. Fot. EPA/JIM LO SCALZO

    Prezydent Biden: Modlę się za Trumpa i jego rodzinę, cieszę się, że jest bezpieczny

Serwisy ogólnodostępne PAP