Krzemieńczuk: rośnie liczba ofiar, wielu zaginionych. Ogłoszono żałobę [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-28 06:32 aktualizacja: 2022-06-29, 06:50
Akcja ratunkowa w centrum handlowym w Krzemieńczuku, Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Akcja ratunkowa w centrum handlowym w Krzemieńczuku, Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Rośnie liczba ofiar - do ponad 20 - rosyjskiego ataku na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku. Za zaginionych uznawanych jest 21 osób; część z nich może być wśród znalezionych zabitych. Większość zwłok nie została zidentyfikowana, ponieważ ciała są w znacznym stopniu spalone. Rannych zostało 59 osób: 25 z nich hospitalizowano - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Na miejscu trwają prace poszukiwawcze, które według ministra mogą potrwać do środy rano. Dotychczas oczyszczono z gruzów 60 proc. obiektu.

22:49 Pierwsza dama Ukrainy dla CNN: nasz kraj nie widzi końca swojego cierpienia

W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy - powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska we wtorkowym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

21:47 Co najmniej jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim

Co najmniej jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy we wtorek – poinformowały władze regionu.

21:37 Zełenski podczas RB ONZ: Rosja jest państwem terrorystycznym, konieczna jest prawna definicja tego terminu 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

21:17 Mer Siewierodoniecka: w mieście pozostaje 7-8 tysięcy mieszkańców

W zajętym przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy pozostaje 7-8 tysięcy mieszkańców, w mieście kończą się zapasy żywności, a nowa nie jest dostarczana - powiedział we wtorek ukraiński mer miasta Ołeksandr Striuk.

21:09 Cichanouska do Zełenskiego: narody Białorusi i Ukrainy muszą zachować jedność

„Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi. A bez wolnej Białorusi nie może być bezpieczeństwa na Ukrainie i w regionie” – powiedziała Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji w opublikowanym we wtorek wystąpieniu skierowanym do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:28 Niemcy i Holandia dostarczą Ukrainie sześć kolejnych Panzerhaubitze 2000

Niemcy i Holandia wspólnie dostarczą Ukrainie sześć kolejnych samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000 – poinformowały we wtorek w Madrycie szefowe resortów obrony Niemiec i Holandii, Christine Lambrecht i Kasja Ollongren.

20:20 Warszawa. WUM przeszkoli 400 ukraińskich lekarzy m.in. w zakresie medycyny ratunkowej

Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeszkolą 400 ukraińskich lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania urazów wielonarządowych w warunkach wojennych - przekazał we wtorek PAP rzecznik uczelni Jarosław Kulczycki.

19:38 Rząd USA wpisał na czarną listę 36 firm m.in. z Chin za pomoc rosyjskiemu przemysłowi wojskowemu

Ministerstwo handlu USA poinformowało we wtorek o wpisaniu na czarną listę 36 spółek i osób m.in. z Chin, Wietnamu, Pakistanu i Rosji za wspieranie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz obchodzenie sankcji przeciwko Iranowi.

19:32 Ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego: Rosjanie prowadzą politykę dyskryminacji językowej

Na tymczasowo okupowanych terytoriach Rosjanie prowadzą politykę dyskryminacji językowej, starając się wyrugować język ukraiński, co ma posłużyć demontażowi ukraińskiej państwowości - powiedział we wtorek ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń, cytowany przez Ukrinform.

19:10 Rosjanie zaatakowali miasto Dniepr sześcioma rakietami Kalibr wystrzelonymi z Morza Czarnego

W ataku rakietowym na położone na wschodzie Ukrainy miasto Dniepr we wtorek został zniszczony warsztat samochodowy; wybuchł pożar, możliwe, że pod gruzami znajdują się cywile - przekazał mer miasta. Wojsko informuje, że w stronę miasta znad Morza Czarnego poleciało sześć rakiet Kalibr, z których cztery udało się zestrzelić.

18:58 Sztab Generalny Ukrainy: zbiórki wojskowe planowane na południu Białorusi

Ukraiński sztab generalny podał we wtorek, że w obwodzie homelskim na południu Białorusi planowane są w dniach 28 czerwca-16 lipca zbiórki osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Sztab oświadczył, że niewykluczone są prowokacje z tym związane.

