Władza wzywa Ukraińców do szybkiej ewakuacji z południa kraju. Ukraińska armia zapowiada "ostre walki" [RELACJA NA ŻYWO]

2022-07-07 06:38 aktualizacja: 2022-07-09, 07:29
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/warukraine
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/warukraine
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w piątek mieszkańców do jak najszybszego ewakuowania się z okupowanych terenów na południu kraju, zwłaszcza w obwodach chersońskim i zaporoskim, aby ukraińskie siły zbrojne mogły je wyzwolić, nie narażając ludności cywilnej. Zapewniła, że ewakuacja, choć trudna, jest możliwa i należy się na nią zdecydować, bo siły rosyjskie wykorzystują mieszkańców jako żywe tarcze. „Ewakuacja jest i ludzie o tym wiedzą. (...) System komunikacji bardzo dobrze działa. (...) Nie będę teraz o tym publicznie mówić, bo chodzi o bezpieczeństwo ludzi” – powiedziała Wereszczuk dodając, że w ewakuacji pomagają wolontariusze i władze Ukrainy. Wicepremier podkreśliła, że wyjeżdżać samemu i wywozić swoich krewnych trzeba wszelkimi możliwymi sposobami. „Nasza artyleria musi działać, bo wyzwolenie spod okupacji obejmuje zastosowanie siły” – wyjaśniła, zapowiadając „ostre walki”.


22:57 Na Białoruś przybyli rosyjscy piloci. Rozpoczęły się szkolenia w zakresie lądowania.

22:53 Ukraińscy spadochroniarze zniszczyli pięć czołgów w obwodzie donieckim, schwytali ocalałych najeźdźców - podał Ukrinform.

22:29 Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją; wspólnie zmierzamy do zwycięstwa - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS.

22:12 Turecki dron bojowy Bayraktar, którego zakup sfinansowano w ramach zbiórki publicznej na Litwie, trafił już na Ukrainę. To niezwykły pokaz przyjaźni i jedności, dowodzący, że Ukraina nie pozostaje sama w walce z agresorem - poinformował wiceszef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

"Osobiście dziękuję Halukowi Bayraktarowi (dyrektorowi tureckiej firmy Baykar, produkującej samoloty bezzałogowe znane jako Bayraktar - PAP) i Andriusowi Tapinasowi (pomysłodawcy i organizatorowi zbiórki na Litwie - PAP) za wasze silne wsparcie na (naszej) drodze do zwycięstwa" - napisał Sybiha na Twitterze.

Akcję zbiórki pieniędzy na zakup tureckiego drona ogłosił pod koniec maja znany litewski dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas. W ciągu trzech dni zebrano prawie 6 mln euro. Środki finansowe przekazywali Litwini w kraju i poza jego granicami.

19:54 USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów. Jak powiedział dziennikarzom urzędnik, nowy pakiet będzie zawierał m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie.

Nowy pakiet oznacza, że Ukraina będzie miała wkrótce do dyspozycji 12 systemów HIMARS

19:34 Pięć osób poniosło śmierć w Siewiersku i Bachmucie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, na skutek ostrzałów rosyjskich w czwartek i piątek; ciężko ranny został 12-letni chłopiec – poinformowała doniecka prokuratura obwodowa na Facebooku.

Na oddziale reanimacyjnym zmarło pięcioro cywilów w wieku od 33 do 79 lat. Wśród trojga rannych jest 12-latek w skrajnie ciężkim stanie. W obu miastach uszkodzone zostały mieszkania i samochody osób cywilnych. Według szefa władz obwodu donieckiego Pawła Kyryłenki pod kontrolą sił ukraińskich jest obecnie około 45 proc. terytorium obwodu, przy czym tereny te są stale ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Według niego na kontrolowanych przez Kijów terenach pozostało około 340 tys. cywilów.

 

Бахмут та Сіверськ під прицілом окупантів - армія рф вбила 5 цивільних осіб та тяжко поранила дитину За процесуального...

