Sondaż: Ukraińcy wierzą w wojsko i Zełenskiego. Są też wdzięczni Polsce

2022-07-02 20:18 aktualizacja: 2022-07-03, 07:08
Wołodymyr Zełenski w Buczy, Fot. PAP/Abaca
Wołodymyr Zełenski w Buczy, Fot. PAP/Abaca
Większość respondentów jest wdzięczna Polsce - aż 89 proc. Ukraińców jest zadowolonych z tego, jak ten kraj pomaga walczącej Ukrainie. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania (77 proc.), a na trzecim Stany Zjednoczone (73 proc.). Daleko w tyle pozostały Francja i Niemcy - tylko 27 i 22 proc. respondentów jest zadowolonych ze wsparcia dla Ukrainy. Wyniki sondażu opinii publicznej opublikowało amerykańskie wydanie "The Wall Street Journal".

Przy udziale specjalistów z Uniwersytetu w Chicago i ukraińskiej agencji socjologicznej Info Sapiens przeprowadzono wywiady ze 1005 mieszkańcami wszystkich regionów Ukrainy, w tym także spoza kraju.

Z opublikowanych wyników badania wynika, że mieszkańcy Ukrainy coraz częściej czują się Ukraińcami, a dziewięciu na dziesięciu Ukraińców zajmuje teraz skrajnie negatywną pozycję w stosunku do kraju agresora i nie chce mieć z nim nic wspólnego. 

97 proc. Ukraińców nazwało inwazję głównym zagrożeniem dla Ukrainy. 85 proc. respondentów obarcza Rosję winą za obecną wojnę i jest przekonanych, że kwestia posiadania przez Ukrainę Mariupola, Chersonia, Berdiańska w ogóle nie podlega dyskusji.

54 proc. badanych ma „bardzo negatywny” stosunek do mieszkańców Rosji.

91 proc. respondentów uważa się za etnicznych Ukraińców. 89 proc. jest przekonanych, że język ukraiński powinien pozostać jedynym językiem państwowym.

Większość Ukraińców nie popiera idei używania języka rosyjskiego w szkołach, na uczelniach, w sądach i sprzeciwia się nadaniu mu statusu języka regionalnego oraz dopuszczeniu do używania w organach państwowych na terenach, na których rosyjskojęzyczny żyje ludność.

Jednak w sprawach literatury Ukraińcy nie są aż tak radykalni: pomysł wyrzucania rosyjskich książek z bibliotek i księgarni poparło tylko 38 proc., a 34 proc. opowiedziało się za ich zachowaniem.

Zdecydowana większość Ukraińców, 97 proc., ufa swojemu wojsku. Na drugim miejscu jest Wołodymyr Zełenski z 84 proc. zaufaniem. Znacznie niższy jest wskaźnik zaufania do rad lokalnych (58 proc.) i Rady Najwyższej (38 proc.).

Zdaniem większości badanych Zełenski najlepiej radzi sobie w budowaniu relacji z krajami zachodnimi - 80 proc. respondentów oceniło jego pracę w tej części pozytywnie. Ukraińcy doceniają także jego rolę jako lidera w walce z najeźdźcami (78 proc.). Ale w kwestiach ekonomicznych są mniej zadowoleni z jego pracy. (PAP)

Kamila Wronowska