Bezczeszczenie polskich miejsc pamięci na Białorusi. MSZ: zniszczenia dotyczą głównie terenu Grodzieńszczyzny

2022-06-30 21:33 aktualizacja: 2022-07-01, 09:06
MSZ: apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe ukrócenie aktów wandalizmu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)
MSZ: apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe ukrócenie aktów wandalizmu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty bezczeszczenia miejsc polskiej pamięci narodowej na Białorusi; stanowczo potępiamy tworzenie przez miejscowe władze atmosfery przyzwolenia na takie praktyk; sprzyja im antypolska kampania w białoruskich mediach - czytamy w oświadczeniu MSZ.

MSZ opublikowało w czwartek oświadczenie, w którym wyraziło "wielkie zaniepokojenie" aktami wandalizmu wobec polskich miejsc pamięci narodowej na Białorusi. "Zniszczenia te dotyczą głównie terenu Grodzieńszczyzny, gdzie znajduje się ok. 550 miejsc spoczynku polskich żołnierzy, uczestników powstań narodowych, obrońców Grodna. W ostatnim czasie nieznani sprawcy zdewastowali polskie nagrobki i upamiętnienia w Bogdanach, Bobrowiczach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie, Jodkiewiczach" - informuje MSZ.

Antypolska kampania

MSZ "zdecydowanie potępia tworzenie przez miejscowe władze atmosfery przyzwolenia na takie praktyki" - czytamy. Jak podano w komunikacie, praktykom tym sprzyja "wydatnie oszczercza antypolska kampania" prowadzona przez białoruskie media.

"Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe ukrócenie aktów wandalizmu na cmentarzach oraz o ujawnienie i rozliczenie sprawców. Polska stanowczo domaga się poszanowania dla grobów i upamiętnień osób zmarłych. Kwestia ta, zgodnie z międzynarodowymi standardami, powinna zostać całkowicie wyłączona z bieżących sporów politycznych" - wezwało MSZ.(PAP)

gn/