Posted by Донецька обласна прокуратура on Friday, July 8, 2022

19:42 Rosja uderzyła w Europę kryzysem gazowym, ale prowokuje też kryzys migracyjny; jeśli zablokowanie eksportu zboża z Ukrainy doprowadzi do głodu w krajach Afryki i Azji, to w państwach UE pojawią się miliony nowych uchodźców - zaalarmował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu przed parlamentem Słowenii.

"Blokując nasze porty przy pomocy marynarki wojennej, Kreml z premedytacją wystąpił przeciwko wszystkim ludziom na świecie, którzy są uzależnieni od importu żywności. Już widzicie skutki (tych działań), ale to dopiero początek. Bez naszych produktów (żywnościowych) nie uda się ustabilizować (globalnego) rynku" - przestrzegł Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

19:30 Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w obwodach charkowskim, donieckim i mikołajowskim – poinformował na Facebooku wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały Charków i okolice oraz kilkanaście miejscowości, w tym Petriwkę i Koroboczkyne. W rejonie Dementijiwki wojsko ukraińskie odparło szturm sił rosyjskich i zmusiło je do wycofania się. Trwają ostrzały na kierunkach awdijiwskim, kurachowskim i nowopawliwskim. Siły rosyjskie próbowały nacierać w okolicach wsi Wełyke Artakowe w obwodzie mikołajowskim, ale zostały odparte. Utrzymuje się duże zagrożenie atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę regionu. Okręty rosyjskie wciąż blokują ruch statków cywilnych w północno-zachodniej części Morza Czarnego.

18:58 Ukraina nie dokonała jeszcze pozytywnego przełomu w wojnie z Rosją, ale ta jakościowa zmiana już się rozpoczyna; udowadniamy, że możemy atakować składy uzbrojenia i dowództwa operacyjne przeciwnika - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z telewizją 24.Kanał.

Jak podkreślono na łamach portalu 24tv.ua, w ciągu minionego tygodnia ukraińskie siły zniszczyły 16 budynków koszarowych i magazynów amunicji wroga. W czwartek dziennik "Wall Street Journal" ocenił, że ten sukces został osiągnięty dzięki dostawom na Ukrainę amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. Wcześniej nie było bowiem możliwe precyzyjne ostrzeliwanie rosyjskich celów na tyłach frontu. "Przeciwnik ogłosił przerwę operacyjną ze względu na znaczące straty wśród żołnierzy, a także w uzbrojeniu i amunicji. Wojsku należy to wszystko dostarczyć, a logistyka Rosjan jest fatalnie zorganizowana. Oni tego nie potrafią. Zrozumiałe jest zatem, że (teraz) muszą się jakoś przegrupować, uzupełnić siły i sprzęt" - zauważył Podolak, cytowany przez 24.Kanał.

18:50 W Melitopolu Rosjanie rozmieszczają ciężką broń na osiedlach mieszkaniowych

W Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, siły rosyjskie rozmieszczają ciężką broń na osiedlach mieszkaniowych - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer tego okupowanego przez Rosjan miasta Iwan Fedorow.

17:40 Na okupowanych terytoriach Rosjanie usuwają ze stanowisk miejscowych kolaborantów

W okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie usuwają z kierowniczych stanowisk miejscowych kolaborantów i zastępują ich zaufanymi osobami z Rosji, w tym funkcjonariuszami Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
 

17:21 Aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały aresztowane w Ukrainie – poinformowała na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Chodzi o aktywa 11 ukraińskich firm należących do wspomnianych rosyjskich koncernów z branży energetycznej. Według śledztwa SBU część ich przychodów była przeznaczana na przygotowanie i prowadzenie wojny z Ukrainą oraz na finansowanie grup dywersyjno-zwiadowczych. Oprócz tego aresztowano 46 nieruchomości należących do tych firm. Według SBU podjęto też kroki, by zajęte aktywa zostały skonfiskowane na rzecz Ukrainy.

