Zmarł ostatni żołnierz najsłynniejszej alianckiej jednostki spadochronowej II wojny światowej

2022-07-06 18:07 aktualizacja: 2022-07-06, 18:13
Freeman był ostatnim żyjącym żołnierzem Kompanii E. Fot. PAP/ PAP/Leszek Szymański
Freeman był ostatnim żyjącym żołnierzem Kompanii E. Fot. PAP/ PAP/Leszek Szymański
W wieku 97 lat zmarł Bradford Freeman, ostatni członek Kompanii E - najsłynniejszej alianckiej jednostki spadochronowej II wojny światowej. Jednostki, której losy przedstawia serial HBO „Kompania braci”.

Dom pogrzebowy, który zajmuje się pochówkiem Bradforda Freemana, poinformował na swojej stronie, że odszedł on w niedzielę 3 lipca. Ostatnie chwile życia spędził w szpitalu w Columbus w stanie Missisipi. Jego pogrzeb odbędzie się 8 lipca w rodzinnym mieście Freemana, Caledoni w Missisipi.

Freeman był ostatnim żyjącym żołnierzem Kompanii E

Był 18-letnim studentem, gdy zaciągnął się na ochotnika do armii, by walczyć w II wojnie światowej Trafił do Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty, należącego do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Zajmował się obsługą moździerza. Brał udział w lądowaniu w Normandii, operacji Market Garden w Holandii, obronie belgijskiego miasta Bastogne – gdzie został ranny, później powrócił na front, uczestnicząc w działaniach na terenie Niemiec i Austrii.

Po wojnie Freeman osiadł w rodzinnym mieście, gdzie ożenił się i przez 32 lata pracował jako listonosz. Doczekał się dwóch córek, czworga wnucząt i dziesięciorga prawnucząt.

 

W 2001 r. powstał dziesięcioodcinkowy serial „Kompania braci” o jednostce, w której walczył, wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa. Opowieść oparto na książce Stephena Ambrose’a pod tym samym tytułem. Serial miał premierę na antenie HBO. W „Kompani braci” we Freemana wcielił się James Farmer. Nie wypowiadał on jednak żadnych kwestii. Przez wielu „Kompania braci” do dziś oceniana jest jako najlepszy serial wojenny w historii.

Freeman był ostatnim żyjącym żołnierzem Kompanii E. Natomiast ostatni oficer tej formacji, Edward Shames zmarł w grudniu 2021 r. w wieku 99 lat. (PAP Life)

gn/