18:49 Mer Charkowa: myślimy już o odbudowie gospodarki w mieście i całym kraju

Myślimy już o odbudowie gospodarki w Charkowie i całej Ukrainie; mamy tu rozległe plany – mówił we wtorek na Światowym Forum Miejskim w Katowicach Mer Charkowa Igor Terechow. Ocenił, że kluczowe będzie pozyskanie inwestorów i ekspertów.

18:42 Bułgaria wydali 70 rosyjskich dyplomatów i innych pracowników przedstawicielstw Rosji

Bułgaria podjęła decyzję o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i pracowników przedstawicielstw Rosji, działalność tych osób nie jest zgodna z ich statusem dyplomatycznym - poinformował we wtorek premier Kirił Petkow. Mają opuścić kraj do 3 lipca.

18:02 SBU ustaliła nazwiska rosyjskich wojskowych, którzy wydali rozkaz rozstrzelania cywilów pod Kijowem

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew.

17:29 USA ogłosiły sankcje przeciwko kolejnym firmom zbrojeniowym i zakazały importu złota z Rosji

Amerykański resort finansów ogłosił we wtorek, że zakaże importu złota z Rosji oraz obejmie sankcjami 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym, w tym państwowy koncern Rostec. Nowe sankcje są efektem porozumienia państw G7.

16:49 Minister obrony Ukrainy o „dużych planach” zakupów Bayraktarów i trzech dronach, które producent przekaże bezpłatnie

Ukraina ma duże plany, dotyczące zakupu tureckich dronów Bayraktar – napisał we wtorek na Facebooku minister obrony Ołeksij Reznikow. Potwierdził również, że producent przekaże bezpłatnie trzy nowe drony po tym, jak Ukraińcy w rekordowym tempie zebrali pieniądze na te maszyny.

16:47 Naukowiec z Ukrainy: jeżeli wojna potrwa dwa lata, w kraju ubędzie 5 mln ludzi

Jeżeli wojna skończy się jeszcze w tym roku, na Ukrainie ubędzie do 600 tys. mieszkańców, jeśli potrwa dwa lata - nawet 5 mln - powiedziała we wtorek Ełła Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Studiów Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowana przez agencję UNIAN.

15:59 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że udaremniła rosyjskie ataki hakerskie na wspólną transmisję ukraińskich kanałów telewizyjnych. Według SBU hakerzy próbowali uzyskać dostęp m.in. do wiadomości telewizyjnych nadawanych na żywo.

"Specjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wykryli i zablokowali podjęte przez rosyjskie służby specjalne próby" włamania się do systemów elektronicznych ukraińskich kanałów telewizyjnych - oświadczyła SBU. Celem ataku - według SBU - było uzyskanie dostępu do transmisji materiałów wideo nadawanych na żywo i do "paska" z wiadomościami na ekranie. Hakerzy próbowali też włamać się "do poszczególnych komputerów współpracowników kanałów telewizyjnych". Na komputerach tych opracowywane są treści nadawane przez stacje.

15:51 Ukraińscy śledczy znają nazwiska rosyjskich pilotów, którzy uderzyli w centrum handlowe w Krzemieńczuku.

15:28 "Putin chce zniszczyć całą Ukrainę i zabić cały naród ukraiński" - powiedziała w wywiadzie dla niemieckiej stacji RTL/ntv była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Jej zdaniem "świat stoi w obliczu trzeciej wojny światowej".

Po ponad czterech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę była szefowa rządu Ukrainy nie widzi obecnie szans na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. "Jest dla nas tylko jedna droga - zwycięstwo na polu bitwy" - oceniła. Jak ostrzegła, zagrożona jest nie tylko Ukraina. "Cały świat stoi w obliczu trzeciej wojny światowej" - przekonywała Tymoszenko.

15:17 Nagranie z kamer monitoringu ulicznego w parku obok centrum handlowego w Krzemieńczuku, na którym widać siłę wybuchu. Ludzie w panice wskakują do wody.

14:58 Urzędnik władz miejskich w okupowanym Enerhodarze od pięciu dni przebywa w rosyjskiej niewoli – powiadomił mer miasta Dmytro Orłow.

„Pięć dni temu okupanci wzięli do niewoli szefa departamentu własności komunalnej Borysa Jarmołenkę, który jest znany ze swojego proukraińskiego stanowiska” – powiadomił Orłow w Telegramie. Mężczyzna został zabrany z pracy, miejsce jego pobytu jest nieznane. Orłow zaznaczył, że to starszy człowiek, który ma problemy ze zdrowiem.