17:11 Okupowane przez rosyjskie wojska miasto Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy znalazło się na granicy katastrofy humanitarnej; zniszczono tam lub uszkodzono 80 proc. budynków mieszkalnych, a najeźdźcy masowo plądrują domy i zabierają majątek cywilów - zaalarmował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Niektóre wysiedlone osoby wracają do Siewierodoniecka, żeby odzyskać swój dobytek. Coraz częściej zdarzają się jednak przypadki, że ci ludzie, po zapłaceniu dużej kwoty nielegalnemu przewoźnikowi, znajdują puste mieszkanie. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy ten lokal ocalał. Po wkroczeniu do miasta Rosjanie najpierw wywieźli część miejscowej ludności, pozabierali tym osobom klucze, a potem zaczęli rabować wszystko po kolei. Podjeżdżają ciężarówkami do bloków mieszkalnych. Jeśli meble nadają się do użytku, to je biorą. Nie chodzi już tylko o sprzęt AGD" - powiedział Hajdaj, cytowany na profilu władz obwodu ługańskiego na Facebooku.

 

Сєвєродонецьк на межі гуманітарної катастрофи, росіяни мародерять майно містян, - Сергій Гайдай Щодня до Національної...

Posted by Луганська обласна державна адміністрація on Thursday, July 7, 2022

16:13 Doradca prezydenta Ukrainy: władze Rosji postrzegają straty wojenne jak za czasów Stalina

Na Ukrainie zginęło już 37 tys. rosyjskich żołnierzy, a łączne straty wroga, wraz z rannymi, wynoszą 98-117 tys. osób; jeśli Rosja uważa, że jeszcze nie zaczęła walczyć, to widocznie wciąż postrzega się tam wojnę jak za czasów Stalina, gdy straty sięgały 20 mln ludzi - ocenił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

16:00 Minister obrony Ukrainy: kraju broni milion osób; stajemy się de facto członkiem NATO

Około miliona osób broni Ukrainy w różnych strukturach – poinformował w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na konferencji zorganizowanej przez magazyn „Forbes”. Ocenił, że choć Ukraina nie jest członkiem NATO de iure, to staje się nim de facto.

15:38 Prezydent Zełenski spotkał się z ukraińskim żołnierzami w obwodzie dniepropietrowskim

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy walczących z rosyjskim najeźdźcą w obwodzie dniepropietrowskim w południowej części kraju - poinformowano w piątek na stronie internetowej głowy państwa. "Wojskowi są w bojowym nastroju, w ich oczach widać wiarę w zwycięstwo" - napisał Zełenski na Telegramie.

15:14 Zełenski: USA bardzo nam pomagają, ale to nie wystarcza

Stany Zjednoczone bardzo pomagają Ukrainie, ale to nie wystarcza, by wygrać z Rosją – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją CNN.

14:22 W niewoli przebywają wciąż 163 osoby z 393 uprowadzonych w obwodzie zaporoskim przez władze i wojska okupacyjne Rosji – powiadomiły w piątek władze tego regionu na południu Ukrainy. Dzień wcześniej poinformowano o uwolnieniu 16-letniego syna lokalnego urzędnika.

Jak podały władze obwodowe w komunikacie, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina, „163 osoby wciąż są zakładnikami”, a 230 osób uwolniono. W sumie władze odnotowały 393 przypadki uprowadzeń.

„Przedstawiciele Rosji nie dzielą Ukraińców na cywili i wojskowych, dlatego od ciągłego terroru cierpią obywatele wszystkich kategorii, niezależnie od wieku, płci, zawodu, statusu społecznego” – podano.

14:07 Miejsce Rosji jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a nie na forach międzynarodowych - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas spotkania szefów dyplomacji państw G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

"Wojna rozpętana przez Rosję pozbawia ją prawa uczestnictwa w międzynarodowych gremiach" – oświadczył Kułeba w wystąpieniu skierowanym do ministrów państw G20 za pośrednictwem łącza wideo. "Jej miejsce jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości" - podkreślił, cytowany przez agencję Ukrinform.

