Dramat na torze Formuły 1. Wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii przerwano

2022-07-03 17:08 aktualizacja: 2022-07-04, 11:57
Wypadek na torze Silverstone Fot. Christian Bruna/PAP/EPA
Wypadek na torze Silverstone Fot. Christian Bruna/PAP/EPA
Zhou Guanyu jest przytomny i przechodzi badania w centrum medycznym - poinformował jego team Alfa Romeo Racing Orlen. Chiński kierowca Formuły 1 miał groźny wypadek tuż po rozpoczęciu wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii, 10. rundy cyklu. Wyścig przerwano. Rywalizacja został wznowiona po kilkudziesięciu minutach

"Po wypadku na starcie GP Wielkiej Brytanii Zhou Guanyu jest przytomny i trafił do centrum medycznego na torze, gdzie przechodzi badania" - napisano na Twitterze zespołu, którego kierowcą rezerwowym jest Robert Kubica.

Podczas telewizyjnej transmisji wyemitowano też komunikat, który inżynier wyścigowy przekazał przez radio Finowi Valtteriemu Bottasowi, drugiemu z zawodników Alfa Romeo. "Z Zhou wszystko ok" - podkreślił.

Fot. Christian Bruna/PAP/EPA

Tuż po starcie wyścigu na Silverstone Brytyjczyk George Russell (Mercedes), lekko popchnięty przez jednego z rywali, wpadł na bolid prowadzony przez Zhou na tyle niefortunnie, że auto Chińczyka przekoziołkowało i sunąc kołami do góry uderzyło w barierkę. Incydent wyglądał groźnie i początkowo nawet nie pokazywano żadnych powtórek - te pojawiły się w transmisji telewizyjnej dopiero wówczas, gdy potwierdzono, że 23-letni Zhou nie odniósł poważnych obrażeń.

W osobną kolizję byli uwikłani reprezentant Tajlandii Alexander Albon (Williams), Francuz Estepan Ocon (Alpine) oraz Japończyk Yuki Tsunoda (Alpha Tauri). Nikomu z nich, podobnie jak Russellowi, nic się nie stało. Wyścig został przerwany. Wznowiono go po kilkudziesieciu minutach.

mar/