Enerhodar w obwodzie zaporoskim to miasto przy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Zarówno miejscowość, jak i sama siłownia znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Według władz ukraińskich wojska rosyjskie rozmieściły uzbrojenie na terenie elektrowni oraz zbudowały fortyfikacje w jej pobliżu.

14:29 Wokół Lisiczańska trwają walki z różnych kierunków, nie można tam dowozić pomocy humanitarnej, bo trasy dojazdowe są wciąż ostrzeliwane - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Nazwał Lisiczańsk "ostatnim przyczółkiem" w regionie.

"Miasto jest codziennie niszczone i pozostawanie w Lisiczański jest dla miejscowej ludności nadzwyczaj niebezpieczne" - ostrzegł Hajdaj. Poinformował, że zapasy żywności i leków w atakowanym mieście starczą na kilka tygodni. "W ostatnich dniach nie wozimy pomocy humanitarnej, drogi są pod ciągłymi ostrzałami" - relacjonował. Dodał, że wojska rosyjskie ostrzelały magazyn z pomocą humanitarną.

14:25 Pięć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po kolejnym rosyjskim ostrzale Charkowa. Poinformował o nim szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow. „Okupanci ostrzelali dzielnicę Industrialną. W jednym z zakładów wybuchł pożar” – powiadomił Syniehubow w Telegramie. Jak napisał urzędnik, na razie wiadomo o pięciu rannych osobach. Jedna z nich jest w stanie ciężkim.

14:18 Rozmawiałam z córką po pierwszej syrenie alarmowej, po drugim sygnale straciłam z nią wszelki kontakt - mówi w rozmowie z telewizją Sky News Ludmiła, matka pracującej w ostrzelanym przez Rosję centrum handlowym w Krzemieńczuku 22-letniej Tatiany.

22-latka pracowała przy stoisku z telefonami komórkowymi w centrum handlowym Amstor w położonym w centralnej Ukrainie Krzemieńczuku. Rosjanie ostrzelali je w poniedziałek, we wtorek Tatiana nadal znajduje się na liście osób zaginionych.

Ludmiła po ataku udała się do szpitala, do którego - jak się dowiedziała - przewieziono dwie młode kobiety wyciągnięte spod gruzów budynku. Na miejscu, będąc w stanie sugerować się jedynie kolorem włosów ofiar, okazało się, że żadna z nich nie jest jej córką.

14:15 Osoby odpowiedzialne za rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku mogą być sądzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, dlatego okoliczności tej zbrodni należy udokumentować z punktu widzenia prawa międzynarodowego - oceniła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

"Do Krzemieńczuka przyjechali eksperci z krajów trzecich, którzy już byli obecni na Ukrainie i mają doświadczenie we współpracy z naszymi funkcjonariuszami i śledczymi. (...) Musimy natychmiast przyjąć standardy międzynarodowego prawa humanitarnego. Jest to trudne, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, mimo że od ośmiu lat znajdujemy się w stanie wojny. Należy jednak działać w ten sposób, ponieważ jest możliwe, że sprawa ta będzie rozpatrywana w Hadze" - zadeklarowała Wenediktowa, cytowana przez agencję UNIAN.

13:30 17 ukraińskich obrońców uwolniono w ramach wymiany jeńców ze stroną rosyjską - podał wywiad wojskowy Ukrainy. Wymianę przeprowadzono w formacie 15 na 17.

Do domów wraca 16 ukraińskich wojskowych, w tym dwóch oficerów i 14 żołnierzy, oraz jeden cywil. Pięciu uwolnionych jeńców jest ciężko rannych i wymaga natychmiastowego leczenia. Serwis Suspilne napisał wcześniej, że w obwodzie mikołajowskim odbyła się wymiana jeńców. Według portalu do domów wraca 17 Ukraińców. Suspilne podało, że prawie wszyscy uwolnieni to cywile.

13:21 Na naszej ziemi trwa walka, jakiej nie oglądano od czasu II wojny światowej; nie mamy prawa przekazywać tej wojny naszym dzieciom, musimy zniszczyć wroga tu i teraz - ocenił dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny po rozmowie telefonicznej z odpowiednikami z USA i Wielkiej Brytanii.

Rozmowa Załużnego z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milley'em i dowódcą armii Wielkiej Brytanii admirałem Tonym Radakinem miała miejsce w poniedziałek wieczorem.

12:24 Armia rosyjska nie ostrzeliwuje obiektów cywilnych na Ukrainie przez pomyłkę, są to skalkulowane uderzenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Uderzać rakietami w obiekty cywilne mogą tylko całkowicie szaleni terroryści, dla których nie powinno być miejsca na ziemi" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram. "I nie są to pomyłkowe trafienia rakiet w przedszkola, szkoły, centra handlowe, budynki mieszkalne - to skalkulowane uderzenia okupantów" - dodał.

12:23 Przedmieścia miasta Zołote w obwodzie ługańskim zniszczone przez Rosjan:

12:18 Ihor Kołychajew, mer Chersonia lojalny wobec władz w Kijowie, został uprowadzony przez rosyjskich okupantów - przekazałagazeta internetowa Ukrainska Prawda za doradczynią Kołychajewa, Hałyną Liaszewską. Mer pozostał w Charkowie nie zważając na realia rosyjskiej okupacji. Kołychajew powtarzał, że wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wobec wyborców - czytamy w Ukrainskiej Prawdzie.

Doniesienia o porwaniach samorządowców lojalnych wobec Kijowa pojawiają się od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj. Najgłośniejszy taki przypadek miał miejsce 11 marca, gdy uprowadzono mera Melitopola Iwana Fedorowa. Pięć dni później uwolniono go, wymieniając za dziewięciu rosyjskich jeńców wojennych, którzy wcześniej trafili do ukraińskiej niewoli.

11:57 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie wzrosła do "ponad 20" - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. "Już wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano" - powiedział Tymoszenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Poinformował też o wpłynięciu ponad 40 zgłoszeń od bliskich osób, które mogły być w czasie ataku w centrum handlowym.

Na miejscu trwa akcja poszukiwawcza, w której uczestniczą setki ludzi. Minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski zapowiedział, że prace zapewne będą trwać do środy rano. W mieście i regionie ogłoszono żałobę. Na miejsce tragedii mieszkańcy przynoszą kwiaty i zabawki.

11:45 W obwodzie lwowskim zatrzymano obywatela Ukrainy, byłego funkcjonariusza sowieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), który pomagał rosyjskim wojskom w przeprowadzeniu ataków rakietowych w tym regionie - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

"Mężczyzna pochodzący ze Lwowa (...) w marcu przekazywał agresorom (...) przy pomocy jednego z komunikatorów informacje na temat lokalizacji ukraińskich sił zbrojnych w celu przeprowadzenia ataków rakietowych (na te pozycje)" - czytamy w komunikacie prokuratury na Telegramie.

11:40 Na Ukrainę wróciły ciała 46 ukraińskich wojskowych, w tym 21 obrońców mariupolskich zakładów Azowstal - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.

Kolejna operacja, mająca na celu odzyskanie ciał poległych ukraińskich wojskowych, odbyła się w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju - czytamy w komunikacie resortu. "Ukraina odzyskała ciała 46 bohaterskich obrońców, by ich godnie pochować. 21 z nich to obrońcy Azowstalu" - przekazano. 

11:23 Prace poszukiwawcze w ostrzelanym przez rosyjskie siły centrum handlowym w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie powinny potrwać do środy rano; wtedy będzie znany ostateczny bilans ofiar - oznajmił we wtorek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

Minister zapewnił, że centrum handlowe, które zostało zniszczone w ostrzale, jest wyłącznie cywilnym obiektem. "Nigdy tu nie były rozlokowywane ani siły zbrojne, ani inne zbrojne formacje. Nie ma bunkrów i magazynów z bronią, nie ma niczego, co zagrażałoby komukolwiek z wojskowych, dlatego jest to celowe trafienie w cywilny obiekt" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

10:43 Jest bardzo znamienne, że w obliczu niewystarczających efektów działań na Ukrainie przywódca Rosji Władimir Putin zaczyna dymisjonować dowódców ze swojego bliskiego otoczenia, takich jak generał Aleksandr Dwornikow; świadczy to o bezsilności Kremla - ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw.

W opinii wiceszefa resortu, cytowanego przez portal obozrevatel.com, częste zmiany na kierowniczych stanowiskach w rosyjskiej armii są związane z tym, że generałowie nie spełniają oczekiwań Putina, który bardzo często modyfikuje cele inwazji.

10:15 Francja wyśle "znaczną liczbę" transporterów opancerzonych na Ukrainę oraz sześć dodatkowych dział typu Caesar – poinformował minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Parisien".