13:09 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że ośmiu członków formacji zbrojnych z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej skazano na 15 lat więzienia.
12:47 Ukraińscy przedsiębiorcy po 24 lutego stracili w obwodzie ługańskim – obecnie niemal całkowicie okupowanym przez Rosję – ponad 300 mln dol. – pisze ukraińskie wydanie „Forbes”.
11:32 Jewhen Kornijczuk, ambasador Ukrainy w Izraelu, zwrócił się do ortodoksyjnych Żydów, by w tym roku nie przyjeżdżali na obchody święta Rosz Haszana do położonego na Ukrainie Humania. 
Opublikował oświadczenie na profilu ambasady Ukrainy w Izraelu na Facebooku: "Ze względu na obawy o życie odwiedzających Ukrainę oraz w świetle jawnej rosyjskiej agresji na nasz kraj, mimo wszelkich starań, nie możemy zagwarantować pielgrzymom bezpieczeństwa i w chwili obecnej nie zezwalamy turystom i gościom na wjazd na Ukrainę. Przy tej okazji zwracamy się do was, bo wasze modlitwy są dla nas ważne. Prosimy o modlitwę, aby przed Rosz Haszana wojna na Ukrainie (...) dobiegła końca" - napisał ambasador.
11:11 W Kijowie odbywa się konferencja w ramach programu „Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together” z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza i ambasadora RP na Ukrainie Bartosza Cichockiego.

Współorganizatorami programu „Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together” są wiodące organizacje biznesowe Ukrany: European Business Association (EBA), Union of Ukrainian Entrepreneurs (SUP) oraz Ukraińska Izba Handlowo-Przemysłowa. Podobna konferencja odbyła się w środę we Lwowie. Z polskiej strony udział bierze Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Projekt objął honorowym patronatem premier RP, Mateusz Morawiecki

10:26 Wniosek partii CDU i CSU, by w krótkim czasie dostarczyć Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs, nie znalazł większości w Bundestagu. W nocy z czwartku na piątek parlament zagłosował przeciwko propozycji grupy parlamentarnej chadecji.

Minister obrony Christine Lambrecht przed głosowaniem ostrzegała przed "plądrowaniem" Bundeswehry. "Wspieramy Ukrainę wszystkim, co jest możliwe i odpowiedzialne. Ale musimy zagwarantować zdolność obronną Niemiec" - powiedziała agencji dpa.

10:07 Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy, uczestniczących w agresji Rosji na Ukrainę, z których wynika, że mają oni świadomość przeciągających się działań - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

09:55 Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy, uczestniczących w agresji Rosji na Ukrainę, z których wynika, że mają oni świadomość przeciągających się działań - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

08:42 Rosja prawdopodobnie koncentruje sprzęt na linii frontu w kierunku Siwerska, który prawdopodobnie będzie jej najbliższym celem taktycznym - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08:10 Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i działania ofensywne w Donbasie – podał w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej. Na zachód od Lisiczańska – w okolicach miejscowości Wierchniokamianske – przeciwnik przeprowadził udany szturm.
08:05 Sześciu cywilów zginęło, a 21 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek rano na Telegramie szef obwodowych władz Pawło Kyryłenko.
 

07:28 Rosjanie przy użyciu artylerii niszczą wsie w obwodzie ługańskim, dążąc do zajęcia całego jego terytorium – powiadomił w piątek rano Serhij Hajdaj, szef obwodowej administracji wojskowej.

07:02 Wojska Rosji na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą działania ofensywne na ograniczoną skalę i mogą się szykować do równoległego ataku na Słowiańsk i Kramatorsk w obwodzie donieckim – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

06:49 Nie można dążyć do zakończenia wojny poprzez ustępstwa terytorialne po stronie Ukrainy. Gdyby do tego doszło, tylko by to utwierdziło Putina w przekonaniu o słuszności własnej polityki – mówi w piątkowym wywiadzie dla "Magazynu Polska Times.pl" wiceminister obrony Marcin Ociepa.

06:48 Dzięki zbiórkom i darowiznom ludzi z całego świata sprowadziłem dotąd dla ukraińskiej armii ponad 30 samochodów; dziś ponad połowa z nich już nie istnieje - mówi PAP prezenter radiowy i telewizyjny Jurij Rychlik.

03:01 Papież Franciszek może przyjechać na Ukrainę każdego dnia, to byłby silny moment inspiracji i wsparcia, pozwoliłby mu lepiej zrozumieć przyczyny wojny - napisał w czwartek na Telegramie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

02:40 Demokratyczne zmiany w brytyjskim rządzie nie wpłyną na specjalny sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią, a także na poparcie Ukrainy przez zachodnich sojuszników w jej wojnie z Rosją - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre podczas briefingu w Waszyngtonie.

02:02 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził w czwartek przekonanie, że dymisja premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona nie zmieni polityki Londynu wobec Ukrainy.

00:34 Rząd Kanady zamierza w porozumieniu z Niemcami zatwierdzić decyzję o odstępstwie od reżimu sankcji wobec Rosji i chce przekazać Gazpromowi naprawiane w Kanadzie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim ministerstwie energetyki.

22:37 Jeden żołnierz zginął, dwóch jest w niewoli, losy kolejnych trzech nie są znane - podają białoruskie media niezależne, próbując ustalić losy białoruskich ochotników, którzy zaginęli w walkach pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy. To żołnierze ochotniczego pułku im. Kastusia Kalinouskiego, który walczy po stronie Kijowa.

22:06 Jeden żołnierz zginął, dwóch jest w niewoli, losy kolejnych trzech nie są znane - podają białoruskie media niezależne, próbując ustalić losy białoruskich ochotników, którzy zaginęli w walkach pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy. To żołnierze ochotniczego pułku im. Kastusia Kalinouskiego, który walczy po stronie Kijowa.

21:37 Według przypuszczeń rosyjskich dziennikarzy, redaktor opozycyjnej gazety „Nowaja Gazeta” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow został zaatakowany przez rosyjskich nacjonalistów.  

 

21:06 Ukraina. Liczba masowych pochówków we wsi Stary Krym pod Mariupolem. 

 

20:33 Brytyjski minister obrony Ben Wallace wyraził w czwartek przekonanie, że rezygnacja premiera Borisa Johnsona ze stanowiska nie wpłynie na wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Podkreślił, że w tej sprawie panuje ponadpartyjny konsensus.

20:07 Rosja kontynuuje ataki rakietowe na Ukrainie. 

19:34 W porównaniu z początkiem maja powierzchnia miejsc zbiorowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskiej miejscowości Stary Krym zwiększyła się dwukrotnie - podaje w czwartek dziennikarski projekt śledczy Schemy, powołując się na zdjęcia satelitarne.

19:03 Francuski filozof i dziennikarz Bernard-Henri Levy mówi w wywiadzie dla portalu Times of Israel, że największym sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina jest znudzenie zachodniej publiczności informacjami o wojnie na Ukrainie

18:04 "Od początku działań bojowych siły zbrojne Rosji zrealizowały 6443 wyloty lotnictwa taktycznego i przeprowadziły 626 ataków rakietowych z użyciem pocisków Iskander i Kalibr" – powiadomił w czwartek gen. Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

17:43 Rosnące szybko koszty życia, spowodowane przede wszystkim wojną na Ukrainie, w ciągu trzech miesięcy wpędziły w ubóstwo 71 mln ludzi, czytamy w raporcie opublikowanym w czwartek przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Zaznaczono, że przez wojnę poziom ubóstwa wzrósł znacznie szybciej niż w szczycie pandemii COVID-19.

17:09 "Na Ukrainie działa obecnie dziewięć wyrzutni rakietowych HIMARS i ich odpowiedników, przekazanych przez USA i innych sojuszników" – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla dziennika „Wall Street Journal”.

