W Mariupolu zaczęły zawalać się uszkodzone budynki. Wciąż żyją w nich ludzie. "Bo nie mają gdzie indziej"[RELACJA NA ŻYWO]

2022-07-04 06:32 aktualizacja: 2022-07-05, 06:47
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
W okupowanym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, zaczęły zawalać się ostrzelane przez armię rosyjską budynki - informuje Petro Andriuszeczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta. W uszkodzonych blokach wciąż mieszkają ludzie. "W Mariupolu zaczęły zawalać się uszkodzone budynki. Pierwszy wczoraj (...), w piwnicy była kobieta, którą na szczęście udało się wydostać spod gruzów" - pisze Andriuszczenko. 

22:34 Bitwy, które przesądzą o losie wojny na Ukrainie, dopiero się odbędą - uważają Neil Melvin z londyńskiego think tanku RUSI i Rob Lee z amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej. Zdaniem Lee "strategiczna bitwa o Ukrainę będzie prawdopodobnie miała miejsce na południu" tego kraju.

22:17 Stoimy przy Polsce w kwestiach bezpieczeństwa, musimy rozmawiać z Polską o sprawach, które wymagają pracy z obu stron - o demokracji, praworządności i wartościach - powiedział w poniedziałek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

22:08 "Analizowałem (Władimira) Putina od momentu jego wejścia na scenę polityczną pod koniec lat 90., od szefa stacji KGB w Sankt Petersburgu po premiera i prezydenta. Byłem dyrektorem ds. Rosji w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa za czasów prezydenta (Billa) Clintona. Putin był przedmiotem moich badań od bardzo dawna. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci mój ojciec powtarzał: za bardzo ufamy temu Putinowi, wciągamy go na Zachód bez odpowiedniego rozliczenia z jego czynów" - wskazał ambasador Mark Brzezinski.

21:17 Głównym źródłem finansowania powojennej odbudowy Ukrainy powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom - powiedział w poniedziałek w Lugano premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przywołał wyliczenia według których zamrożono 300-500 mld dolarów rosyjskiego majątku. Koszty odbudowy Ukrainy ocenił na 750 mld USD.

20:52 "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie, wspierana przez Białoruś, każe nam zastanowić się nad systemem bezpieczeństwa, który został zbudowany po zakończeniu zimnej wojny. Rozpoczynając pełnoskalową wojnę przeciwko Ukrainie Rosja pokazała, że nie jest ani w stanie, ani nie jest zainteresowana, kontynuacją istnienia swojego państwa jako opartego na europejskim systemie bezpieczeństwa. Rosja postrzega ten system jako konstrukcję, którą trzeba zniszczyć" - oznajmił Rau.

20:19 Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

19:36 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła zorganizowaną grupę, która zajmowała się niezgodną z prawem legalizacją pobytu na Ukrainie cudzoziemców, m.in. Rosjan - poinformowała w poniedziałek SBU na swoim profilu na Facebooku.

19:09 Prezydent Wołodymyr Zełenski miał całkowitą rację mówiąc o tym, że Ukraińcy walczą nie tylko za swój kraj, ale za cały cywilizowany świat i wartości demokratyczne - powiedziała premier Szwecji Magdalena Andersson podczas swojej poniedziałkowej wizyty na Ukrainie.

18:48 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek wieczorem o odparciu rosyjskich ataków na kilku kierunkach: charkowskim, kramatorskim i bachmuckim.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 04.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, July 4, 2022

18:11 W rosyjskiej niewoli nie pozwalano nam w dzień siadać, a w celi 3 na 6 metrów były 22 kobiety - opowiada ukraińska wolontariuszka, medyczka Julia Pajewska "Tajra". W połowie czerwca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o jej uwolnieniu z rosyjskiej niewoli.

17:53 Ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili dzielnie bronią się przed rosyjską inwazją - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

17:43 Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk to „najbardziej znany i zarazem najbardziej kontrowersyjny dyplomata w Niemczech” – pisze w poniedziałek portal dziennika „Bild”. Jak dowiaduje się gazeta, powołując się na kilka źródeł w Kijowie, Melnyk może do jesieni opuścić Niemcy i powrócić na Ukrainę.

17:25 W okupowanym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, zaczęły zawalać się ostrzelane przez armię rosyjską budynki - informuje Petro Andriuszeczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta. W uszkodzonych blokach wciąż mieszkają ludzie. "W Mariupolu zaczęły zawalać się uszkodzone budynki. Pierwszy wczoraj (...), w piwnicy była kobieta, którą na szczęście udało się wydostać spod gruzów" - pisze Andriuszczenko. 

