Norwegia. Służby specjalne PST: sprawca strzelaniny powiązany z islamskim ekstremizmem

2022-06-25 19:11 aktualizacja: 2022-06-26, 08:54
Fot. Javad Parsa PAP/EPA
Fot. Javad Parsa PAP/EPA
Domniemany sprawca nocnej strzelany w klubie dla gejów w Oslo, w której zginęły dwie osoby, a 21 zostało rannych, miał powiązania z islamskim ekstremizmem - poinformowały w sobotę norweskie służby specjalne PST.

Wiedzieliśmy o nim od 2015 roku, istniała obawa jego radykalizacji w związku z przynależnością do skrajnej terrorystycznej sieci kontaktów w Norwegii" - przekazał na konferencji prasowej pełniący obowiązki szefa PST Roger Berg.

Media: 42-letni sprawca ma norweskie obywatelstwo, jest pochodzenia irańskiego, był wcześniej znany służbom specjalnym PST

Według gazety "VG" zamachu dokonał 42-letni obywatel Norwegii Zaniar Matapour, uchodźca z kurdyjskiej części Iranu. Mężczyzna miał związki z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

PST przyznało, że służby specjalne przeprowadziły z Matapourem rozmowę w maju tego roku w związku z jego krytyką wypowiedzi, które postrzegał jako "zagrożenie dla islamu". "Do wczoraj nie mieliśmy wskazówek, że możemy mieć do czynienia z przemocą z jego strony" - tłumaczył Berg.

Poziom zagrożenia terrorystycznego podwyższony do nadzwyczajnego

W związku ze strzelaniną w Oslo PST podwyższyło poziom zagrożenia terrorystycznego w Norwegii do nadzwyczajnego (poziom piąty) ze zwyczajnego (poziom trzeci).

Norweska policja w sobotę po południu na konferencji prasowej stwierdziła, że "nadal nie wiadomo, jakie były motywy podejrzanego". "Brane są pod uwagę motywy polityczne oraz przestępstwo z nienawiści" - podkreślił Borge Enoksen z policji.

Do zamachu doszło w sobotę o godz. 1.14 w popularnym wśród gejów klubie nocnym London Pub w rozrywkowej dzielnicy Oslo. Ofiarami śmiertelnymi są dwaj mężczyźni w wieku 50 i 60 lat. Rannych jest 21 osób, w tym 10 poważnie. Wśród poszkodowanych są również goście sąsiedniego lokalu.

Matapour został zatrzymany przez policję niedługo po ataku, miał przy sobie dwie sztuki niezarejestrowanej broni, w tym automatyczną.

Organizatorzy mającej się odbyć w sobotę parady Pride odwołali imprezę, a także wydarzenia towarzyszące. (PAP)

 

dsk/ mj/