"Armie potrzebują pojazdów opancerzonych, aby szybko poruszać się w obszarach pod ostrzałem wroga" – powiedział w poniedziałek wieczorem Lecornu. Minister nie podał jednak żadnych szczegółów na temat planowanego terminu wysłania uzbrojenia.

Lecornu poinformował, że dostarczanie rakiet przeciwokrętowych, o które zabiega Kijów, jest przedmiotem analiz strony francuskiej.

09:43 Zwykli Rosjanie w mediach społecznościowych cieszą się z ataku na centrum w Krzemieńczuku, a dyplomaci i urzędnicy rozsiewają teorie konspiracyjne - pisze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Okropnie jest obserwować rosyjskie reakcje na atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zwykli Rosjanie cieszą się w mediach społecznościowych. Rosyjscy dyplomaci i urzędnicy rozsiewają szalone teorie konspiracyjne, zaprzeczając temu, że w ogóle doszło do ataku" - napisał Kułeba na Twitterze. "Rosja to kraj zabójców i patentowanych kłamców" - dodał. 

09:22 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 35 250 żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Minionej doby Rosja straciła też 15 czołgów, 17 pojazdów opancerzonych, siedem systemów artylerii, system przeciwlotniczy i śmigłowiec – napisano w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Łączne straty Rosji od 24 lutego do 28 czerwca wynoszą według ukraińskiego sztabu: 1567 czołgów, 3704 pojazdy opancerzone, 217 samolotów, 185 helikopterów, 778 systemów artylerii, 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 102 systemy przeciwlotnicze, 2589 pojazdów i cystern, 14 jednostek pływających i 636 dronów. 

09:13 Rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji Kremla - poinformował na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim. "Jedynym warunkiem odzyskania ponad miliona ton zboża, pozostającego na okupowanych obszarach, jest wyzwolenie tych ziem" - ocenił w niedzielę Wysocki, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

W sobotę przedstawiciele ukraińskich władz z zajętego przez rosyjskie wojska Berdiańska poinformowali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu okręty wojenne wroga. Z innego okupowanego miasta południowej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 aut ze zbożem.

08:59 Siły rosyjskie wystrzeliły nocą z poniedziałku na wtorek w Mikołajów na południu Ukrainy 11 rakiet - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. W ostrzale Oczakowa zginęły trzy osoby, w tym sześciolatka. Trzymiesięczne dziecko jest w śpiączce.

"Nocą przeprowadzono atak rakietowy na Mikołajów, około 11 rakiet. Część z nich strąciła obrona powietrzna" - przekazał Kim.

"Był też ostrzał Oczakowa. Trzech zabitych, sześciu rannych. Zginęła sześcioletnia dziewczynka, a trzymiesięczne dziecko jest w śpiączce" - dodał. Miasto ostrzelano z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

08:28 Ratownicy oczyścili do tej pory z gruzów połowę ostrzelanego w poniedziałek przez siły rosyjskie centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie - podaje serwis Hromadske. Za zaginione uznano 36 osób.

"Niestety według stanu obecnego wiadomo o 18 zabitych wskutek rosyjskiego uderzenia. 36 osób uznanych jest za zaginione" - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. Gubernator opublikował zdjęcia z miejsca zdarzenia.

08:15 Do Lisiczańska nie można od dwóch dni zawieźć pomocy humanitarnej, w mieście jest ok. 15 tys. ludzi - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. W obwodzie działają rosyjskie grupy dywersyjne.

Rosyjskie siły w poniedziałek ostrzelały w Lisiczańsku ludzi, którzy przyszli nabrać wody z cysterny. Zginęło osiem osób, w tym dziecko. 21 osób zostało rannych.

08:05 Liczba ofiar śmiertelnych po rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku wzrosła do 18 - poinformowała we wtorek rano na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Doniesienia o 18 zabitych przekazał też szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

07:23 Rosyjskie siły prowadzą na Ukrainie szturm na kierunku lisiczańskim, charkowskim i słowiańskim, chcą przejąć kontrolę nad drogą Bachmut-Lisiczańsk i przygotowują się do ofensywy na Słowiańsk - podaje we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07: 11 Wojska rosyjskie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną i siły ukraińskie na południu kraju, próbując odzyskać stracone wcześniej pozycje, ale Ukraińcy nie ustępują – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Ukraińska artyleria i jednostki rakietowe wyeliminowały poprzedniej doby w obwodzie chersońskim 18 rosyjskich żołnierzy, czołg, haubicę i polowy skład amunicji – przekazało dowództwo Południe w komunikacie.

