Czarnek o publikacji "Super Expressu": obrzydliwa manipulacja, nie mówiłem tego do Polaków, tylko mówiłem o sobie

2022-07-14 10:43 aktualizacja: 2022-07-14, 21:05
Siedlce, 24.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L) podczas uroczystości zakończenia zajęć w roku szkolnym 2021/2022, 24 bm. w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Fot. PAP/Paweł Supernak
Siedlce, 24.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L) podczas uroczystości zakończenia zajęć w roku szkolnym 2021/2022, 24 bm. w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Fot. PAP/Paweł Supernak
Powiedziałem dziennikarzowi "SE", że z uwagi na drożyznę będę starał się oszczędniej postępować na wakacjach – jeść mniej i taniej. Nie mówiłem tego do Polaków, tylko mówiłem o sobie. To obrzydliwa manipulacja – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W rozmowie z "Super Expressem" Przemysław Czarnek zapytany, jak będzie spędzać wakacje, powiedział, że w tym roku zdecydował się na wyjazd do znajomych "w Polsce i za granicą". Taki wybór jest związany z drożyzną w obszarze usług turystycznych. Gazeta swój artykuł zatytułowała "Przemysław Czarnek edukuje Polaków: Jedzcie mniej, kupujcie taniej", co wywołało kontrowersje. 

Minister edukacji i nauki pytany w Radiowej Trójce o tę wypowiedź wskazał, że "to ohydna, obrzydliwa manipulacja". Zaznaczył, że jego odpowiedź na pytanie dziennikarza została przeinaczona. 

"Ja tego nie mówiłem do Polaków, tylko mówiłem o sobie" – podkreślił. "Dziennikarz +SE+ pytał mnie, jak będę spędzał wakacje. Powiedziałem, że z uwagi na drożyznę, z uwagi na ceny, będę starał się oszczędniej na wakacjach postępować, dlatego nie jeżdżę do hoteli, jeżdżę do znajomych, będę pichcił sam z żoną" – wyjaśnił.

Czarnek poinformował również, że zrywa kontakt z "SE".

"Dziennikarz to człowiek, który powinien oddawać rzeczywistość. Jeśli dziennikarz radzi Polakom, żeby jedli mniej i taniej, to niech powie, że to on radzi. Ja radziłem sobie" – podsumował

Polityk odniósł się do publikacji także w mediach społecznościowych.
 

"Wzywam 'Super Express' do sprostowania manipulacji"

Wzywam "Super Express" do sprostowania manipulacji – napisał później na Twitterze minister edukacji Przemysław Czarnek.

Czarnek o zarzutach w sprawie podręcznika HiT: jeśli mają jakiekolwiek zarzuty, to proszę do prokuratury

Polemika z głupotą bezpotrzebnie ją nobilituje. Jeśli mają jakiekolwiek zarzuty, to proszę do prokuratury – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do zarzutów posłanek KO, dotyczących promowania podręcznika do historii i teraźniejszości.

Szef MEiN pytany był o zarzuty posłanek Koalicji Obywatelskiej dotyczące promowania podręcznika do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego i jednoczesnego blokowania dwóch pozostałych. Odnosząc się do ich słów, powiedział, że "polemika z głupotą bezpotrzebnie ją nobilituje".

"Jeśli mają jakiekolwiek zarzuty, to proszę do prokuratury" – dodał.

"Nie będę komentował słów takich jak 'ściek', bo tak o prof. Roszkowskim, wybitnym historyku, znakomitym autorze wielu podręczników, mówiła posłanka Nowacka" – powiedział.

"Podręcznik prof. Roszkowskiego wpłynął do ministerstwa na początku maja i przez ponad półtora miesiąca trwała procedura jego dopuszczenia do użytku, co ostatecznie stało się 1 lipca. Drugi podręcznik WSiP wpłynął dopiero 22 czerwca i został już przekazany recenzentom, a trzeci z podręczników wpłynął dopiero teraz, 5 lipca" – wyjaśnił Czarnek.

"Jakim cudem w jednym czasie mielibyśmy wydawać zgody na użytkowanie, skoro podręcznik Roszkowskiego był opiniowany przez ponad półtora miesiąca. Tak samo będą opiniowane te podręczniki" – przekazał.

Nowy przedmiot szkolny i nowe podręczniki

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny. Wprowadzany będzie w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023 w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym. Od 1 września 2022 r. historia i teraźniejszość będzie klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

HiT obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Do tej pory złożono trzy podręczniki. Pierwszy, "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, przedstawiony został przez Wydawnictwo Biały Kruk Sp. z o.o.

Drugi wniosek, 22 czerwca 2022 r., złożyły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.

Trzeci wniosek złożyło Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia". Podręcznik napisali Joanna Niszcz i Stanisław Zając. (PAP)

an/ js/