16:37 "Zabiegaliśmy z prezydentem Litwy o wzmocnienie bezpieczeństwa w naszej części Europy i to bezpieczeństwo jest faktem dzięki wzmocnieniu obecności sojuszniczej" - powiedział w Szypliszkach prezydent Andrzej Duda. "Nasi wrogowie nie ucieszą się, oglądając jak demonstrujemy jedność" - zaznaczył Gitanas Nauseda.

16:33 Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą; obecnie trwa tam budowa bazy wojskowej i stacjonują systemy Iskander i S-400 – powiadomił w czwartek przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

16:21 Dzięki pomocy Izby handlowo-przemysłowej Izrael-Ukraina oraz Izraelskiego Forum Międzynarodowej Pomocy Humanitarnej IsraAID do Charkowa dotarło 9 ton pomocy w postaci materiałów medycznych - poinformowała w czwartek ambasada Ukrainy w Izraelu.

 

Посольство України висловлює вдячність Торгово-промисловій палаті Ізраїль-Україна та Ізраїльському форуму міжнародної...

Posted by Embassy of Ukraine in the State of Israel on Thursday, July 7, 2022

16:16 "Boris Johnson był prawdziwym przyjacielem Ukrainy, a Wielka Brytania jest po słusznej stronie historii" - powiedział w rozmowie z CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał jednocześnie, że nie spodziewa się zmian w polityce Londynu po dymisji Johnsona. 

16:06 "Oprócz walki z Rosją Ukraina musi także prowadzić aktywne działania przeciwko korupcji, aby można było uwolnić masowy napływ pieniędzy na odbudowę tego kraju" - powiedział szef Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju (UNDP) Achim Steiner w rozmowie z AFP, cytowanej w czwartek przez Radio France Internationale.

15:27 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podziękował w czwartek ustępującemu premierowi Wielkiej Brytanii za to, że zawsze stał na czele przywódców wspierających Ukrainę.

14:34 Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w efekcie rosyjskiego ostrzału rakietowego w centrum Kramatorska, jednak liczba ofiar może się zmienić - poinformował szef lojalnej wobec władz w Kijowie obwodowej administracji w Doniecku, Pawło Kyryłenko 

14:13 W obliczu wojny zakochani nie chcą czekać ze ślubem. Uważają, że nie mają czasu do stracenia. Władze wyszły im na przeciw i na otrzymanie niezbędnych dokumentów i ślubu nie trzeba już czekać 30 dni od rejestracji. Można to zrobić tego samego dnia.

13:54 Rosyjskie dowództwo wojskowe zdecydowało o powołaniu nowego zgrupowania, 3. Korpusu Armijnego, który miałby odegrać kluczową rolę w inwazji na Ukrainę; do początku lipca skompletowano jednak tylko 10 proc. składu osobowego tej formacji - poinformował na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.

13:14 Rosyjskie wojska przeprowadziły w czwartek ostrzał rakietowy centrum Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Są ofiary śmiertelne - poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko.

 

Авіаракетний удар по центральній частині Краматорська. Є жертви. З’ясовуємо наслідки, працюють рятувальні служби. Залишайтесь в укритті, небезпека не минула.

Posted by Олександр Гончаренко on Thursday, July 7, 2022

 

13:04 Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, około tysiąca kobiet zgłosiło się na ochotnika do służby w ukraińskiej armii - poinformowała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

12:35 Boris Johnson zamierza przeprowadzić w czwartek rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim po ogłoszeniu dymisji.

12:30 Rosyjska rakieta ponownie trafiła w mołdawski tankowiec dryfujący po Morzu Czarnym z resztkami paliwa – poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Telegramie.