Według niego przyczyną zawalenia się budynku są "piwnice pełne wody", co z kolei - jak dodaje - jest spowodowane "eksperymentami z dostawami wody". "Woda kończy to, co rozpoczęły bomby okupantów" - dodał doradca mera. Jak ocenił, w mieście nie ma żadnych "bezpiecznych budynków, ale nadal mieszkają tam ludzie". "Bo nie mają gdzie indziej" - wskazał Andriuszczenko. 

16:53 W sklepach w okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy w związku z problemami w sektorze finansowym wprowadzono transakcje barterowe, towary można też kupować na kreskę - podaje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.

16:40 Wielka Brytania wprowadzi we wtorek nowy pakiet sankcji gospodarczych na Białoruś w związku ze wspieraniem przez ten kraj rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zapowiedział w poniedziałek brytyjski rząd.

16:15 Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne przeciw państwu i narodowi ukraińskiemu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności; myliliśmy się, że barbarzyńskie prowadzenie wojny należy do przeszłości - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

15:53 "Wielka Brytania zrobi wszystko, co możliwe, aby zapewnić, że Ukraina wygra wojnę i się odbuduje" - zapewniła na konferencji w Lugano brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Ostrzegła jednak, że będzie to długa droga.

15:50 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w poniedziałek, podczas międzynarodowej konferencji w Lugano na temat odbudowy Ukrainy, że Unia Europejska zebrała około 6,2 mld euro na pomoc dla Kijowa. Obiecała, że Wspólnota zorganizuje też kolejne fundusze.

15:43 Nakładając sankcje, UE stara się powtrzymać propagandę rosyjskich mediów państwowych, RT (dawniej Russia Today) i Sputnika. Portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) opisuje jak kremlowskiej agencji informacyjnej Sputnik udaje się obchodzić sankcje na terenie Niemiec

15:09 „Według Policji Narodowej mamy obecnie na terytorium Ukrainy ponad 1600 niezidentyfikowanych ciał. Ale pewna liczba terytoriów jest nadal pod okupacją i rozumiemy, że ten obraz nie jest pełny” - powiedziała wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawliczenko. Dodała, że w rejonie Kijowa znaleziono wiele całkowicie spalonych ciał, których nie można już poddawać żadnym badaniom.

15:02 "Aby Putin zostawił nas w spokoju, nie potrzebujemy armii, potrzebujemy cudu" - powiedział rabin Avraham Wolff, główny rabin Odessy na nowojorskim cmentarzu w rocznicę śmierci słynnego rabina, pochodzącego z Ukrainy - napisał w poniedziałek portal Times of Israel.

14:17 "Rosja próbuje pokazać, że Europa rzekomo jest słaba i nie jest w stanie bronić swoich wartości. Chce pokazać, że jest silniejsza" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

13:53 "Władze Ukrainy ponawiają zaproszenie dla papieża Franciszka do odwiedzenia kraju, apelują też o dalsze modlitwy za naród ukraiński" - powiedział szef MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko, komentując słowa papieża o możliwości tej wizyty.

13:09 "Wyspa Węży na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy, umieszczono tam ukraińską flagę państwową" - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

12:56 "Rosja w wojnie przeciwko Ukrainie nie zamierza ograniczyć się do Donbasu, chce zniszczenia całej Ukrainy" – mówi portalowi RBK-Ukraina szef wywiadu wojskowego (HUR) gen. Kyryło Budanow.

12:40 W Belwederze odbędzie się dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Bez podziałów na rządzących i opozycję przy jednym stole będziemy rozmawiali o ważnych dla Polski sprawach związanych z bezpieczeństwem po szczycie NATO w Madrycie" - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

12:24 Portal Nexta opublikował nagranie z okupowanego przez Rosjan Siewierodoniecka.

11:33 W poniedziałek w belgijskim Mons odbyła się ceremonia zmiany na stanowisku Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa zastąpił generał US Army Christopher Cavoli.

Do tej pory Cavoli był dowódcą generalnym armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce. 

10:29 "Wycofanie się sił ukraińskich z Lisiczańska na wschodzie Ukrainy odbyło się w sposób planowy i uporządkowany, obrońcom miasta groziło okrążenie przez wojska rosyjskie" - powiedział w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

10:05 Liczba odniesień w rosyjskich mediach do rzekomego nazizmu na Ukrainie wzrosła na niespotykaną wcześniej skalę dokładnie 24 lutego, tj. w dniu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, i od tego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek analityczny Semantic Visions, którego wyniki opisuje dziennik "New York Times".

09:37 Wojska ukraińskie wycofały się z Lisiczańska, który był ostatnim dużym skupiskiem ludności w obwodzie ługańskim pod kontrolą Ukrainy, i Rosja teraz skupi się na zajęciu pozostałej części obwodu donieckiego - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:49 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,529 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,1 tys. osób.

08:37 Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła blisko 36 200 żołnierzy – powiadomił w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Przeciwnik stracił też 1589 czołgów i ponad 3,7 tys. pojazdów opancerzonych.

07:58 Działaniami rosyjskimi w rejonie Lisiczańska w obwodzie ługańskim Ukrainy dowodzi aż dwóch ważnych rosyjskich generałów, co świadczy o wadze tego zadania dla Kremla oraz o braku zaufania Władimira Putina do młodszych oficerów - ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:32 Całkowity koszt odbudowy zniszczonego przez Rosjan Irpienia to ok. 1 mld euro. Pilne potrzeby związane z budową niezbędnej infrastruktury przed nadchodzącą zimą to koszt ok. 50 mln euro - powiedział w rozmowie z PAP Ołeksandr Markuszyn, mer Irpienia, miasta w obwodzie kijowskim Ukrainy. W wyniku rosyjskiej agresji w Irpieniu zostało zniszczonych 50 proc. budynków.

06:46 Wojska rosyjskie sforsowały rzekę Doniec w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy i umacniają się w zajętym Lisiczańsku - poinformował w poniedziałek w komunikacie ukraiński sztab generalny.

06:45 Donieck: co najmniej 7 zabitych i 20 rannych cywilów dziennie - podaje Українська правда.

06:39 Rosja nie będzie w stanie zająć całego Donbasu, ani poczynić dalszych strategicznych postępów w obecnej wojnie - ocenia w rozmowie z PAP Jeffrey Edmonds, były dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Rosji w Białym Domu i ekspert think-tanku CNA. Jak dodał, możliwości Rosjan ograniczają m.in. problemy z rekrutacją żołnierzy.

03:29 Grupa rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym w pobliżu Ukrainy została wzmocniona okrętem podwodnym - poinformowała w niedzielę ukraińska armia.

00:14 W wyniku ostrzału rosyjskiego we wsi Bezruky w obwodzie charkowskim na Ukrainie zginęły w niedzielę co najmniej trzy osoby – powiadomił portal Suspilne, powołując się na lokalne władze.

23:35 Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże - poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

22:49 Prezydent Zełenski: siły ukraińskie odbiją Lisiczańsk i inne okupowane tereny

Jeśli dowództwo naszej armii wycofuje żołnierzy z pewnych punktów frontu, gdzie wróg ma największą przewagę ogniową, w szczególności dotyczy to również Lisiczańska, oznacza to tylko jedno: że wrócimy dzięki naszej taktyce, dzięki nowoczesnej broni - mówił prezydent Ukrainy.

Ukraina niczego nie oddaje; nasi żołnierze wycofali się z niektórych miejsc, w których wróg ma przewagę, ale wrócimy tam, dotyczy to również Lisiczańska - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wygłoszonym w niedzielę wieczorem.

 

 

The Russian economy found itself in the biggest crisis in the last 50 years. The world severs ties with Russia. The words «collapse», «deficit» and «poverty» will be the description of Russian life as long as this state wants to be a terrorist state. They lost more than 35 thousand soldiers, and this is a conservative estimate. What is all this for? For the sake of insane propagandists to be able to show a Russian or Soviet flag on the ruins somewhere in their broadcasts... There is simply no other answer.

Posted by Володимир Зеленський on Sunday, July 3, 2022

 

22:28 "To, co robi Alaksandr Łukaszenka, jest niebezpieczne, przede wszystkim dla Białorusi" – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, reagując na słowa Łukaszenki, który oświadczył, że „Białoruś była i będzie z Rosją”, a rolę Białorusi „w operacji specjalnej określił jeszcze jej pierwszego dnia”.

22:06 "Nie pamiętam chwili wybuchu, znaleziono mnie pod gruzami, myślałam, że to sen" - opowiada agencji UNIAN Ołena Bezus, która w dniu rosyjskiego ataku na centrum handlowe w ukraińskim Krzemieńczuku pracowała w tamtejszej kawiarni i została ranna.

21:25 Od początku prowadzonej na pełną skalę wojny Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 89 ukraińskich sportowców i trenerów, a 13 trafiło do rosyjskiej niewoli - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:45 To fantastyczne wsparcie i solidarność, która zapisze się w historii naszych stosunków - podkreśliła w niedzielę wiceprzewodnicząca ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Ołena Kondratiuk, odnosząc się do prowadzonej przez Polaków zbiórki na dron bojowy Bayraktar dla Ukrainy.

20:33 Most kolejowy pomiędzy okupowanymi Melitopolem i Tokmakiem w ukraińskim obwodzie zaporoskim został w niedzielę wysadzony przez nieznanych sprawców – poinformował portal Sił Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Dodano, że przez most Rosjanie przewozili broń na front.

(PAP)