Śmiertelny atak rekina w popularnym kurorcie. Rumunka drugą ofiarą [WIDEO]

2022-07-04 06:40 aktualizacja: 2022-07-05, 09:06
Fot. GAMAL DIAB PAP/EPA.
Fot. GAMAL DIAB PAP/EPA.
Czterdziestokilkuletnia Rumunka to druga w ostatnich dniach śmiertelna ofiara rekina u wybrzeży popularnego egipskiego kurortu Hurghada. Podobnie jak pierwsza ofiara, 68-letnia Austriaczka, Rumunka została zaatakowana w piątek, a jej ciało znaleziono dopiero po kilku godzinach. Śmierć w niedzielę potwierdziły lokalne władze i rumuńskie MSZ.

W piątek u wybrzeży zatoki Sahl Hasheesh rekin najpierw rzucił się na 68-letnią Austriaczkę, która w wyniku ataku straciła rękę oraz nogę i zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Według Daily Mail także w piątek wyłowiono z wody, kilka godzin po ataku rekina, ciało drugiej kobiety, Rumunki powyżej 40. roku życia.

Jak pisze agencja AP w Internecie krążyło wideo rzekomo przedstawiające atak rekina na Austriaczkę, który miał miejsce stosunkowo blisko brzegu. Na filmie woda wokół kobiety zmienia kolor na czerwony, a postronne osoby rzucają w jej stronę z molo przedmioty ratunkowe. Nie wiadomo jednak, jak kobiecie udało się wydostać na brzeg.

Według Daily Mail Austriaczka przebywała w Hurghadzie od miesiąca wraz ze swoim mężem - Austriakiem pochodzenia egipskiego. Nazywała się Elisabeth Sauer i pochodziła z miejscowości Kramsach, gdzie w latach 1998-2004 była lokalną radną i gdzie mieszka jej jedyna córka. Piątek miał być jej ostatnim dniem pobytu na egipskich wakacjach.

Nie ujawniono tożsamości drugiej ofiary

O Rumunce na razie niewiele wiadomo. Nie ujawniono jej tożsamości, lokalne władze w Egipcie podały jedynie, że mieszkała w pięciogwiazdkowym hotelu Premiere Le Reve w Hurghadzie. Rumuńskie MSZ poinformowało, że pracuje nad zidentyfikowaniem ofiary, powiadomieniem rodziny i repatriacją ciała.

W sobotę władze egipskie zamknęły odcinek wybrzeża Morza Czerwonego w okolicach, w których zginęła Austriaczka. Zakazano uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania, snorkelingu, windsurfingu i żeglowania. Także łodzie rybackie miały zakaz pływania u wybrzeży Hurghady.

Obydwa ataki rekina miały miejsce w odległości ok. 600 m od siebie. Przypuszcza się, że ich sprawcą mógł być żarłacz białopłetwy lub rekin ostronosy.

Ataki rekinów w regionie przybrzeżnym Morza Czerwonego

W ostatnich latach ataki rekinów były stosunkowo rzadkie w regionie przybrzeżnym Morza Czerwonego w Egipcie. W 2020 roku ukraiński chłopiec stracił rękę, a egipski przewodnik turystyczny stracił nogę.

W 2010 roku w wyniku fali ataków rekinów w pobliżu Sharm el-Sheikh zginął jeden europejski turysta, a kilka osób doznało okaleczeń.

Kurorty nad Morzem Czerwonym w Egipcie, w tym Hurghada i Sharm el-Sheikh, są jednymi z głównych miejsc nadmorskich w kraju i są popularne wśród europejskich turystów. Nurków przyciągają strome rafy koralowe tuż przy brzegu, które oferują bogate i kolorowe życie morskie. (PAP)

mj/

TEMATY: