Skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne R. Kelly nie chce przebywać w celi pod zaostrzonym nadzorem

2022-07-05 09:27 aktualizacja: 2022-07-05, 09:38
R. Kelly. Fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY
R. Kelly. Fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY
Pod koniec czerwca amerykański muzyk został skazany na 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne, handel ludźmi i prowadzenie zorganizowanej działalności przestępczej. Teraz R. Kelly pozwał areszt na Brooklynie, w którym jest osadzony. Jego prawnicy twierdzą, że ich klient jest w tej placówce prześladowany. Piosenkarz uważa, że jest bezpodstawnie zamknięty w celi pod ścisłym nadzorem, na wypadek gdyby chciał popełnić samobójstwo.

R. Kelly przekonuje w pozwie, że od kiedy usłyszał wysokość kary, jest traktowany w areszcie jako potencjalny samobójca, choć nie jest to uzasadnione jego zachowaniem. 

„R. Kelly nie ma skłonności samobójczych. Był w dobrej formie po wysłuchaniu wyroku i gotowy jest złożyć apelację. Umieszczenie go w celi pod ścisłym nadzorem jest środkiem represyjnym ze strony naczelnika placówki” – napisała na Twitterze adwokatka piosenkarza Jennifer Bonjean. 

Prokuratura broni się natomiast, że decyzja o umieszczeniu R. Kelly’ego pod specjalnym nadzorem jest konsekwencją wcześniejszego poddania go badaniu psychologicznemu. 

Obserwacja na wypadek ewentualnego samobójstwa zazwyczaj polega na umieszczeniu osadzonego w celi o spartańskich warunkach, w której musi on być ubrany w jednoczęściowy kitel. Więzień jest również częściej monitorowany przez strażników.

Być może te daleko idące środki ostrożności względem R. Kelly’ego wynikają z faktu, że amerykański system penitencjarny jest na cenzurowanym po tym, jak w 2019 r. samobójstwo w swojej celi na Manhattanie popełnił miliarder Jeffrey Epstein Jeffrey Epstein, który oskarżony był o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt. 

To nie koniec problemów R. Kelly’ego. 15 sierpnia w Chicago rozpocznie się kolejny proces. Tym razem oskarżony jest o posiadanie pornografii dziecięcej. (PAP Life)

kgr/