05:00 Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".

"Pełniliśmy rolę mediatora i w wyniku naszych negocjacji osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia centrum operacyjnego w Stambule. Mamy nadzieję, że statki załadowane zbożem odpłyną z Ukrainy jak najszybciej" – powiedział Altun.

04:31 W wyniku rosyjskiego ataku na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 16 - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek Dmytro Łunin, szef władz obwodowych.

"Obecnie wiemy o 16 zmarłych i 59 rannych, z czego 25 jest hospitalizowanych. Informacje są aktualizowane" - powiedział szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Serhij Kruk.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksija Daniłowa, na Krzemieńczuk Rosjanie wystrzelili dwie rakiety. Jedna z nich uderzyła w centrum handlowe, druga leciała w kierunku stadionu miejskiego

01:15 Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności - napisali w poniedziałek wieczorem we wspólnym oświadczeniu przywódcy państw grupy G7 w związku z rosyjskim atakiem na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie.

"Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą w opłakiwaniu niewinnych ofiar tego brutalnego ataku" – napisano we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze przez rzecznika niemieckiego rządu.

"Masowe ataki na niewinnych cywilów to zbrodnie wojenne – dodano - Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności".

22:47 Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi we wtorek rosyjskie ataki przeciwko celom cywilnym na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

"Odrażające. Absolutnie odrażające. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się jutro, by omówić rosyjskie okrucieństwa przeciwko cywilom. Musimy w dalszym ciągu pociągać Rosję do odpowiedzialności" - oznajmiła Thomas-Greenfield na Twitterze.

22:20 Po rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku wpłynęło ponad 40 wniosków od obywateli w sprawie zaginięcia ich krewnych - napisała Ukrainska Prawda powołując się na Biuro Prokuratora Generalnego.

21:43 Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

"Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom" - powiedział prezydent w wieczornym nagraniu.

21:30 W wyniku rosyjskiego ostrzału w poniedziałek w Doniecku - w Słowiańsku i Selidowie - zginęło dwóch cywilów, a 13 zostało rannych - podała Ukrainska Prawda powołując się na szefa Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Pawła Kyrylenko. Dodał, że obecnie nie jest możliwe ustalenie dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowacha.

21:04 Armia rosyjska ostrzelała ludzi, którzy przyszli po wodę w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz regionu Serhij Hajdaj. Jak przekazał, co najmniej osiem osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych. Według gubernatora armia przeciwnika ostrzelała grupę mieszkańców miasta z systemu Uragan. Cywile trafili pod ostrzał, kiedy przyszli po wodę z podstawionej cysterny. Osiem osób zginęło, 21 trafiło do szpitala. Pięciu poszkodowanych po otrzymaniu pomocy medycznej pozostało w mieście, a 16 przewieziono do szpitali w innych regionach

20:55 Turecka firma Baykar przekaże za darmo trzy drony Bayraktar TB2,na które w ramach prowadzonej zbiórki złożyli się obywatele Ukrainy - informują ukraińskie media. Zgromadzone na ich zakup środki finansowe mają być przeznaczono dla ludności Ukrainy

20:25 Atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to barbarzyński akt terroru, celowo uderzono w miejsce, gdzie gromadzili się ludzie - stwierdził w TVN24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Według niego, atak będzie przedmiotem dyskusji podczas szczytu NATO w Madrycie. Najlepszą odpowiedzią na ten akt będzie - w jego ocenie - przygotowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wzmocnioną politykę obrony i odstraszania Rosji. "To po pierwsze. Po drugie - kontynuacja, albo nawet wzmożenie wsparcia dla Ukrainy, w tym także wsparcia militarnego i gospodarczego. Tak, jak mówiłem, rafineria w Krzemieńczuku jest jedyną funkcjonującą, ale tak na pół gwizdka, bo już wcześniej była wielokrotnie bombardowana, więc to wsparcie w postaci paliwa również powinno iść na Ukrainę, aby Ukraina mogła skutecznie się bronić" - powiedział Przydacz.

20:20 Cierpiący głód mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Mariupola zmuszeni są do polowania na gołębie - poinformowały władze miasta. Poważnym problemem jest też brak wody pitnej.