Bułgaria wydali 70 rosyjskich dyplomatów i pracowników przedstawicielstw. "Ich rola była wyłącznie przykrywką"

2022-06-28 19:10 aktualizacja: 2022-06-29, 08:25
Premier Bułgarii Kirił Petkow Fot. SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA
Premier Bułgarii Kirił Petkow Fot. SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA
Bułgaria podjęła decyzję o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i pracowników przedstawicielstw Rosji, działalność tych osób nie jest zgodna z ich statusem dyplomatycznym - poinformował we wtorek premier Kirił Petkow. Mają opuścić kraj do 3 lipca.

Ambasador Rosji Eleonora Mitrofanowa została wezwana do MSZ w Sofii, gdzie powiadomiono ją o decyzji władz bułgarskich.

Szef rządu, który wcześniej we wtorek złożył dymisję po wyrażeniu mu wotum nieufności przez większość parlamentarną, powiedział, że decyzję podjęto na podstawie ustaleń bułgarskich służb specjalnych. Dodał, że spodziewa się, że w najbliższą niedzielę samolot wywiezie z Bułgarii wydalone osoby.

Większość tych ludzi pracowała bezpośrednio dla obcych służb i ich dyplomatyczna rola była wyłącznie przykrywką. Kiedy obce rządy próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Bułgarii, my odpowiadamy” – oświadczył Petkow.

Resort spraw wewnętrznych w komunikacie podał, że liczebność personelu rosyjskich przedstawicielstw w Bułgarii nie powinna przekraczać liczby bułgarskich przedstawicieli dyplomatycznych w Rosji. Jak podkreślono, jest to zgodne z zapisami konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Ponadto działalność osób wskazanych do wydalenia z Bułgarii była niezgodna z tą umową - wskazano.

Rosja ma zamknąć konsulat w naddunajskim Ruse w odpowiedzi na decyzję Bułgarii o zamknięciu konsulatu w Jekaterynburgu.

Z Sofii Ewgenia Manołowa 

mar/