Według komunikatu dowództwa doszło do tego podczas kolejnego ostrzału lotniczego obwodu odeskiego z samolotu Su-30 – jedna z wystrzelonych z niego rakiet Ch-31 trafiła w dryfujący bez załogi tankowiec Millennial Spirit. Jest mały zbiornikowiec, ważący 2200 ton. Został trafiony przez siły rosyjskie na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 25 lutego

12:25 Rosyjscy okupanci palą w Chersoniu zwłoki swoich żołnierzy, by ukryć rozmiary własnych strat w wojnie na Ukrainie – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie. HUR podał, że jest to praktyka regularnie stosowana przez siły rosyjskie i „w okolicach miasta nie raz widziano miejsca z wielką ilością spalonych ludzkich szczątków”, co niewątpliwie utrudni identyfikację zabitych. Według HUR ciała są wywożone ciężarówkami z aresztu śledczego w Chersoniu, a po spaleniu okupanci próbują utrzymywać, że były to ofiary ostrzałów artyleryjskich i pożarów.

11:57 Apelowaliśmy do Turcji, by zajęła rosyjski statek transportujący do tego kraju zboże skradzione na Ukrainie, lecz Ankara, wbrew naszej prośbie, pozwoliła temu statkowi opuścić swoje terytorium; w związku z tym incydentem wezwaliśmy do MSZ tureckiego ambasadora - oświadczył resort dyplomacji Ukrainy.

Zarejestrowany w Rosji statek Żibek Żoły (Zhibek Zholy) przewiózł zboże z portu w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy do miejscowości Karasu w Turcji. "Dzięki szybkiej interwencji odpowiednich ukraińskich władz statek ten nie był w stanie rozładować skradzionych towarów i został zatrzymany. Stronie tureckiej wysłano prośbę o przejęcie jednostki wraz z ładunkiem" - czytamy w komunikacie resort.u

11:18 Negatywny wpływ wojny w Ukrainie na przynajmniej jeden obszar swojej działalności odczuło 94 proc. polskich firm - stwierdził Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków skutki wojny dotykają polski biznes bez względu na wielkość firmy czy rodzaj prowadzonej działalności.

11:05 Medycyna w okupowanym Mariupolu powróciła do średniowiecza, z powodu braku lekarstw i niezbędnych narzędzi pacjentom amputuje się kończyny zamiast przeprowadzać terapię - poinformowano w czwartek na profilu ukraińskiej rady miasta Mariupola na Telegramie.

 

10:38 Nie ma szans na odblokowanie ukraińskich portów do końca wojny z Rosją – ocenił w czwartek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla telewizji Espreso.

10:33 Zniszczenia po ataku wojsk rosyjskich na Odessę:

10:20 58 proc. uchodźców zamierza wrócić na Ukrainę, a 29 proc. planuje zostać w Polsce na stałe; 63 proc. Ukraińców planuje podjąć w Polsce pracę a 20 proc. chce utrzymywać z własnych środków - wynika z raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce" przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej UW.

10:11 Rosyjscy żołnierze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy dezerterują w obawie przed ukraińskimi atakami z amerykańskich wyrzutni HIMARS. W związku z ucieczką niemal 30 wojskowych na front przybyli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - oznajmiły w czwartek władze regionu zaporoskiego.

09:41 Siły ukraińskie zniszczyły od 28 czerwca szesnaście rosyjskich baz, koszarów i magazynów amunicji – podała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, czyli wojsk ukraińskich broniących wschodnich regionów kraju.

 

09:24 Rosyjscy okupanci kontrolują 22 proc. obszaru ziemi uprawnej na Ukrainie, a łączne straty sektora rolniczego z powodu inwazji wynoszą już 4,5 mld dolarów - poinformował w czwartek na Twitterze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, powołując się na dane satelitarne NASA.

08:58 Zaproponowana przez rosyjski rząd ustawa o specjalnych środkach gospodarczych da władzom specjalne uprawnienia bez wprowadzania mobilizacji w kraju i przyznawania, że Rosja zaangażowana jest w wojnę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:11 Okupanci powołują do wojska mężczyzn z zajętych przez siły rosyjskie miast Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef lojalnych wobec Kijowa władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

 

08:04 Wojska rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad obwodem ługańskim oraz atakować w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – ogłosił w czwartek w porannym sprawozdaniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

🇬🇧 ENGLISH VERSION | АНГЛІЙСЬКА ВЕРСІЯ The operational update regarding the #russian_invasion on 06.00 on July 07, 2022....

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, July 6, 2022

 

07:54 Siedmiu cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek rano na Telegramie szef obwodowych władz Pawło Kyryłenko.

 

07:45 Władze Ukrainy postarają się zrobić wszystko, by do początku zimy zapewnić mieszkanie jak największej liczbie Ukraińców, którzy stracili dach nad głową na skutek rosyjskiej inwazji – oznajmiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

07:40 Po czterech miesiącach inwazji na Ukrainę widzimy, że rosyjski arsenał zaczął się wyczerpywać; siły wroga nie są już w stanie przeprowadzać równoczesnych ataków na więcej, niż jednym odcinku frontu - ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w rozmowie z "Wall Street Journal".

07:18 Rosyjskie wojska na Ukrainie zaczęły prawdopodobnie przerwę operacyjną i ograniczają się do działań na małą skalę, by zregenerować wyczerpane siły; Kreml szykuje niejawną mobilizację gospodarki na przedłużoną wojnę – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Po raz pierwszy w ciągu 133 dni wojny władze Rosji nie ogłosiły w środę żadnych zdobyczy terytorialnych, co potwierdza wcześniejsze przypuszczenia ISW, że rosyjskie wojska mają przerwę operacyjną po przejęciu kontroli nad Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – napisano w najnowszym raporcie Instytutu.

07:10 Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby miejscowości w obwodach donieckim, chersońskim i dniepropietrowskim. Wśród ofiar śmiertelnych trzyosobowa rodzina – poinformowały w środę wieczorem władze tych obwodów położonych na wschodzie i południu Ukrainy.

 

06:44 Władze ukraińskie prowadzą obecnie śledztwo w sprawie ponad 21 000 zbrodni wojennych popełnionych przez najeźdźców rosyjskich - informuje prokurator generalna kraju Irina Venediktova.

06:36 Złożony z kilku ulic fragment położonego w Kijowie rejonu szewczenkowskiego trzykrotnie stawał się celem rosyjskich bombardowań. „Po drugim ataku ludzie zaczęli wracać, rozpoczynać remonty… i wtedy zbombardowali nas po raz trzeci. Naprawa zniszczeń nie ma na razie sensu; nigdy nie wiadomo, który atak będzie ostatnim” – mówi PAP Julia, mieszkanka tej dzielnicy.

23:00 NEXTA: Rosjanie zamienili elektrownię jądrową Zaporoże w bazę wojskową i używają jej jako tarczy. 

22:33 Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył w środę rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - podał w środę Departament Stanu USA. Blinken miał m.in. zapowiedzieć dodatkowe wsparcie dla budżetu Ukrainy.

22:10 Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą. Broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów, jej dokładność jest taka, jaka powinna być - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w środę w mediach społecznościowych.

 

Ukrainian forces are currently advancing in several tactical directions, in particular in the south - in the Kherson region, in the Zaporizhzhia region. We will not give up our land - the entire sovereign territory of Ukraine will be Ukrainian. In the south of our country, in the occupied areas, Russian forces blocked any possibility for people to know the truth about what is happening. They are blocking access to social networks, messengers and YouTube. People should know it. Therefore, if you have an opportunity to speak with people in the south of our country - with Kherson, Henichesk, Berdyansk, Melitopol and other cities and villages - please spread the truth there. Use every opportunity to tell the people in the occupied areas that we remember them and we are fighting for them.

Posted by Володимир Зеленський on Wednesday, July 6, 2022

21:47 Śmigłowiec i samolot ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, uważanego przez ostatnie dwie dekady za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie, zostały przekazane władzom w Kijowie - poinformowała w środę ukraińska policja.

21:17 Jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie zboża, które pozwoli przeciwdziałać wizji głodu w Afryce i krajach arabskich - mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas pierwszego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.

20:37 Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

20:07 Zachodni wywiad: zdobycie w zeszłym tygodniu Łysychańska w obwodzie ługańskim było „prawdziwym postępem” wojsk rosyjskich w Donbasie.

19:30 Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy